Yasak sonrası ilk fabrika kapanıyor

03 Nisan 2014 Perşembe

Anadolu Efes Rusya’dan sonra Türkiye’de Lüleburgaz fabrikasında üretimi durdurdu. Alkol tüketimini sınırlamaya yönelik düzenlemeler nedeniyle pazar kaybına uğrayan Anadolu Efes, fabrikadaki faaliyeti diğer fabrikalarına kaydıracak

yasak-sonrasi-ilk-fabrika-kapaniyor

Lüleburgaz Fabrikası’ndani 150 işçinin ise diğer fabrikalara kaydırılma olasılığı bulunuyor. Alkol düzenlemeleri nedeniyle 2013’de bira tüketimi yüzde 10 düşerken Anadolu Efes’in satışlarında yüzde 14,8’lik daralma yaşandı. Wall Street Journal’a konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan “Daralmayla altında verimlilik için Lüleburgaz’ı kapattık. 150 kadar işçi vardı. Onlardan isteyenleri diğer fabrikalarımıza yönlendireceğiz” dedi.

Anadolu Grubu Rusya’daki alkol yasakları nedeniyle Moskova’daki fabrikasının 1 Ocak 2014’ten itibaren ardından da Rostov’daki iki üretim fabrikasını da birinci çeyrekten itibaren kapatma kararı almıştı. Son kapatma da Türkiye’de yaşandı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada fabrikanın faaliyetinin 2 Mayıs’ta son bulacağı belirtildi. İçki pazarındaki daralma nedeniyle uygulamanın gerçekleştildiği belirtilen açıklamada, kapatılan fabrikanın Anadolu Efes’in Türkiye’deki toplam kapasitesi içinde yüzde 8 ile en düşük paya sahip olduğu kaydedildi. Şirket Türkiye’de üretime İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’daki bira, Afyon ve Konya/Çumra’daki malt fabrikaları ile Bilecik/Pazaryeri’ndeki şerbetçiotu işleme tesisiyle devam edecek.

Türkiye’de Mayıs’ta çıkarılan yasa ile gece 22.00’den sonra alkolün perakende satışı yasaklanmış içkilerin tanıtımı ve pazarlanması konusunda da birçok kısıtlama getirilmişti. Ayrıca, alkol ürünlerin Ocak ve Temmuz aylarında TÜFE oranında otomatik zam geliyor. Rusya’da ise 2 yıldır benzer tedbirler var. Rusya’da bira tüketimi son 5 yılda yüzde 20 azaldı.

Hürriyet gazetesinde yer alan 3 Nisan 2014 tarihli haberinden alıntı yapılmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri