Yavuz Tanyeli’nin ‘Seçki’si Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde

02 Ağustos 2013 Cuma

1980 kuşağının önemli temsilcilerinden Yavuz Tanyeli, “Seçki” sergisi ile 3- 25 Ağustos günleri arasında Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde

yavuz-tanyelinin-seckisi-bodrum-nurol-sanat-galerisinde

1980 kuşağının en özgün ve kişilikli temsilcilerinden biri olan, kendi deyimiyle “heykel yapan bir ressam” olan Yavuz Tanyeli, İstanbul’daki, Mart 2012 tarihli sergisinden sonra, 18 yılın birikimlerinden oluşturduğu bir ‘Seçki’yi Bodrum’da sanatseverlerle buluşturacak.

1950'de Trabzon'da doğan Yavuz Tanyeli, 1978 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Hayatı boyunca akademik bağımlılıklardan uzak durdu, “Hiç akademik değilim çünkü akademi hocası olmayan bir ustam vardı” diyor Tanyeli, hocası ve dayısı Orhan Peker’i anarak.

“Yüzyıllardır süregelen ezberci öğreti” olarak tanımladığı Grek estetiğinden 1980’lerde kurtulmaya ve resime temel ruhu veren figür anlayışını Hitit formlarından, ölçülerinden oluşturmaya çalışan sanatçı, “...sanırım bir portreyi ayarında deforme etmeyi Hititler’den öğrendim. Önemli olan Grek’in tutucu kalıplarından kurtulmaktı, eğer bugün bir Yavuz Tanyeli figürü varsa, böyle oluştu. İşin ilginç yanı, yeniyi bozmak için eskiyi kullanıyorsun. Ortaya daha yeni bir şey çıkıyor, geleceğe dönüş gibi, heyecanlı ve zevkli bir macera” diye açıklıyor tarzını, yaklaşımını.

Konuları hep hayati önem taşıyan olaylarla, onu çarpan gerçeklerle ilgili… 17 Ağustos İzmit depremi sonrası Ekim ayında “Dayanamadım... Binlerce ruh havaya dağıldı ve kalan bizler bunu hissettik” diyerek konuyla ilgili bir sergi açıyor.

Yavuz Tanyeli dünyaya politik bir pencereden bakıyor. Karmaşanın ortasında bile, her şeye rağmen iyimser. Başlangıçta, resimlerin sağlaması olarak heykel yapan sanatçı, kendisini “heykel yapan ressam” olarak tanımlıyor.  Bodrum’da iki büyük anıtı var Tanyeli’nin; Bodrum’daki bronz “Dalgıç” anıtı ve Turgutreis’deki “Ege” anıtı.

İstanbul’da da atölyesi olan Yavuz Tanyeli, çoğunlukla Bodrum’da yaşıyor ve resim yapıyor. Yarın (3 Ağustos) saat 18.00’de bir kokteyl ile açılacak olan Seçki Sergisi, 25 Ağustos’a kadar Pazartesi hariç her gün 12.00 – 20.00 saatleri arasında gezilebilecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri