ESET’ten XP’ye özel koruma önerileri

17 Temmuz 2014 Perşembe

Microsoft, 8 Nisan günü Windows XP işletim sistemi için başta güncellemeler olmak üzere tüm desteğini durdurdu. Ancak hala dünyadaki bilgisayarların üçte birinin XP ile çalıştığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla desteği kesilse de XP fiilen yaşamaya devam ediyor

esetten-xpye-ozel-koruma-onerileri

ESET Kuzey Amerika’dan Kıdemli Uzman Araştırmacı David Harley, güvenli kullanım için genel olarak en iyi yöntemin XP’yi mümkün olan en kısa sürede daha üst bir versiyona geçirmek olduğunu belirtiyor. Ancak Harley, hemen geçiş yapamayanlara yönelik Windows XP’li bilgisayarların korunması için 5 öneride bulunuyor.

Bilgisayarların korunması adına konuşan Harley önerilerini şöyle sundu; “Yapılması gereken ilk şey; bilgisayarınızda bulunan dosyaların düzenli olarak yedeğini aldığınıza emin olun ve bu yedekleri periyodik olarak tercihen başka bir bilgisayar üzerinde test edin.  Yedeklerinizin çalışır durumda olması size her hangi bir felaket anında bilgisayarınızdaki bilgilere ulaşma imkânı sağlayacak. Bir sonraki adımınız Windows XP kopyalarınızın güncel olduğuna emin olmak. 8 Nisan gününden sonra Microsoft Windows XP için her hangi bir güncelleme çıkarmamasına rağmen, bu zamana kadar olan güncellemeler bulunmaktadır ve uygulanmış olmalı. Ayrıca cihaz sürücü yazılımı da güncel olmalı. Bu güncellemeleri bilgisayar üreticinizden ya da Microsoft Windows Update internet sitesinden alabilirsiniz.”

Uygulama yazılımlarının güncel olmasına da değinen Harley, “İşletim sistemi ve sürücülere ek olarak, bilgisayarınızdaki uygulama yazılımının da son versiyon ve güncel olduğuna emin olun. Adobe Flash, Adobe Reader ve Java gibi programlar sıklıkla siber suçluların hedefi haline gelmekte. O yüzden, bu programların da güncellemelerinin yapılmış olması en az işletim sistemi kadar önemli. Microsoft Office, web tarayıcısı gibi kullanmakta olduğunuz diğer yazılımların da güncel olması ve yamalarının uygulanmış olması gerekmekte. Ayrıca eğer bilgisayarınızı internete bağlamak zorunda değilseniz, bağlantılarını kapatın, böylelikle bilgisayarınız sadece internet bağlantısı olmayan bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde olacaktır. Microsoft kendi web sitesinde de bu öneride bulunuyor. Bu şekilde, XP bilgisayarınız internetten gelen direk saldırılara maruz kalmayacaktır” dedi.

Güvenlik yazılımının güncel olmasının önemli olduğunu söyleyen Harley, “Windows XP için uyumlu pek çok güvenlik yazılımı bulunmakta. Güvenlik yazılımları imza tabanlı olarak sezgisel algılama yapabilmeli, güvenlik duvarı içermeli ve bazı saldırı koruma sistemine sahip olmalı. Güvenlik açığı korunması ve istismar önleyici özelliklerinin bulunması da faydalı olabilir. Windows XP için güncellemeler artık geçerli olmayacağı için bu özellikler yararlı olacak. Örneğin ESET, Nisan 2017’ye kadar ve büyük ihtimalle sonrasında da destek vermeye devam edecek” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri