Unutkanlık veri güvenliğini tehdit ediyor

22 Ekim 2014 Çarşamba

Global antivirüs yazılım şirketi ESET, Londra şehir taksilerinde her yıl 190 bin cep telefonunun unutulduğunu ortaya çıkaran bir anket yaptı. Bu çalışma, telefonların kaybolması, unutulması veya çalınması durumunda verilerin korunabilmesi için şifre kullanılmasının önemini bir kez daha ortaya koydu

unutkanlik-veri-guvenligini-tehdit-ediyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaklaşık 24 bin taksi bulunuyor. ESET, London King’s Cross istasyonundaki taksiler ve yaklaşık 300 taksi sürücüsü ile bir anket çalışması gerçekleştirdi. Anket verilerine göre, her taksici aracında yılda 8 unutulmuş telefon buluyor. Yani bir başka deyişle her gün 520, yılda ise 190 bin  telefon taksilerde unutuluyor.

Anket sonuçlarının gösterdiği diğer şaşırtıcı ve endişe uyandıran sonuç ise; bu telefonların yaklaşık yarısı korunmasız olarak bulunuyor. Bu demektir ki, telefonu bulan kişi içerisindeki bütün bilgilere kolaylıkla erişebilme imkanına sahip.

Verileri koruyabilmek için parola kullanılmalı
Anketi değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Graham Cluley, “Günümüzde pek çoğumuz cep telefonlarımızı bankacılık ya da kurumsal e-posta yazışmaları gibi  işlerimiz için kullanmaktayız. Bu nedenle telefonlarımızın yanlış ellere düşmesini asla istemeyiz. Çalışmamız gösteriyor ki, siber suçlara karşı medyada da pek çok  bilgilendirme yapılmasına rağmen tüketiciler hala kendilerini gerçek bir hedef olarak görmemektedir. Siber suçlular, mobil cihazlarımızda hassas verilerin olduğunun oldukça farkındadırlar ve bunu avantaj olarak kullanırlar. Tüketiciler, herhangi bir kayıp durumunda en azından cihazlarındaki verileri koruyabilmek için parola kullanmalıdırlar” uyarısında bulundu.

Taksilerde birçok şey unutuluyor
Ankette sürücülere taksilerinde buldukları diğer ilginç şeyler de soruldu. Bazıları şöyle sıralanıyor:

 Bir NATO Şefi’nin evrak çantası
 Köpek
 400 paket jelibon
 100,000 Sterlin değerinde hisse senetleri
 Takma dişler

Buna ek olarak, taksi sürücülerine buldukları telefonları ne yaptıkları sorulduğunda, yüzde 61’i kayıp telefonların sahiplerinin aramasını beklediğini, yüzde 25’i telefonları polise teslim ettiklerini ve yüzde 14’ü sahibi ile iletişime geçtiğini söyledi.

Mobil cihazların güvenliği öncelik olmalı
Graham Cluley, anket değerlendirmesini şu sözlerle tamamlıyor, “Kullanıcıların kendine sorması gereken ilk soru, eğer mobil cihazım kötü niyetli birinin eline geçerse, içinde bulunan hem kişisel hem de profesyonel anlamdaki veriler beni zor durumda bırakır mı? Eğer cevap evet ise, ki öyle olacağını varsayıyorum, mobil cihazların güvenliği birincil öncelik olmalıdır.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri