Starbucks’tan çiftçiye 50 milyon dolarlık ödenek

22 Temmuz 2015 Çarşamba

Starbucks, 2008 yılında 20 milyon dolarlık ödenekle başlattığı Global Çiftçi Fonu Programı’nı, 2020 yılına kadar 50 milyon dolara çıkaracağını açıkladı. Starbucks, fon kapsamında bugüne kadar 8 farklı ülkede 62’den fazla kooperatif aracılığıyla 40 binin üzerinde çiftçiye ulaştı

starbuckstan-ciftciye-50-milyon-dolarlik-odenek

Kahve sektörünün sürdürülebilirliğini desteklemeyi ilke edinen Starbucks, Global Çiftçi Fonu Programı kapsamında 2020 yılına kadar 30 milyon dolar daha ödenek çıkaracağını duyurdu. Bu yatırım, 2008 yılında belirlenen 20 milyon dolarlık ödeneğin devamı olarak hayata geçecek. Starbucks, bugüne kadar fon kapsamında 8 farklı ülkede 62’den fazla kooperatif aracılığıyla 40 binin üzerinde çiftçiye ulaştı.

2000 yılında kısa dönem finansman girişimleriyle başlayan fon bugün orta ve uzun dönem programlarla çiftçilere kahve kalitesi, sürdürülebilirlik ve karlılığı arttırmak için destek veriyor.
Starbucks Global Coffee Başkan Yardımcısı Craig Russell, fon arttırımı ile ilgili olarak “2015’te etik kaynak girişimlerimiz kapsamında kilometre taşlarımızın bir kısmını geride bıraktık, ama daha yapacak çok işimiz var. Bu yeni yatırım, tüm dünyadan çiftçileri destekleme konusundaki kararlılığımızın da bir göstergesi… Bu fon sayesinde çiftçiler, altyapısını hazırladıkları stratejik yatırımları gerçekleştirme şansı yakalıyor. Starbucks olarak böylece, hem onların hem de sektörün geleceğinin garanti altına alınması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmiş oluyoruz.” dedi.

Dört kıtada bir milyondan fazla çiftçi ve işçi destekleniyor
2015 yılında kahve tedarik zincirinin yüzde 99 etik kaynağa ulaştığını ilan eden Starbucks’ın, Kahve ve Çiftçi Değerleri İlkeleri (C.A.F.E - Coffee and Farmer Equity) sayesinde dört kıtada bir milyondan fazla çiftçi ve işçi önemli gelişme sergiliyor.

Starbucks bugüne kadar etik tedarik, kahve çiftçiliği dernekleri, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele ve uzun dönem mahsul dayanıklılığı ile sürdürülebilir çiftlik konularına 70 milyon dolar tutarında yatırım yaptı. Marka, kahve yetiştirilen bölgelerdeki tropik ormanları korumak ve kahve çiftçilerinin hayat kalitelerini yükseltmek üzere Ruanda, Tanzanya, Kolombiya, Çin, Kosta Rika ve Etiyopya başta olmak üzere tüm dünyada altı farklı çiftçi destek merkeziyle işbirliği yapıyor. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri