Yeni dönem başlıyor

30 Eylül 2013 Pazartesi

EFT-POS özellikli yeni nesil yazarkasa kullanımı mecburiyeti yarın başlıyor

yeni-donem-basliyor

EFT-POS özellikli yeni nesil yazarkasa kullanımı mecburiyeti yarın başlıyor. Bu mecburiyete tabi olan mükellefler cihazlarını, alış faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde bağlı oldukları vergi dairesine kayıt ettirebilecek.

TÜBİTAK tarafından yürütülen teknik incelemeler neticesinde bugün itibarıyla, Maliye Bakanlığı'nca onaylanmış 3 adet EFT-POS özellikli yazarkasa cihaz modeli bulunuyor. EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihaz modeli için başvuruda bulunup ön inceleme aşamasını geçmiş olan ve teknik incelemesi devam eden 3 firma daha onay almayı bekliyor.

Uygulanmaya geçen yılın son aylarında başlanılması düşünülen yeni nesil yazar kasa kullanımı mecburiyetinin tarihi, piyasadan gelen talepler üzerine 1 Temmuz 2013 olarak belirlenmiş, ardından da 1 Ekim 2013 tarihine uzatılmıştı.

Esnaf, uygulamanın ertelenmesini istiyor
Öte yandan, yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak zorunda olan esnaf, uygulamanın ertelenmesini istiyor.

Bu konuda açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, uygulamanın yürürlüğe gireceği tarih olan 1 Ekim'in çok erken olduğunu belirtmişti.

Palandöken, uygulamanın en az 6 ay daha ertelenmesi gerektiğini vurgulayarak, "En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli. Piyasada yeterince fiyat rekabeti yok. Hala fiyatlar yüksek. Uygulama vergi ayı olan Mart'ın sonuna bırakılmalı" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri