Yeni nesil POS'lar kafa karıştırıyor

25 Haziran 2013 Salı

Maliye Bakanlığı, kredi kartı ile yapılan satışların anlık olarak inceleme yapmaya yetkili organlarca görülebilmesi ve denetlenebilmesi amacıyla, yazar kasalarda bulunması gereken teknik özellikleri yeniden belirledi. Bu bağlamda Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz olarak adlandırılan yeni yazar kasaların aynı zamanda POS cihazı özelliği olması zorunlu hale getirdi

yeni-nesil-poslar-kafa-karistiriyor

1 Temmuz’dan itibaren, faaliyetlerinde seyyar POS cihazı kullanan ve yol kenarlarında otopark hizmeti veren vergi mükellefleri yeni nesil POS cihazını kullanmak zorunda. Diğer mükelleflerinse, 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yeni nesil cihazları kullanmaları zorunlu. Ancak bu süre içerisinde mali hafızası dolan cihazlara yeni mali hafıza takılmayacak ve bunların yerine yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar kullanılmaya başlanacak.

Yeni nesil POS/yazar kasa kullanma mecburiyeti getirilen esnaf ve sanatkarlar, bu cihazların satın alış faturasındaki tarihi takip eden 90 gün içerisinde bağlı bulundukları vergi dairesine (alış faturası örneği, cihaz sicil numarası, cihazdan alınan bir fiş örneği de dahil olmak üzere gerekli belgeleri eklemek suretiyle) bir dilekçe vererek, cihazlarını kayıt ettirmek zorunda. Belirtilen süreler içerisinde, yeni nesil cihazını ilgili vergi dairesine kaydettirmeyen mükelleflerden bilanço usulüne göre defter tutanlara bin 200 TL işletme hesabı esasına göre defter tutanlara ise bin 600 TL usulsüzlük cezası kesilecek.

Üçge Elektronik Perakende Bölüm Direktörü Orhan Ataç, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı 70 numaralı tebliği uyarınca günümüzde kullanılan tüm yazar kasa POS cihazlarının yerini yeni nesil yazar kasalar alacağını belirterek,  Yeni Nesil Ödeme Kayıt Edici Cihazlar ile ilgili aşağıdaki bilgileri verdi:

1- Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımına 1 Temmuz’dan itibaren kademeli olarak başlanacak.
2- Faaliyetlerinde seyyar EFT POS cihazı kullananlar 1 Temmuz’dan itibaren seyyar EFT POS cihazlar yerine EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda.
3- Yazarkasa kullanan mükelleflerin EFT POS uyumlu Yeni Nesil Yazarkasa alacağına dair bugün için zorlayıcı bir karar ve uygulama yok. Yani eski yazarkasalar halen kullanılabilir. Temmuz ayında değiştirmek gerekmiyor.
4- Mevcut yazarkasaların mali hafızalarının 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren dolması durumunda, cihaz hurdaya ayrılacak ve yerine Yeni Nesil Yazarkasa kullanılmaya başlanacak.  
5- Mükellefler mevcut yazarkasaların mali hafızaları dolmadığı sürece 31 Aralık 2015 tarihine kadar kullanabilecek.
6- 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tüm Ödeme Kayıt Edici Cihaz kullanmak zorunda olan mükellefler, Yeni Nesil Yazarkasa kullanmaya başlayacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri