“Yeni yapılacak AVM mevcutları sıkıntıya sokar”

31 Ocak 2013 Perşembe

Acity Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Birol Ceyhan, Ankara’da yeni yapılacak AVM’lerin, mevcut AVM’lere sıkıntı yaşatacağını söyledi

yeni-yapilacak-avm-mevcutlari-sikintiya-sokar

Başkent’te her 10 dakikayı geçen uzaklıkta bir AVM olduğunu kaydeden Ceyhan yatırım ve koordinasyona dikkat edilmesi gerektiği vurgusunu yaptı. Ankara’daki AVM yapısını değerlendiren Ceyhan, şu açıklamalarda bulundu:

Çok dikkatli olunması gerekiyor
“Ben 2009’da AVM sayısı iki katına çıksa Ankara bunu kaldırır demiştim. Şimdi iki katından fazla... 2013’te açılması hedeflenen dört tane AVM ile beş civarında AVM projesi var. Ben dün de AVM sayısı iki katına çıkarsa Başkent bunu kaldırır diyenlerdenim ama şu andan itibaren sayı artarsa AVM’ler zarar görmeye başlayacak. Bu saatten sonra gerek yatırım gerek koordinasyon açısından çok dikkatli olunması gerekiyor.

Bugüne kadar birbirlerini tamamladılar
Bugüne kadar öyle ya da böyle AVM’ler ya birbirini tamamladı ya da bir eksikliği giderdi. Ama bu saatten sonra Ankara’nın bu nüfusu ve coğrafi yapısıyla 5 ila 10 dakikayı geçen uzaklıkta mutlaka bir AVM’ye rastlarsınız. Artık bunun üzerine tekrar rakip oluşturduğunuzda mevcut AVM’ler de sıkıntı yaşayacak.

Ankara AVM’de başarılı
AVM’ler konusunda en başarılı şehir Ankara’dır. Gerek mimarisiyle gerekse kurgusuyla. Kişi başına düşen metrekare konusunda Ankara’nın riskli olduğu konuşuluyor ama aslında önemli olan bir kişinin harcama kapasitesidir. Biz alışveriş yapan tüketiciye göre senaryo üretiyoruz. Ankara’daki AVM kurgusunu beğeniyorum. Başkent, AVM sayısının fazla olması ile de alışveriş merkezi şehri gibi bir rol üstleniyor.

Küçük esnafın sıkıntısı AVM değil
Cadde üzerindeki mağazaların AVM’lerden değil, karlılıklarının düşmesinden kaynaklı bir sıkıntıları var. Eğer kışın sıcak, yarın serin bir yerde ve kaliteli hizmet veriyorsanız müşteri size gelecektir. Ben AVM’lerin verdiği bu hizmeti bir kabahat olarak görmüyorum. Kalkıp da bir sivil toplum örgütü de bunu bir kabahat olarak kabul ediyorsa önce kendisine bakması lazım. Müşteri daha iyi, daha kaliteli ürünü ve hizmeti AVM’lerde öğrendi. Biz caddelere mahkum olsaydık, kaliteli markalarımız olmazdı.”

Karlılığı korumamız gerekiyor
“Türkiye diğer ülkelerin 40 yılda yapmış olduğu gelişmeyi son 10 yılda yaşadı. Markalaşma, tecrübe ve finans ayağını hızlı bir şekilde yaptık. 2013 ve sonrası için en büyük problemimiz karlılığı korumak. Bugün karşımızdaki en zor sınavlardan birisi karlılığı koruyabilmek…”

Kaynak: Oğuz Demir / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri