Yeniliği seven marka: Fresh’n Soft

04 Aralık 2012 Salı

Türkiye’de ıslak mendil kategorisini yaratan ilk firma olan Kardeşler Uçan Yağlar’ın lokomotif markası Fresh’n Soft ürün çeşitliliğini her geçen gün artırıyor. İhracat ile birlikte 2012 yılında şirketin toplam yüzde 45’lik bir büyüme yakalayacağını ön gördüklerini belirten Kardeşler Uçan Yağlar Pazarlama Müdürü Cansel Kelebek Bodur, “Pratik ve hijyenik çözümler sunan yenilikçi ürünleri ürün gamımıza ekliyoruz. Ürün geliştirme anlamında kendimizle yarışıyoruz” diyor

yeniligi-seven-marka-freshn-soft

Uğur Tatlı

Kardeşler Uçan Yağlar olarak 1992’de ıslak mendil ithalatıyla girdiğiniz temizlik ve hijyen ürünler pazarında bir ilki gerçekleştirerek 1996 yılında kendi markanızı yaratıp üretim yapmaya başladınız. Geçen 18 yılda ıslak mendil kategorisi nasıl bir gelişim gösterdi? Bu gelişimde Fresh’n Soft’un aldığı rolü öğrenebilir miyiz?

Fresh’n Soft markamızla Türkiye’de ıslak mendil kategorisini yarattıktan sonra, ürünün tüketiciye sunduğu hijyen ve pratik çözümün yanı sıra markamızın sunduğu kalite sayesinde ıslak mendil tüketicilerde kolayca kabul gördü. Başta Fresh’n Soft olmak üzere, Mendix ve Medifresh markalarımızla da farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitlendirdiğimiz ürün gamımız ile farklı tüketici gruplarına hitap etmemiz pazarın büyümesinde büyük rol oynadı. Büyüme oranlarıyla ilgi çeken ıslak mendil pazarına her yıl yeni markalar eklenerek, tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de pazara pazarı büyüttü. Pazar büyüme oranı her yıl yüzde 20’nin üzerinde seyrediyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 17 civarlarında olan pazar büyümesi halen pazarı çok cazip kılıyor. Bugün 200’ün üzerinde markanın yer aldığı ıslak mendil sektöründe yıllardır yükselen kalite standartları, yenilikçi ürünleri ve tüketiciyi anlayan duruşu ile Fresh’n Soft markamızla pazar liderliğimizi sürdürüyoruz. Pazarın büyük bir çoğunluğunu düşük fiyat ve kontrolsüz üretim koşulları ile sağlığa zarar veren merdiven altı markalar oluştursa da tüketici güvendiği, bildiği markalarımızı ve tecrübesine güvendiği firmamızı tercih etmeye devam ediyor.

2012 Kardeşler Uçan Yağlar için nasıl geçiyor? Yılın bitmesine kısa bir süre kala belirlediğiniz hedeflerin neresindesiniz?
Kardeşler Uçan Yağlar olarak Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh markalarımız için farklı hedefler belirleyip yıl içinde bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2012 yılında Türkiye’de ıslak mendil pazarında 2011 yılına göre yüzde 22’lik bir büyüme öngörümüz var. Pazar payımızı artırabilmek ve liderliğimizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek için büyüme hedefimizi yüzde 25 seviyelerine çıkardık. İhracat ile birlikte 2012 yılında şirketimizin toplam yüzde 45’lik büyüme hedefi bulunuyor. Yılın son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde rakamlara baktığımızda, yılsonu hedeflerimizi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Fresh’n Soft pişik önleyici ıslak bebek havlusu gibi inovatif ve yaz döneminde terlemeye karşı temiz ve ferah bir dokunuş sağlayan tek kullanımlık Fresh’n Soft mendil deodorant sachet gibi sezonsal ürünlerimizin de bu hedeflere ulaşmamızda payı çok büyük olacak. Aynı zamanda ihracatta yeni kazanılan ülkeler ve müşteriler ile geliştirdiğimiz pazarlar bizi umduğumuzun üzerinde bir yere taşıyacağa benziyor.

Geniş ürün çeşitliliği

Fresh’n Soft yenilikleri seven bir marka görüntüsü çiziyor. Farklı kullanıma ve alanlara yönelik geniş bir ürün çeşitliliğiniz var. Yenilikçi ürünleriz hakkında neler söylersiniz?
Ürün gamımızda; bebek bakım ürünleri, günlük ve kişisel bakıma yönelik ve medikal ürünler bulunuyor. Pratik ve hijyenik çözümler sunan yenilikçi ürünleri ürün gamımıza ekliyoruz. En eski markamız olan Fresh’n Soft’un bilinirliğinden de faydalanarak, yeni ürünlerimizi bu markamızın çatısı altına ekliyoruz. Daha önce düşünülmemişi düşünerek, günümüz koşullarında tüketicinin hayatını kolaylaştırmak için yurt içi ve yurt dışı araştırmalarımızı sürdürüyoruz. 2013 yılında da, önceki yıllarda lanse ettiğimiz ter emici yapraklar, mentollü cep mendili, bebek alt açma örtüsü, mendil deodorant gibi yenilikçi ürünlerde genişleme hedeflerimiz bulunuyor. Anne ve bebek sağlığı başta olmak üzere her eve girebilen hijyenik ve pratik çözümler sunan inovatif ürünleri portföyümüze katacağız. Aslında ürün geliştirme anlamında kendimizle yarışıyoruz diyebilirim. Bu yıl için Fresh’n Soft pişik önleyici ıslak bebek havlusu, Fresh’n Soft ıslak misafir havluları ve Fresh’n Soft ıslak WC kağıdı olmak üzere 3 iddialı ürün geliştirdik. Son yılların en yenilikçi ürünü Fresh’n Soft pişik önleyici ıslak bebek havlusu etkinliği test edilmiş, Türkiye’deki ilk pişik önleyici ıslak bebek havlusu olma özelliğini taşıyor. Uzun araştırmalar sonucu ar-ge çalışmaları 2,5 yılda tamamlanan ürünün etkinlik testi için dünyada saygın bir konuma sahip ünlü Alman Dermatest Laboratuvarı’nda geçer not aldık. Bu ürün; paraben, alkol, parfüm ve boya maddesi içermiyor. Bir diğer ürünümüz lavanta, gül ve beyaz sabun kokulu ıslak misafir havluları ise hoş kokusuyla ferahlatıcı bir temizlik sunuyor. Islak mendilde olduğu gibi Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmak için piyasaya sunduğumuz ter emici yapraklar bu yıl yeni tasarımıyla raflarda yerini aldı. Yapışkan kısmından, kıyafetin iç kısmında kol altı hizasına yapıştırılarak bir bariyer görevi gören ve teri emerek, ıslaklığın ve kokunun kıyafete sinmesini engelleyen ürün; terleme sorunu yaşayan, dermatolojik sorunlardan dolayı, roll-on, parfüm kullanamayan tüketicilerin çözümü oldu.

Ürünler içerisinde bebeklere ayrı bir önem veriyorsunuz. Yeni doğan kategorinizin diğer ürünlerden ayrılan noktalarını bizimle paylaşır mısınız?
Sadece ucuz fiyat politikası ile insan sağlığını tehdit edebilecek kalite düzeyinde ürün sunan üreticilerin sayısı günden güne artıyor. Islak mendilde ürünün formülasyonundaki kimyasallar ve kullanım oranlarına dikkat edilmezse ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra dermatolojik, mikrobiyolojik testi olmadan ürün üretmek tüketici için gerçekten çok riskli. Hele ki söz konusu minik bebeklerimiz ise bu konuda ekstra özen göstermek ve doğru ürünü seçmek gerekiyor.
Yeni doğmuş bebeğin cilt yapısı diğer bebeklerden farklı, bebekler doğduklarında ciltlerinde verniks adı verilen bir tabaka bulunmakta ve cilt pH değerleri farklı oluyor. Verniks tabakasının doğal yapısı düşünülerek tasarladığımız Fresh’n Soft Yenidoğan Islak Pamuklu Mendil, pamuklu dokusu ile bebeklerin hassas cildine uygun bir ürün.

Modern bir üretim tesisine sahip olan Kardeşler Uçan Yağlar’ın üretim kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Gebze’de 14 bin metrekarelik kapalı alandaki üretim tesisimizde yıllık 15 milyarın üzerinde mendil üretme kapasitesine sahibiz. Mikrobiyoloji, ar-ge ve kalite kontrol laboratuvarı ile kozmetik yönetmenliğine uygun üretim gerçekleştiriyoruz. Tesisimizde makine performanslarını artırıcı iyileştirmeleri sürekli yaparken, bir yandan da üretim kapasitemizi artırmak amacı ile yeni teknoloji makine ve ekipman yatırımı yapıyoruz.

5 kıtada 45 ülkeye ihracat

Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Kardeşler Uçan Yağlar’ın da önemli ihracat potansiyeli var. Hangi ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz?
Şirket hacmimizin yaklaşık yüzde 40’ını ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor. Türkiye ile birlikte Lübnan ve Venezüella’da da pazar lideriyiz. 5 kıtada 45’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Başta Orta Asya ülkeleri ve Doğu Bloğu ülkeleri olmak üzere Amerika ve Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkeye ihracatımız bulunuyor. Bu ihracat gerek Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh olan kendi markalarımızla gerekse müşterilerimizin kendilerine ait markaları ile gerçekleşiyor. Mevcut pazarları geliştirerek ve yeni pazarlara açılarak ihracat oranımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl şirketimizin ihracat payını yüzde 45’e ulaştırma amacındayız.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz private label pazarı, gün geçtikçe etkinliğini artırıyor. Market markalı ürün sektörünün ise bu yıl yüzde 25 büyümesi ön görülüyor. Bu alanda da hizmet veren Kardeşler Uçan Yağlar, hangi ürünleriyle bu sektörde yer alıyor?
Üretimini yaptığımız tüm çeşit ıslak mendillerle private label pazarına da ürün sunuyoruz. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında birçok önemli markanın arkasında Kardeşler Uçan Yağlar imzasını görmeniz mümkün. Private label üretimde kendi kalite standartlarımızla, müşteriden gelen özel talepler çerçevesinde formülasyon geliştirerek hizmet vermekteyiz. Türkiye pazarına sunduğumuz ürünler dışında, Türkiye pazarında henüz gelişmemiş bazı ürünleri de kendi geliştirdiğimiz özel formüllerle private label olarak yurt dışına sunuyoruz. Yurt dışında kullanımı yaygın olan cinsel ilişkisi öncesi/sonrası temizlik için geliştirdiğimiz, kadın ve erkek genital bölgesine uyumlu mendil bunlardan biri.

Kardeşler Uçan Yağlar’ın geleceğe bakışını, hedeflerini anlatır mısınız? 10 yıl sonrasını düşündüğünüzde markanızı nasıl konumlandırıyorsunuz?
Günümüzde rekabetin artması, insan sağlığını tehdit edici boyutta ürünler çıkması tüketiciyle iletişim odaklı bir strateji izlememiz gerekliliğini de beraberinde getirdi. Uygun fiyat, markamıza pazara nüfuz etme imkanı sağlarken, yüksek kalite sayesinde de algıda üst seviyede konumlandık. Ürün faydasının yanı sıra duygusal fayda ile de tüketici ile aramızdaki ilişkiyi pekiştirmeyi hedefliyoruz. 10 yıl sonra Fresh’n Soft markamızı sadece tüketicinin güvendiği bir ıslak mendil markası olmasının yanı sıra farklı ürünlerle de başta anne bebeğin yanında olarak, tüketicinin sempati duyduğu, uzmanlığına güvendiği bir kişiliğe sahip olmasını planlıyoruz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri