Yeniliği seven marka: Tukaş

06 Haziran 2013 Perşembe

Gıda sektöründe önemli bir yere sahip olan Tukaş, geniş ürün çeşitliliğiyle salça, sebze, şarküteri, bakliyat, hazır yemek, turşu, reçel, ketçap, mayonez, acı biber sosu gibi farklı gıda ürünleriyle market raflarında yer alıyor. Tüketici taleplerini iyi değerlendirdiklerini belirten Tukaş Genel Müdürü Volkan Gören, “Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini inovatif yaklaşımlarla tüketicilerimize sunmaya devam edeceğiz” diyor

yeniligi-seven-marka-tukas

Uğur TATLI

50 yılı aşan geçmişiyle köklü bir marka olan Tukaş, sürekli yenilenen ürün gamıyla farklı bir marka imajı çiziyor. Bu bağlamda tüketicilerinizi 2013’te ne gibi yenilikler bekliyor?
Tukaş, yarım asırlık lezzet yolculuğunda ürünleriyle sabah kahvaltısından akşam yemeğine günün her öğününde sofralarda yer alıyor. Anadolu’da bir Ege kasabasında 1962 yılında başlayan lezzet yolculuğunda 51 yılı geride bırakan Tukaş, bugün ana kategorileri salça ve konservede pazarın en büyük 3 oyuncusundan biri konumunda yer alıyor. Tukaş ayrıca, 1967 yılından bu yana Türkiye’nin güçlü bir kurumu olan OYAK’ın bir iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. Tarıma dayalı gıda sektöründe faaliyet gösteren markamızın; salça ve domates ürünleri, konserve, turşu, reçel, sos ve dondurulmuş gıda gruplarında 100’ü aşkın ürünü bulunuyor. Tarım ve gıda sektörlerinde teknoloji ile üretimde ve verimlilikte katma değer yaratabilmek, tüketiciye fayda sağlayabilecek ürünler sunup fark yaratmak rekabette bir adım öne çıkmanıza olanak veriyor. Sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiş olan Tukaş, son yıllarda markanın yenilikçi vizyonunu öne çıkarmaya yönelik pazar için tümüyle yeni olan veya mevcut kategorilerde farklılaşma ve çeşitlilik yaratan ürünleri pazara sundu. Örneğin Türkiye’de ilk kez şirketimizce üretilen Tukaş Közlenmiş Patlıcanlı Sos, sos pazarı için yeni bir soluk getirdi. Geleneksel lezzet ve inovasyonu bağdaştırdığımız Tukaş Közlenmiş Patlıcanlı Sos, Fransa’da düzenlenen ve uluslararası gıda platformunun önemli buluşma noktalarından biri olan SIAL 2012 fuarındaki Yeni Ürünler, Yeni Keşifler sergisinde Türkiye’yi temsil etti. Tüketici dostu, güvenli, sağlıklı ve lezzetli ürünlerimiz ile tüketicilere daha yakın olarak pazardaki etkinliğimizi artırmaya ve güvenli gıda misyonuyla Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini bu tür inovatif yaklaşımlarla tüketicilerimize sunmaya devam edeceğiz.

Tukaş; salça, sebze, şarküteri, bakliyat, hazır yemek, turşu, reçel, ketçap, mayonez, acı biber sosu gibi farklı gıda ürünleriyle market raflarında yer alıyor. Gıda güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Tukaş’ın üretim tesislerinden bahseder misiniz? Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?
Modern üretim tesislerimizle; İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas ilçelerinde faaliyet gösteriyoruz. Yıllık üretim kapasitemiz 100 bin 297 ton seviyelerinde seyrediyor. Tüketicilerin satın aldıkları gıda ürünlerine yönelik beklentisi ürünlerin güvenli, lezzetli, sağlıklı, kaliteli olmasından geçiyor. Tüketiciye sunulan son ürün, üretim sürecinde işlenen hammaddenin kalitesiyle yakından ilgili... Bu nedenle sektörümüzde güvenli gıda, tarlada başlıyor. Tarıma dayalı gıda sektöründe güvenli gıdayı sağlayabilmek adına tarladaki hasattan müşteri mutfağına uzanan zincirin her aşamasında gıda güvenlik sistemleri bulunuyor. Bu sistemler, ürünlerin üretim zincirinin her aşamasında izlenilebilirliğini sağlıyor. Bu bağlamda ürünlerimizin tarımsal hammaddesini oluşturan sebze ve meyvelerin büyük çoğunluğunu kontrollü tarım sistemi ile tedarik ediyoruz. Planlı ve verimli tarımsal üretimi sağlayan çiftçiler ile yakın işbirliği kurulan ve onlara teknik destek verilen kontrollü tarım sistemi sayesinde üretimin her aşaması takip ederek tarladan sofraya ürün izlenirliğini sağlıyoruz. Kontrollü tarım sistemiyle tedarik edilen tarımsal hammaddeler, üretim süreçlerimizde uygulamakta olduğu kalite yönetim sistemleri kapsamında işleniyor ve “Tukaş” markalı “her mevsim taze”, lezzetli ve güvenli ürünler olarak  sofralara sunuluyor. ISO 22000 Kalite Güvence Sistemi Belgesi’nin yanı sıra uluslararası gıda platformunda geçerli BRC (British Retail Consortium) ve IFS (International Food Standard) belgelerine sahip olan markamız, 2012 yılında bu belgelere ek olarak “FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni de bünyesine kattı.

ABD, Japonya ve Orta Doğu’ya ihracat

Tukaş’ın iç ve dış pazardaki çalışmalarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz? İç pazardaki dağıtım yapısı nasıl? Ayrıca hangi ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz?
Satış faaliyetlerimizi; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da konumlandırılmış bölge yöneticilikleri, perakende ve ev dışı tüketim kanalında uzmanlaşmış distribütörler ve ulusal zincir mağazalar satış ekibiyle gerçekleştiriyoruz. Dış pazarda ise; AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Japonya, Afrika ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerine ürünlerimiz ihraç ediyoruz. Dış pazarda yeni ülkelere giriş yapmak ve bulunduğumuz ülkelerdeki pazarımızı da güçlendirmek amacıyla yurt dışı fuarlara önem veriyoruz. Bu doğrultuda, ABD’deki “Summer 2012 Fancy Food Show”, Fransa’daki “SIAL 2012 Global Food Marketplace”, Rusya’daki “World Food Moskow 2012”, BAE’ndeki “Gulfood Dubai 2013” ve İngiltere’deki “IFE London 2013” fuarlarına katılım sağladık. Öte yandan 2012 yılı itibarıyla Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Gürcistan, Bahreyn, Danimarka ve Cezayir’e de ihracat yapmaya başladık. 2013’te bulunduğumuz ülkelerde hacmimizi genişleterek yeni pazarlara giriş yapmayı hedefliyoruz.

Tukaş’ın ulusal ve yerel perakende zincirleriyle diyaloğu hakkında neler söylersiniz?
İç pazarda ürünlerimizin ağırlıklı satış kanalları olarak ulusal ve yerel zincirleri önemsiyoruz. 2012 yılında alım kanalları arasındaki yüzde 26’lık büyüme ile en çok büyüme kaydeden perakende kanal olan “yerel zincirler”, bir FMCG markası olarak Tukaş için önemli bir satış kanalı. Ulusal zincir marketlere doğrudan, yerel zincirlere ise Türkiye genelindeki 43 distribütörümüz aracılığıyla ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Son 5 yılda tüketici alışveriş davranışındaki değişiklikler, satın almalar ve birleşmelerle yüksek organik ve inorganik büyüme trendi yakalayan yerel organize ticaret noktalarında, pazar büyümesine paralel ve etkin olarak yer alıyoruz. Bu sayede tüketicilerimizle daha fazla noktada daha etkin olarak buluşuyoruz. Bu yıl da tüm organize ticaret noktalarında büyüme politikası benimseyerek, hem zincir marketlerin merkezi kategori satın alma yönetiminde hem de satış noktalarında ürün ve kategori performansına yönelik bulunurluk ve görünürlüğü en üst düzeyde sağlamaya çalışacağız. Gelecek dönemde de yüksek marka bilinirliği ile bu büyüme politikasını sürdürme konusunda kararlıyız.

“Tüketicinin satın alma eğilimi değişiyor”

Perakende sektörünün son yıllardaki hızlı gelişiminde teşhir ekipmanlarının önemli bir payı var. Bu bağlamda satış noktalarında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Birçok rakip ürünün, aynı anda ve aynı rafta satış noktalarında yer aldığı ulusal ve yerel zincirleri Tukaş markasının tüketiciyle buluştuğu mecralar olarak değerlendiriyoruz.  Tüketicilerin yüzde 79’unun satın alma kararını satış noktasında verdiğini ortaya koyan araştırmalar, satış noktalarını markalar için agresif rekabetin yaşandığı alanlara dönüştürüyor. Satış noktalarında çok sayıda ikame ürün karşısında kararsız kalan tüketiciyi belirli bir markaya dönük satın alma davranışına yönlendirmenin önemi de artıyor. Buradan hareketle, “instore marketing”(market içi pazarlama) projeleriyle satış noktalarında alışveriş yapan tüketicilerde farkındalık oluşturmayı ve ürünlerimizin raf çekişlerini artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2012 yılında satış noktalarında özel teşhir alanlarının kullanımı ve branding çalışmalarının yanı sıra standart ürün tadımları yerine birçok ürünümüzün birarada yer aldığı “konseptli ürün tadımları” gerçekleştirdik.

Sektörünüzün geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?
Yakın gelecekte gıda talebinde küresel boyutta artışın süreceği, gıda sektörünün stratejik önemini koruyacağını bekliyoruz. Temel gıda ürünlerinin üretiminin önemli oranda artmaması durumunda gıda fiyatlarındaki yükselişin gelecek yıllarda da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Tüm bu etmenler göz önüne alındığında Tukaş gibi üretici firmaların bugün olduğu gibi gelecekte de gıda talebinin karşılanmasında önemli role sahip olacağını düşünüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri