Yerel perakendenin 2023 hedefi 70 milyar TL

17 Nisan 2013 Çarşamba

Organize gıda perakendesine ürün ve hizmet sağlayan üretici ve tedarikçi firmalar ile yerel zincir marketleri bir araya getirerek, işbirliği kanallarını güçlendiren Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonunun beşincisi bugün Haliç Kongre Merkezi’nde “Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan” sloganı ile başladı

yerel-perakendenin-2023-hedefi-70-milyar-tl

Perakende sektörüne can veren yerel zincirler, başarılarını uluslar arası boyutlara taşıyor. Türkiye’nin en büyük organize aktörü olarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan yerel zincirler, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen ve organize gıda sektörünün en büyük organizasyonu olan Yerel Zincirler Buluşuyor’da (YZB) “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” sloganı ile global alandaki başarılarını zirveye taşıyor. Dünyaca ünlü perakende fütüristi Anne Lise Kjaer başta olmak üzere pek çok önemli isim organizasyona katılıyor ve TPF ile ortak işbirliği görüşmelerinde bulunuyor.

Açılış konuşmasını yapan TPF Başkanı Selamet Aygün, 2023’te yerel zincirlerin 70 mlyar TL’lik ciro hedeflediğini açıkladı: “Yerel zincirler geçtiğimiz yıl yüzde 21’lik büyüme gerçekleştirdi. Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında biz de kendi hedeflerimizi belirledik. 2023 yılında en az 10 firmanın 1 milyar TL’lik cironun üzerine çıkmasını, toplamda da 70 milyar TL’lik ciro gerçekleşmesini hedefliyoruz” dedi.

PERDER’in 162ncı şubesi olan Kıbrıs’ın açılması ile uluslararası pazarlara da yayılma sinyalleri verdiklerini açıklayan Aygün, “Şu an dünyanın göz üzerimizde. Uluslararası perakendeciler bizi dikkatle izliyorlar. Bu nedenle başarı çıtamızı yükseltmek farzdır.”

“Yüzde 7’lik haksız rekabetin giderilmesini istiyoruz”
Perakendecilerin son günlerde yaşadığı olumsuzluklara değinen TPF Başkanı Selamet Aygün “Bugün yerel zincirlere yüzde 1 KDV ile giren ürünler yüzde 8 KDV ile çıkıyor. Bazı zincirler yasal boşluklardan faydalanarak yine aynı şekilde yüzde 1 KDV ile çıkış yapabiliyor. Yüzde 7’lik haksız rekabetin önüne geçilmesini, yerli ve yabancı perakendeye fırsat eşitliği sağlanacak yeni düzenlemelerin beklentisi içerisindeyiz” dedi.

Türk insanı lider ekonomi olmaya hazır
Dünyaca ünlü fütürist Anne Lisa Kjaer Türkiye’nin yıllar içerisinde çizdiği grafiğin hiç bir ülkeye benzemediğini söyleyerek şunları kaydetti: “Türk tarihi ve Türk insanının karakteristik özellikleri onu tüm diğer ülkelerden özellikle Batı’dan farklı kılıyor. Çok gerçeksiniz, Batı insanı gibi yapay değilsiniz. BU sayede IMF’in 2030 öngörüsü olan 7’nci büyük ekonomi olma hedefine çok daha çabuk ulaşacaksınız.  Özellikle 2050 yılında Türkiye’nin orta yaş seviyesi 40 civarında olacak. Bu demektir ki tüm iş yapış modelleri daha da dijital hale gelecek ve tahmin ettiğinizden daha fazla göç alıp, göç vereceksiniz. Yani Türk insanı gerçek bir global insan modeli.”

Uzman çok sayıda konuşmacı yer alıyor
YZB’de bu yıl da fuar ve konferans olmak üzere iki bölümden oluşacak. İki gün boyunca sürecek etkinlikte European Marketing Distribution (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Gruyters, Fütürist, Vizyoner ve Trend uzmanı Anne Lise Kjaer, Bizerba Global Perakende Direktörü Claudia Reinartz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, Unilever Satış Direktörü Neslihan Nigiz Ulak, Denizbank Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Deniz Ülkü Arıboğan, Ülker Şirketler Topluluğu Yön. Kur. Bşk. Yrd. Ali Ülker, Brigihtwell Holding Başkanı Alphan Manas, Unilever Türkiye Başkan Yrd. Cem Tarık Yüksel, LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük, Rixox Otelleri Başkanı Fettah Tamince ve Bersay İletişim Grubu Onursal Başkanı Ali Saydam konuşmacı olarak yer alacak.

Perakendenin En Başarılı Fikirleri ödüllendirilecek
Organizasyonda ayrıca “Perakendenin En Yaratıcı Fikirleri” yarışması da bu yıl beşinci kez düzenlenecek. Yerel zincirler arasındaki en iyi uygulamaları paylaşmayı ve bu tarz uygulamaları teşvik ederek yerel zincirlerin rekabet gücünü artırmayı amaçlayan yarışma‘Mağaza Tasarımı’, ‘Müşteri Hizmetleri, CRM ve Teknoloji Uygulamaları’, ‘Promosyon Yönetimi’, ‘İnsan Kaynakları Uygulamaları’ ve ‘En iyi Sosyal Sorumluluk Projesi’ kategorilerinden oluşuyor. Yerel zincirler tarafından geliştirilen başarılı uygulamaları ödüllendirerek yerel zincirlerin rekabet gücünü arttırmayı amaçlayan yarışmaya katılan projeler jüri tarafından değerlendirilecek ve 18 Nisan’da gerçekleştirilecek törende ödüller sahiplerine teslim edilecek.

İnsan, marka ve teknoloji atılımlarının bizleri geleceğe taşıyacak en önemli unsurlar olduğuna vurgu yapacak YZB 2013, her yıl olduğu gibi bu yıl da perakende sektörünün nabzını tutacak. YZB 2013’e binlerce katılımcı ve yüzlerce firma ile sektörde rekor katılımın gerçekleştiği organizasyon olma özelliğini koruyacak.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri