Yerel perakendenin mesajı net: “İnsan”

27 Mayıs 2015 Çarşamba

Yerel perakendenin güçlü isimleri Sürdürülebilir Perakende Konferası’nda bir araya geldi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Mustafa Altunbilek, Biçen Marketler Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen ve Sarıyer Market e-ticaret ve Müşteri İlişkileri Direktörü Erdal Ergin, sürdürülebilir perakende için olmazsa olmazlarını paylaştı

yerel-perakendenin-mesaji-net-insan

Sürdürülebilir perakendeye her açıdan bakabilmeyi hedefleyen “Sürdürülebilir Perakende Konferansı”, yerel perakendenin güçlü isimlerini bir araya getirdi. İlk olarak perakendenin sorunlarından bahseden ve çözülebilmesi için önerilerde bulunan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek: “Perakende Yasa Tasarısı çıktı fakat bizim beklentilerimizi henüz net olarak karşılamıyor. 7 Haziran seçimlerinden sonra bu konuyla yeniden ilgileneceğiz. Biz en çok çalışanlarımızın bir tam gün tatil yapmasını istiyoruz. Pazar olsun diye öneri getirdik fakat Pazar olmaya da bilir. Bizler eğer çalışanlarımızın mutlu ve işlerine sahip çıkmalarını istiyorsak, aileleriyle vakit geçirebilecekleri zamanı onlara vermemiz gerek. Ne yazık ki tasarı buna cevap vermedi. Umarım bunu el birliğiyle gerçekleştiririz.” diye konuştu.

Perakendenin en büyük sıkıntısının insan olduğunu belirten Altunbilek, söze “İnsan, İnsan, İnsan” diye başladı. “Eğer işimizi sürdürmek istiyorsak en büyük silahımız çalışan. Çalışanımızı eğer mutlu edemiyorsak biz de başarılı olamayız.” diyen Altunbilek, sözlerini şöyle noktaladı: “Personeliniz mutluysa sizler de sürdürülebilir başarıyı yakalamışsınız demektir. Perakendede yatırım yapmamız gereken en büyük unsur kesinlikle çalışanlarımız olmalı. Bu işin olmazsa olmazıdır sürdürülebilirlik. Mutlu çalışan olmadığı sürece mutlu işyerleri de olmayacaktır. Sürdürülebilir perakende için çalışan personel mutluluğu şart”

Sürdürülebilir perakende için söz alan diğer isim ise İhsan Biçen oldu. Biçen “İşletmelerin varlıkları çalışanların sadakatine bağlıdır. Ancak şirketler bunun farkına varmıyor. Şirketler insanlara gider kalemlerinde yer verirken birçok nesneye değer kalemlerinde yer veriyor. Bu gerçekten çok acı. İnsan kaynakları konusuna değinirsek şirketlerin birçoğu ben şöyle yatırım yaptım, böyle yatırım yaptım diye açıklamalarda bulunur. Ancak gerçeğin pekte öyle olmadığını görüyoruz. Umarım bu algı değişir.” diye konuştu.

Personelin eğitiminin şart olduğunu belirten Biçen, “Ayrıca bizim işimiz her hangi bir okulda öğretilmiyor. Yani çalışanlarımız aslında hiç bir şey bilmeden işe başlıyor. Bu sefer kurum o kişiye eğitimler veriliyor, iş öğretiliyor derken, aynı arkadaşımız başka bir mağazaya gidiyor ve bakıyor ki insanlar gibi kurumlarda çok farklı. Orada, gördüğü eğitimi veya öğrendiği bilgileri kullanamıyor. Bu da tabii ki sektörün ve personelin çok büyük sorunu. Hal böyle olunca tabi iş bırakma, işten ayrılma ve memnuniyetsizlik oranları perakende sektöründe fazla oluyor. Bunun önüne bence şöyle geçilebilir; duygulara seslenerek. Bir personelin bir yılı doldurmadan işten ayrılması, personelin şirkete bir yıllık masrafının 2,5 katı daha fazla zarar verdiğin göstergesi. Bu yüzden personellerimizi kesinlikle eğitmek ve şirket içerisinde tutabilmemiz gerekiyor.”

Perakendedeki teknoloji kullanımına dikkat çeken Erdal Ergin ise teknolojinin aslında personelin işini kolaylaştırdığını ve mutlu personelin teknolojiyle yakalanabileceğini belirtti. Ergin şöyle konuştu: “Teknolojide işin özü zamandır. Biz de zamanı güzel kullanarak teknolojiyi değerli kılıyoruz. Bunu nasıl sağlıyoruz dersek, mobil aktivitasyonlarla, maille, reklamla diyebiliriz. Bunun yatırım ücretleri bazen yatırımcıya çok zor geliyor fakat geri dönüşler sağlandığında teknoloji firmalara kazandıran bir unsur olarak önümüze çıkıyor. Personeli teknolojiyle de elde tutabiliriz. Mesela mağaza yöneticimizin eline 240 tane veriyle mağazanın yönetilebilecek bilgilerini veriyoruz. Böyle olunca da ne yapıyoruz. Çalışanımızın işini kolaylaştırırken hem işi daha iyi tanımasını hem de işe daha sıcak yaklaşmasını sağlıyoruz. Böyle olunca da mutlu personeli teknolojiyle yakalayabiliriz diye düşünüyorum.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri