Yereller, DiaSA’nın Ülker oluşunu yorumladı

21 Haziran 2013 Cuma

Ülker markasıyla bilinen Yıldız Holding, Şok’u aldıktan sonraki 2’nci hamlesini Sabancı Grubu’na ait olan DiaSA’yı satın alarak yaptı. Raflarında Ülker markalı ürünlere yer veren yerel perakende zincirleri bu satın almayı tedirginlikle karşılarken, Ülker’in hem tedarikçi hem de rakip haline geldiğini söyledi. Öte yandan yerel market yöneticileri, rekabette Ülker’in duruşunun önemli olduğunun altını çizdi

yereller-diasanin-ulker-olusunu-yorumladi

Uğur Tatlı

2 yıl önce 600 milyon TL’ye Migros’un indirim marketi Şok’u satın alan Yıldız Holding, İspanyol şirket ile Sabancı Holding’in ortak olduğu indirim market zinciri DiaSA’yı da 320 milyon TL’ye bünyesine kattı. Ülker’i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, bu satın almayla birlikte indirim marketçiliğin BİM’den sonraki 2’nci önemli oyuncusu oldu. Şok ve DiaSA alımı sonrası bir anda mağaza sayısı 2 bin 500’lü rakamlara yaklaşan Ülker Grubu’nun Şok ve DiaSA markaları indirim marketçiliği liginde BİM’in hemen ensesinde yer alıyor. BİM ise 3 bin 655 mağazalık sayı ile güçlü konumunu hâlâ koruyor. Öte yandan tedarikçi olan Ülker Grubu’nun organize perakendenin etkin bir oyuncusu olması son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren yerel perakende zincirlerini tedirgin etti. Önemli bir tedarikçi olan Ülker’in hem tedarikçi hem de rakip haline geldiği yönünde görüş bildiren yerel perakende zinciri yöneticileri, Ülker’in nasıl bir strateji izleyeceğini merakla bekliyor. Ayrıca yetkililer, DiaSA’nın yerli bir girişimci tarafından alınmasını anlamlı buluyor.

“Manevi olarak hazmedilmeyecek bir durum”
DiaSA’nın Ülker Grubu’na satışının sektördeki tüm dinamikleri göz önüne alarak yorumlamanın daha objektif bir yaklaşım olacağını dile getiren Biçen Market Yönetim Kurulu ve İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, “Sektördeki tüm dinamiklere bakarak yorum yapmak gerekirse, üretici perakendeci ve tüketici açısından ve de ülkemize olan katma değeri ile ele almak objektif bir bakış açısı bakımından yerinde bir düşünce olur. Perakendeci bakımından, bir üreticinin aynı zamanda ürün sunduğu noktalara rakip olması sektörde azımsanmayacak bir kesim tarafından olumsuz algılanabilir. Perakendeci gözlüğü ile oldukça da yerinde bir düşünce. Aynı ürün portföyü ile faaliyet gösteren diğer üreticiler bakımından ise çok daha zor bir sürecin başlangıcı anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. Biçen ayrıca, farklı ürün portföyü ile faaliyet gösteren bir üreticinin aynı zamanda organize bir perakendeci olarak sektörde yer almasının diğer üreticileri olumsuz etkileyeceğini savundu. Biçen, sözlerine şöyle devam etti: “DiaSA’nın yerli bir girişimci tarafından alınmasını oldukça anlamlı karşılıyoruz. Sonuç olarak, büyüme planları olan bir sanayicinin farklı sektörlerde büyüme isteği ve gelecekte satış ve pazarlama anlamında sıkıntı yaşamamak adına bu tarz yeni faaliyet alanlarına yönelmesi kabul edilebilir bir yaklaşım. Bununla birlikte Ülker Grubu’nun bugünlere gelmesinde en büyük desteği veren perakendecilere rakip olması, manevi olarak kolay hazmedilmeyecek bir yaklaşım olarak hafızalarda kalacak.”

“Ülker’in duruşu önemli”
DiaSA’nın satışını 3 farklı açıdan değerlendiren Mopaş Market Genel Müdürü Reşat Narman, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Yabancı bir yatırımcının Türkiye’den çekilip, yerine yerli bir sermayenin gelmesini ülke ekonomisi açısından yararlı olduğunu ifade eden Narman, şunları söyledi: “Ülker’in Şok’u satın almasının ardından bu satın almayla birlikte tüketiciyle farklı bir boyuta geçeceğini düşünüyorum. Hem üretimde hem de pazarlamada etkinliğini artırmak adına böyle bir hamle gerçekleştirildi kanısındayım.” Yıldız Holding’in DiaSA’yı satın almasını Mopaş Market açısından da değerlendiren Narman, sözlerine şöyle devam etti: “Discount konseptiyle perakendede yer alan Yıldız Holding’in bu satın alma hamlesi, süpermarket formatında hizmet vermemiz nedeniyle pazarımızı etkileyecek bir sonuç doğuruyor. Ülker Grubu, Dia’da satılacak ürünlerde kendi markalarını ve ürünlerini satacak olursa hem biz hem de ülke bu durumdan rahatsız olur. Ne var ki Dia mağazalarında özel markalı ürünler satacak olurlarsa rekabet anlamında hiçbir sorun olmaz.” Yıldız Holding’in DiaSA’yı satın almasının ardından Ülker Grubu’nun adil davranacağına inandığını söyleyen Narman, “DiaSa sektörde belirleyici bir konumda değildi. Ülker Dia’yı daha değerli bir marka kimliğine büründürebilir. Bu durum da bizim için rekabet anlamına geliyor” şeklinde konuştu. “Rekabette Ülker’in duruşu çok önemli” diyen Reşat Narman, “Perakende son dört yılda çok iyi bir ivme kazandı. Ülker, yerli bir marka olarak tedarikçi firmalarımızın en büyüklerinden birisi ve bizi rahatsız edecek şekilde bir davranış sergileyeceğini sanmıyorum” dedi.

“Bu satın alma şaşırtıcı değil”
Yıldız Holding’e bağlı Ülker Grubu’nun DiaSA’yı satın almasının şaşırtıcı olmadığını belirten Groseri Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses, “Küçük büyük ayırt etmeden perakendecilerle sürekli iletişim halinde olan Yıldız Holding’in mevcut ürünlerinin tedarikini yaptığı perakende noktalarına rakip olması bana biraz rutin dışı gibi geldi” diye konuştu. Yıldız Holding’in perakendedeki büyümesini yurt dışı ölçeğinde yapılmasının daha doğru olacağını kaydeden Uğurses, “Ülker’in tedarik sağladığı hizmet noktaları ile ilişkilerini risk etmeme adına ya çok rekabetçi olmayacağını ya da zamanla belki bu operasyondan vazgeçeceğini düşünüyorum. Ülker Grubu, perakende noktalarıyla ters düşmemek için haksız rekabete yol açacak hamleler yapamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Onur Market, temkinli yaklaşıyor
DiaSA’nın Yıldız Holding’e satılmasıyla birlikte Ülker Grubu’nun sektörün ikinci büyük aktörü haline geldiğini aktaran Özen Grup CEO’su Cemal Özen, “Bu satın almaya, sektöre hem hareketlilik kazandıran hem de akıllarda soru işareti bırakan bir gelişme olarak bakabiliriz. Yerel perakende aktörlerini mutlaka etkileyeceğini düşünüyorum. Türkiye’de bu ülkenin değerlerini önemseyen ve paranın yurt içinde kalmasını isteyen bir müşteri kitlesi var. Bu müşteri kitlesi yerel zincirleri destekliyor ve parasını bu noktalarda harcama konusunda hassas davranıyor. Ülker, müşteri kitlemizden faydalanacak ve bizden müşteri alacak” açıklamasında bulundu. Ülker’in yerellere olan desteğinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Özen, “Ülker’in atacağı en önemli stratejik adım, kendi kategorisinde yerellerden desteğini çekmemesi ve bizim bu noktadaki rekabet gücümüzü kırmaması olacak. Bizlerin rekabet gücünü kırmayacağını düşünüyorum. Bu durum, yereller için çok önemli bir unsur” ifadelerini kullandı.

Özhan Market’ten farklı bir bakış açısı
DiaSA’nın Ülker Grubu’nu içinde bulunduran Yıldız Holding’e satılmasıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulunan Özhan Marketler Zinciri Danışmanı Sabir Erdem, şunları söyledi: “Rekabetin adil olabilmesi için rakip olan birimlerin öncelikle aynı şartlarda mücadele etmesi gerekir. İki rakipten birinin elini tutarken, diğerine yumruk atması için ortam yaratmak adaletli bir davranış olmaz diye düşünüyorum.” DiaSA’nın Ülker Grubu’na satılmasının adil rekabeti engelleyeceğini savunan Erdem, “Ülker, Şok’un ardından DiaSA’yı da satın alarak hem tedarikçi hem de ürünlerini sattığı perakende zincirlerine rakip durumuna geldi” diye konuştu. Sabri Erdem, Yıldız Holding’in haksız rekabet sağlamamasının tek yolunu ilginç bir tespitle yaptı. Erdem, “Madem bu kadar mağaza açmaya niyetlisin, o zaman kendi ürünlerini sadece kendi mağazalarında satmak, yani sadece kendine üretmek daha doğru olmaz mı?” şeklinde konuştu.

7 ülkede faaliyet gösteriyor
Dia, gıda dağıtım sektöründe çok uluslu olarak İspanya, Portekiz, Fransa, Türkiye, Çin, Arjantin ve Brezilya olmak üzere 7 ülkede faaliyet gösteriyor. 2012’de brüt satışı 11,6 milyar euro’ya ve faaliyette bulunduğu ülkelerdeki mağaza sayısı 8 bine ulaştı. Dia hisseleri, Temmuz 2011’den bu yana da Madrid Borsası’nda işlem görüyor.

Yıldız Holding’in son 6 yıldaki satın alma ve ortaklıkları
2007: ABD’li Campbell Soup şirketine ait dünya devi çikolata markası Godiva’yı satın aldı.
2008: Türkiye’nin ilk ambalajlı ekmeği UNO’yu üreten Unmaş ve Komşu Fırın zincirini yöneten Doruk Unlu Mamulleri’ne ortak oldu.
2008: Doğa Çay ve Oba Çay’ı, sonrasında Türkiye’nin ilk dondurulmuş gıda şirketi Kerevitaş’ı satın aldı.
2009: Sakızda dünya devi Gumlink ile yüzde 50 ortak şirket kurdu.
2010: Çay sektöründe 100 yıllık bir tecrübeye sahip Alman Laurens Spethmann Holding ortaklığı ile Milford Yıldız şirketi kuruldu.
2011: Ambalaj sanayinin önemli şirketlerinden İtalyan Nuroll satın alındı.
2011: Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ve Bizim Toptan, Şok Marketi satın aldı.
2011: İsveçli kağıt hijyen devi SCA ile SCA Yıldız Kağıt şirketi kuruldu.
2012: Japon Nissin Foods Holdings, Yıldız Holding’in makarna üretim şirketi Bellini Gıda’nın yüzde 50’sine ortak oldu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri