Yeşil ürünlere talep artıyor

30 Ekim 2014 Perşembe

Tüketici davranışları değişiyor, tüm marka iletişim kampanyaları değişen tüketici davranışlarına göre yeniden şekilleniyor, hedef kitlenin beklentisine göre oluşturuluyor. Dijital devrim ve değişen tüketici davranışlarıyla artık pazarlama yöneticilerinin önemli bir bölümünün dijital alanda yetkinlikleri ve deneyimleri olanlardan seçildiği gözlemleniyor ve değişimin önemli göstergeleri arasında yer alıyor

Bugünün markaları karlı, başarılı ve verimli sonuçlar elde etmek için dünden daha farklı kriterler ve gerçekler ile karşı karşıya. Güçlü rekabet, azalan kaynaklar, düne göre daha sorgulayan sivil toplum kuruluşları, çok etkili sosyal medya ve onun getirdiği şeffaflık, güven arayan tüketici, markaların karşı karşıya olduğu gerçeklerden öne çıkanlar…

Ben bugün sizinle değişen tüketici davranışları ile ilgili olarak Sürdürülebilirlik Akademisi’nin Schneider Electric desteği ile gerçekleştirdiği Türkiye Yeşil Tüketim Araştırması’nı paylaşmak istiyorum…
Araştırma Türkiye’de tüketicilerin “yeşil ve çevre dostu ürün/hizmet tüketimi” konusundaki davranışlarını, beklentilerini ve satın alma alışkanlıklarını ölçtüğü için sektörel bazda şirketlere yön gösteriyor.
Yeşil Tüketim Araştırması tüketicinin değişen tüketim anlayışını ölçerek, tüketim profillerini ortaya koyması ve bu anlamda birçok sektör için rehber görevi üstlenmesi açısından da önem taşıyor. Dünyanın enerji yönetimi konusunda lider şirketlerinden Schneider Electric bu araştırmaya verdiği destek ile sürdürülebilir iş modellerine geçiş ile ilgili Türkiye’de de önemli bir rol üstleniyor.
7P araştırma şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, Türkiye temsili olarak yedi coğrafi bölgede 15 il örneğinde yapıldı.
Türkiye Yeşil Tüketim Araştırması 2013 ortaya hangi sonuçları çıkardı?
• 2013’te tüketiciler insanın geleceğini tehdit eden en önemli konuyu adaletsiz gelir dağılımı ve işsizlik olarak görüyor (\%35). Bundan hemen sonraki tehditler ise yeşil alanların yok edilmesi, susuzluk/kuraklık ve hava kirliliği olarak gözlemleniyor (32\%).
• Sonuçlara göre, tüketicilerin yarısından fazlasının ürün veya hizmet satın alırken o ürünün çevreye verdiği olumlu veya olumsuz etkileri göz önünde bulunduruyor ve dörtte üçüne göre bu ürünlerin kullanımlarında eskiye oranla artış kaydediliyor.
• Peki, bu artış satın alıma yansıyor mu? Maalesef henüz hayır… Bunun en önemli nedeni de fiyat yüksekliği. Satın alma alışkanlıklarını ve marka beklentilerini değiştiren tüketici fiyat engelini aşan markalar ile daha uzun süreli ilişki kuracak.
• Yeşil ürün ve hizmetin ağırlıklı tercih edildiği gruba baktığımızda genç, şehirli ve kadınlar öne çıkıyor.
• Türk tüketicisi için yeşil ürünün en önemli özelliği «geri dönüşüm»‘lü olması. Hatta tüketicimiz yeşil ürünü geri dönüşümlü ürün olarak tanımlıyor. Bu konuda yapılan başarılı çalışmalar tüketici algısını oluşturmuş.
•  Yeşil ve çevre dostu ürünün en önemli özelliklerinden birinin “sağlıklı olması” da 2013 yılında öne çıkan bir başka sonuç.
• Yeşil Tüketim araştırması aynı zamanda sektör değerlendirmesi de yapıyor. Tüketicilere sorulan sorulardan biri de “hangi sektör en yeşil ve çevre dostu?”. Tüketiciye göre en yeşil sektör cam sektörü. Onu beyaz eşya ve enerji sektörü takip ediyor. En alt sıralarda ise kimya, kozmetik ve oyuncak yer alıyor.
• Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de tüketicilerin marka mesajlarına olan güvenleri. Tüketiciler markaların yeşil ve çevre dostu oldukları ile ilgili verdikleri mesajlara çok güvenmiyor. Bu bana göre markalar için çok önemli bir veri. Markalar daha güvenilir ve şeffaf mesajlar vermeli, tüketici bunu istiyor ve bekliyor.
• Bir başka sonuç da markaların verdiği mesajların karışık ve anlaşılmaz olduğu. Tüketiciler ürün etiketleri üzerinde daha kolay anlaşılır bilgileri görmek istiyor. Türkiye’de her dört tüketiciden biri çevre için yeşil çevre dostu ürün veya hizmet tüketiminde en çok devlet ve devlete ait kurumların sorumlu olduğunu düşünüyor; ancak tüketicilerin beşte biri ise bu sorumluluğun kendilerine ait olduğunu belirtiyor.
Türkiye Yeşil Tüketim Araştırması 2013’ün öne çıkan çarpıcı sonuçlarını sizler ile paylaşmak istedim. Diğer tüm sonuçlar Akademi web sitesinde yer alıyor. Araştırma sonuçlarına baktığımızda markaların yeni yol haritalarının içinde tüketicinin beklentisi olan yeşil ürün ve hizmet sunma çalışmaları önemli yer tutacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmalar yapacak olan markaların tercihleri hızla değişen tüketicilerin ‘’Love Brand’’i olacağı kesin gibi duruyor…
Güzellikler dolu günler diliyorum…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri