Yıldız Holding, DiaSA'yla masaya oturuyor

08 Nisan 2013 Pazartesi

Yıldız Holding iştiraklerinden Gözde Girişim'in, perakende zinciri DiaSA'yla masaya oturduğu belirtiliyor

yildiz-holding-diasayla-masaya-oturuyor

Uzun süredir satılacağına yönelik haberler çıkan DiaSA'yla ilgili son bir iddia daha ortaya atıldı. Kulislerde perakende zincirini almak için Yıldız Holding iştiraklerinden Gözde Girişim'in masada olduğu belirtiliyor. Aylardır görüşme halinde bulunan iki grubun 15 gün önce prensipte anlaştığı söyleniyor.

Yıldız Holding geçtiğimiz ay perakende alanında agresif planları olduğunu açıklamıştı. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Gözde Girişim bünyesindeki Şok Market'in satın alma yoluyla büyüyeceğini söylemişti.

Rekabet onayı gerek
Yıldız Holding, 2 yıl önce 600 milyon lira bedelle Migros'un indirim marketi Şok'u satın aldı. Bin 200'ün üzerinde mağazası olan DiaSA'yı bünyesine katarsa operasyonun büyüklüğü 2 bin 500 mağazaya ulaşacak. Böylece 3 binin üzerinde mağazaya sahip olan BİM Birleşik Mağazacılık'ın en yakın rakibi haline gelecek. Perakende sektörü temsilcileri, Rekabet Kurumu'nun bu birleşmeye onay verebileceğini söylüyor.

Lokasyon avantajı var
Sabancı'nın da bir miktar hissesinin bulunduğu DiaSA son dönemde hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Franchise sistemiyle Türkiye'nin 28 iline yayılan zincir, önemli bir lokasyon gücüne sahip. Ali Ülker'in "Yeni mağazaları özellikle rekabetin ve yerel marketlerin az olduğu yerlere açmayı planlıyoruz" ifadesi, DiaSA'nın yaygınlık avantajıyla örtüşüyor.

DiaSA'nın 3 bin 200 çalışanı ile yılda yaklaşık 1 milyar lira ciro yaptığı belirtiliyor. İspanya, Fransa, Portekiz, Arjantin, Brezilya, Çin ve Türkiye'de 47 binin üzerinde çalışana ve 6 bin 500'e yaklaşan mağazalarıyla hizmet veren Dia, Türkiye'de toplam 48 bin metrekareyi bulan üç lojistik üssüyle faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Özge Yavuz / Sabah


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri