Yıldız Holding’ten Godiva’yla ilgili çok önemli karar

23 Haziran 2016 Perşembe

United Biscuits ve Godiva'yı bünyesine katan Yıldız Holding, İngiltere merkezli Pladis'i kurdu ve ardından da atıştırmalık markalarını McVitie's ve Godiva'yı bir çatı altında topladı. Şimdi bir hamle daha geliyor. Godiva ürünleri artık market raflarında da olacak

yildiz-holdingten-godivayla-ilgili-cok-onemli-karar

Dünyanın en eski çikolata markalarından biri olan Godiva’da, bağımsız mağazalarla lüks konseptinde izlenen satış stratejisi değişiyor. Pladis Bölge CEO’su Mehmet Tütüncü: “Ülker ve McVitie’s kendi kategorilerinde lider iki marka. Godiva’nın marka lisans anlaşmasıyla üreteceğimiz ürünler de önümüzdeki dönemde market raflarında yerini alacak. Böylece, her lokasyonda, herkes için ve her fiyat aralığında ürünü tüketicimizle buluşturmuş olacağız.” dedi.


İki dünya devi Godiva ve United Biscuits’i bünyesine katan Yıldız Holding’te (Ülker Grubu) değişim rüzgârları esmeye devam ediyor. 5.2 milyar dolar ciroya sahip “Pladis” adında İngiltere merkezli bir şirket kuran ve atıştırmalık marklarını bu yapı altında toparlayan Yıldız Holding önümüzdeki günlerde bir önemli hamleye daha imza atacak. Dünyanın en eski çikolata markalarından Godiva’da bağımsız mağazalarla lüks konseptiyle satış stratejisi izleniyordu. Hürriyet'ten Sefer Levent'in haberine göre, Yıldız Holding önümüzdeki günlerde marka lisanslama anlaşmalarıyla birlikte Godiva ürünlerini market raflarına çıkararak daha geniş bir kitlenin ulaşabileceği sahaya sürecek.


Her fiyat aralığında ürün tüketiciyle buluşacak
Pladis’in üç önemli bölgesinden biri olan Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya (TR, MENA & CA) CEO’su Mehmet Tütüncü: “Pladis yapılanması ile ürün portföyünü tamamladık. Üç markamız da birbirini çok iyi tamamlıyor. Ülker ve McVitie’s kendi kategorilerinde lider iki marka. Godiva’nın marka lisans anlaşmasıyla üreteceğimiz ürünler de önümüzdeki dönemde market raflarında yerini alacak. Böylece, her lokasyonda, herkes için ve her fiyat aralığında ürünü tüketicimizle buluşturmuş olacağız. Ülker, McVitie’s ve Godiva el ele vererek Pladis’i lider yapacak.” dedi. Godiva’nın pladis içindeki yapılanmasının Ülker ve McVitie’s’ten farklı olduğunu anlatan Tütüncü: “Godiva’nın mağazacılık ve perakende kısmı Pladis yapılanması içinde yer almıyor. Çünkü bu işin dinamikleri çok farklı. Pladis, Godiva’nın marka lisans anlaşması ile ürettiği farklı formatlardaki premium ürünleri pazarda tüketicisine daha yaygın olarak ulaştıracak. Önümüzdeki dönemde tüketici talebinin oluşacağını düşündüğümüz noktalarda Godiva markalı ürünleri müşterilerimizin beğenisine sunacağız.” şeklinde konuştu.


3 büyük tecrübe bir arada
Pladis’in toplam üç asra yayılan bir üretim deneyimine işaret eden Tütüncü, şöyle devam etti: “Markalarımıza baktığımızda United Biscuits 186, Godiva 90 yaşında. Ülker ise bu yıl 72’nci yaşını kutlayacak. Bu üç büyük tecrübeyi Pladis çatısı altında bir araya getirdik. Pladis’in cirosu 5.2 milyar dolar. Pladis’in hedefi çift haneli büyümeyi sürdürmek. Biz de bölge olarak üzerimize düşeni yapacağız. Gelecek üç yıl içinde Pladis büyümesinin üçte birini bölgemizden sağlayacağız.” Ülker, Türk Milli Takımı’nın sponsorları arasında yer alıyor. Pladis’in davetlisi olarak gitiğimiz Fransa’da İspanya milli maçı sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Tütüncü “Bugün Fransa’dayız. Burası bir Avrupa ülkesi ama bizim için 2 ayrı fabrikada üretim yapılan Pladis coğrafyasının bir parçası. Pladis’in kurulmasından bu yana bu dünya üzerinde nereye gitsek orada kendimizi evimizde hissediyoruz.” diye konuştu.


Bir ucumuz Fas’ta, diğer ucumuz Moğolistan’da
Pladis’in temelde üç ana bölgesi olduğunu, ancak bu üç bölgenin de kendi içinde mikro bölümlere ayrıldığını kaydeden Mehmet Tütüncü, şu noktaların altını çizdi: “Pladis dünyamızı bölgesel olarak yöneteceğiz. Çünkü her bölgenin kendine özgü üretim, dağıtım, satış ve pazarlama dinamikleri var. Tüketim alışkanlıkları birbirinden çok farklı. İklimleri, kültürleri farklı. Bu yüzden her bir bölümü özel olarak ele alacağız, dinamiklerini iyi anlayacağız. Başarı ancak böyle gelecek. Örneğin, bizim bölgemiz olan TR, MENA&CA, iki kıtada 21 milyon kilometrekareye yayılmış 30 ülke ve 500 milyonu aşkın bir nüfusu barındırıyor. Bir ucumuz Fas’ta, diğer ucumuz Moğolistan’ın bozkırlarında. Bırakın tüketici eğilimlerini iklimleri bile birbirinden çok farklı. Ama biz Ülker olarak uzun zamandır bu bölgedeyiz ve bazı ülkelerde zaten pazar lideriyiz. Şimdi yeni markalarımızla daha da güçlendik. Özellikle Orta Doğu’da Ülker ve McVities’i birleştirdiğimizde lider olduğumuz ülke sayısını artırıyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri