Yılsonuna dek 20 mağaza daha açacak

10 Haziran 2014 Salı

Türkiye’nin genç giyim markalarından Miss Poem, bu yıl 20’nci yılını kutluyor. Franchising sistemiyle büyüyen markanın bugün Türkiye genelinde 60’den fazla, yurt dışında da 40 tane mağazası bulunuyor. Miss Poem Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sekman, 11 yaşından bu yana perakendeciliğin içinde olan, işine âşık bir yönetici… Çok ciddi bayilik talepleri aldıklarını anlatan Sekman, yılsonuna dek 20 yeni Miss Poem’in daha açılacağını anlatıyor

yilsonuna-dek-20-magaza-daha-acacak

Fulya B. ÖZTÜRK

Sektörde hızla büyüyen, bu yıl da 20’nci yılını kutlayan bir marka Miss Poem… Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
11 yaşından bu yana iş hayatındayım. Erken yaşta iş hayatına girdiğim için perakendecilik alanında önemli tecrübeler edindim.  Vitrin yapmaktan, müdür yardımcılığına, müdürlük görevine kadar farklı pozisyonlarda çalıştım. 20 yaşında dönemin risk ve avantajlarını iyi değerlendirerek 10 bin dolarlık bir yatırımla 1994 yılında Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nde bir pasajın içinde küçük bir butikle başladım. İşi biliyorduk ama açıkçası çok paramız yoktu.  Biraz borçla kendi konseptimi uyguladığım bir mağaza açtım. Mağazamızın dekorasyon o dönemde de ilgi çekiyordu. Perakendecilikte en önemli şey, olmayanı satmaktır. Dışarıda pahalı bulduklarını, hatta bulamadıklarını uygun fiyata satıyordum. Müşterimi çok iyi tanıdım ve ne istediklerini anladım. Çünkü birebir satışın içinde olmam, müşteriyi anlamam konusunda çok yardımcı oldu. İlk mağazamda güzel bir müşteri kitlesi edindim.

Miss Poem’in müşteri profili hakkında bilgi alabilir miyiz, kimler alışveriş yapıyor?
Miss Poem, 16-30 yaş arası kadınlara hitap ediyor. Modayı bilen ama modayı kendince yorumlayan, etkilemeyi seven, alışveriş alışkanlıkları oluşmuş kadınlar tarafından tercih ediliyoruz. Geniş bir koleksiyona sahibiz. Günlük yaşamın farklı zaman ve mekanlarına uygun çeşitli modellerin yer aldığı koleksiyon sunuyoruz. Sezonda yaklaşık bin 500 modelimiz çıkıyor. Her gün yeni 10 modelimiz mağazalarımızda yer alıyor.

Ürünler, vitrine gelene dek pek çok yolculuktan geçiyor. Sizin üretim süreçlerinizi öğrenebilir miyiz? Tasarım ekibinizden de bahseder misiniz?
Tasarım odaklı üretim, Miss Poem için bir yaşam tarzıdır. Alanında önemli başarılara imza atmış usta tasarımcılar ve genç yetenekler bir arada çalışıyoruz. Tasarımlar oluştuktan sonra numunelerimizi hazırlıyoruz. Satış ekibimize ve müşterilerimize danışarak fikir edinerek numune adetlerini belirliyoruz. Üretim süreci içerisinde planlama ilk sırada yer alıyor. Bu birimimizde, ürünün tüm detayları titizlikle incelenerek satış planlaması yapılıyor. Üretim aşamasında öne çıkan diğer bölüm satın alma tarafıdır. En yüksek kalite ve en uygun fiyat araştırmaları neticesinde aksesuar ve kumaşların satın alımı gerçekleştiriliyor. Bu ürünlerin kesim ve ön hazırlığı, Miss Poem’in kendi imalat alanında yapılır. Böylece dikim aşamasına hazır olan ürünler, uzman ekiplerimiz tarafından, modern üretim ünitelerinde dikim işlemine alınır. Kalite kontrolünden geçen ürünler sevkiyat için Miss Poem’in depolarına aktarılır.

Türkiye genelinde kaç mağazanız bulunuyor?
Şu anda Türkiye genelinde 60’dan fazla, yurt dışında da 40 tane Miss Poem mağazası bulunuyor. Mağazaların tümü franchise. Özellikle bir bölgede ağırlıkla bulunmuyoruz ama Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz’de mağazalarımız bulunuyor.

Markanın büyümesi sürecek

Mağaza yatırımlarınızdan yana seçiminiz AVM’lerden yana mı, yoksa caddeler mi?
Aslında kentin alışkanlıklarına göre değişiyor. Bazı kentlerde AVM’ler ön plana çıkarken bazı kentlerde de cadde alışkanlığı bulunuyor. Öncelikle o kente göre bakıp değerlendiriyoruz. Bu yüzden bayiimizi doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin bayii bir mağaza buluyor ama önce biz araştırmasını yapıyoruz. Gerçekten iş yapabilir mi? Pazarlama ekibimiz lokasyonun araştırmasını yapıyor. Ayrıca masraflara bakıyoruz, ne kadar kirası var? Mağazanın içi konseptimize uygun mu? Bunları hesapladıktan sonra karar veriyoruz. Şu anda mağazalarımızın oranına bakacak olursak, yüzde 65’i cadde, yüzde 35’i AVM’lerde olduğunu söyleyebiliriz.

Franchisee’lerinizden beklentileriniz nelerdir?
Biz franchisee’lerimizi partner olarak görüyoruz. Kısa dönem için değil, uzun vadeli bir yatırım ortaklığı amacındayız. En önemli beklentimiz, konseptimizin doğru uygulanması. Bir pazarlama ekibimiz var. Bu ekibimizin amacı mal satmaktan ziyade, partnerlerimize destek vermek. Görsel tasarım desteği de veriyoruz. Ayrıca müşteri temsilcisi göndererek satışla ilgili eğitimler veriyoruz.

İhracat çalışmalarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Bayilerimizin olduğu noktalara ihracat yapıyoruz. Yurt dışındaki önemli fuarlara katılarak franchise sistemimizi artırmayı hedefliyoruz. Pek çok teklif alıyoruz ama yurtdışında bayilik verirken çok titiz davrandığımız için her gelen teklifi kabul etmiyoruz.

Mağaza hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Yılsonuna dek kaç mağaza açmayı planlıyorsunuz?
Şu anda devam eden 20 mağaza yatırımı görüşmemiz var. Çok ciddi bayilik talebi alıyoruz. Koleksiyonlarımız genç ve iddialı. Mağaza açmak istediğimiz hedef ülkeler arasında Kazakistan, Suudi Arabistan, Rusya, Kosova, Irak, Romanya, Ukrayna, Kuzey Irak, Cezayir, Mısır, Güney Afrika, İran, İsviçre ve Almanya yer alıyor. Türkiye’de Bursa, Antalya, İstanbul, Ankara, Trabzon, Samsun, Ordu, Erzurum, Şanlıurfa, Antakya, Mersin, Balıkesir, Edirne, Muğla, Denizli, Tekirdağ, Adana, Kayseri, Eskişehir ve İzmir için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Miss Poem’i gelecekte nerede görmeyi hayal ediyorsunuz?
Kurulduğumuz günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdük. İlerleyen dönemlerde Miss Poem Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir markası haline geleceğini düşünüyoruz. Öncelikle markalaşma konusuna odaklandık. Bayiliklerimizle büyümek asıl hedefimiz. Dolayısıyla biri olmadan diğeri olmaz bilinciyle her iki konuda da ciddi şekilde çalışmalarımız var. Türkiye ve dünyanın önemli şehirlerinde yatırımlarımızı sürdürerek, mağazacılıkta büyümeyi, mağaza sayımızı ve metrekaresini daha da arttırmayı, ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmayı, toplumsal sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir gelişimi yaşam biçimine dönüştürmeyi, teknoloji ve kalite standartlarımızla sektörün lider kuruluşu olmayı planlıyoruz. Sosyal sorumluluk anlayışımız gereği, çevreye ve topluma duyarlı projeleri sürekli olarak desteklemeyi, hazır giyim sektöründe ülkemizin en çok sevilen ve gurur duyulan markaları arasında yer almayı önceliklerimiz arasında değerlendiriyoruz. Hızla değişen tüketici beklentilerine daha hızlı yanıt verme ilkesiyle, müşterilerimizin ve bayilerimizin memnuniyetini arttırmayı, 2015 yılına kadar tamamlamayı planladığımız değişim ve yenilenme sürecinde, dekorasyondan hizmet standartlarına kadar tüm alanlarda yenilikleri tamamlamayı planlıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri