Yiyecek devi ketçap arıyor

30 Ekim 2013 Çarşamba

Dünyanın en büyük fast food zinciri Mc Donald’s, 40 yıldır ürün tedarik ettiği ketçap markası Heinz’la ilişkisini kesti

yiyecek-devi-ketcap-ariyor

ABD’de büyük ses getiren bu kararın arkasında ilginç bir hikâye yatıyor. Mc Donald’s’ın ayrılık kararında ezeli rakibi Burger King’in yeni sahibi yatıyor. ABD’li yatırım fonu 3 G Capital, 2012 yılında fast food zinciri Burger King’i 4 milyar dolara bünyesine kattı.

Bununla yetinmeyen 3 G Capital, son olarak ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın sahip olduğu Berkshire Hataway ile birlikte gıda devi Heinz’ı 28 milyar dolara satın aldı. Ve Heinz’ın başına da Burger King’in CEO’su Bernardo Hees’i getirdi. Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine Mc Donald’s, Heinz’la 40 yılı bulan ilişkilerini sonlandırma kararı aldı.

Dünya çapında 34 bin restoranı olan Mc Donald’s yaptığı açıklamada, “Heinz’daki yönetim değişikliğinden sonra yeni dönemde başka tedarikçilerle çalışmaya karar verdik” denildi. McDonald’s, restoranlarda geçiş döneminin sorunsuz olması için Heinz’la işbirliği içinde olacağını bildirdi.

Heinz satıldı
Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hataway, yatırım şirketi 3G Capital ile birlikte bu yılın Şubat ayında ABD’li gıda devi Heinz’ı 28 milyar dolara satın aldı. İki şirket Heinz için hisse başına 72,5 dolar ödedi. Anlaşmada Heinz’ın borçları da rakama dâhil edilmişti.

Kaynak: Patronlar DünyasıGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri