Dominos, yöresel lezzetleri sevdi

26 Mart 2014 Çarşamba

2016 yılına kadar 600 restorana ulaşmak isteyen Dominos Pizza, 2016 ciro hedefini 1 milyar TL olarak belirledi. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen Dominos 2013 sonuna kadar açacağı restoranlarla Türkiye’de 375 restorana ulaşacak. Domino’s Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, iyi bir ivme yakalan yöresel lezzetlerin devamının geleceğini ifade etti

dominos-yoresel-lezzetleri-sevdi

Murat KÜÇÜK

2013 Dominos Pizza için nasıl geçti, hedeflediğiniz ciroyu öğrenebilir miyiz?
Dominos Pizza son 5 yıldır hem dünyada hem Türkiye’de en hızlı büyüyen pizza zinciri. 2011’de 50, 2012 yılında 70 restoran açtık. Bu sene de önemli yatırımlar yaptık. 2013 sonuna kadar 85 restoran daha açarak 375 rakamına ulaşacağız. 2016 yılında hedefimiz, 600 restorana ulaşarak Türkiye’nin en büyük pizza restoranı olmak. Bu rakamlar çok ciddi rakamlar. Bu dönem içerisinde satışlarımız da yüzde 35-40 arası arttı. 2013 sonu itibariyle hedeflediğimizi ciro 420 milyon TL. Bizim 2014 yılı hedefimizden ziyade genel olarak 2016’da ulaşmak istediğimiz bir final hedef var. Bu da 2016 yılında 1 milyar TL ciroyu yakalamak.

Yerel ve yöresel lezzetlere yönelen bir Dominos’u karşımızda bulduk. “Yöresel Lezzetler” kampanyasının çıkış noktası nedir?
Dominos olarak yeni dönem mottomuz’u “Acıkınca kafan Dominos’a gider” olarak belirledik. Son dönemlerde piyasaya sürdüğümüz ürünlerde Türk damak tadını yansıtan lezzetlere yöneldik. Genel olarak Türk damak tadı zaten bizim için ön plandaydı, bunu devam ettirerek yöresel lezzetleri mönümüze ekledik. Bu yönelmenin nedenini şöyle açıklıyoruz: Eskiden biz İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyüyen bir firmaydık şimdi Türkiye’nin her yerinde faaliyet gösteriyoruz. Her bölgede farklı lezzetler ve damak tatları olduğu için böyle bir kampanya yapmak istedik. Bu lezzet kampanyasına “Konyalım” ve “Kayseri Ateşi” ile başladık, önümüzdeki dönemde diğer yörelerle devam edeceğiz. Türkiye’nin lezzet haritası çok geniş, her bölgenin kendine has lezzetleri var. Biz de Dominos olarak bu lezzetleri tüm Türkiye’ye sunmaya devam edeceğiz.

Lokasyon son derece önemli bir konu. Siz yeni restoran açarken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz, bir yerin Dominos Pizza olması için gereken özellikler nelerdir?
Lokasyon seçimlerinde en dikkat ettiğimiz konuların başında açılacak Dominos’un evlere servis sistemine uygun olması geliyor. Pizzayı eve götürecek alanın müsait olması, Dominos olarak iddiamızın vazgeçilmezini oluşturuyor. Son dönemlerde Dominos’larda oturulabilir alanları arttırmaya çalışıyoruz. Bu açıdan baktığımızda metrekareler de önemli bir hale geldi. 100-150 metrekareyi geçmemeye dikkat ediyoruz. Tabela görüntüsü de bizim için dikkat edilecek bir başka önemli husus.

Dominos Pizza’nın franchising koşulları nelerdir? Franchise restoranlarınıza hangi destekleri sunuyorsunuz?
Dominos’ların yüzde 40’ı kendi bünyemizde, kalan yüzde 60’ı ise franchise sistemiyle işletiliyor. Franchiselerimizin büyük çoğunluğu daha önce Dominos bünyesinde motorize servis, mutfak elemanı olarak çalışmış olan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Metrekare büyüklüğüne göre bir Dominos dükkânı 200-250 bin dolar arası bir rakama anahtar teslim olarak veriliyor. Franchise’dan yüzde 6 royalty, yüzde 6 da pazarlama payı alıyoruz.

AVM’lerde yer alan restoranlarla, caddelerde yer alan restoranların arasında müşteri kitlesi, satılan ürün gamı, yoğunluk saati gibi konularda farklılıklar yaşanıyor mu?
Önümüzdeki dönemlerde yeni restoran tiplerimizle AVM’lerde de olacağız. Oralarda ciddi bir pazar payı olduğunu düşünüyoruz. Yatırımlarımızı arttırarak o bölgelerde büyüme gerçekleştireceğiz. Biz AVM’lerde yeni bir markayız kendimiz açısından böyle bir kıyaslama yapamayız.

Önümüzdeki dönem yatırımlarından biraz bahseder misiniz? Türkiye’deki büyüme stratejinizi ve önümüzdeki dönem yol haritanızı öğrenebilir miyiz?
Doğu Anadolu Bölgesine bu sene sonuna kadar 12 milyon TL yatırım yapacağız. Doğu Anadolu’da, Karadeniz’de, İç Anadolu’da kısacası Türkiye’nin birçok bölgesinde şube sayımız ve yatırımlarımız artıyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri