Etiler Marmaris Karadenizlilere satıldı

03 Ocak 2013 Perşembe

Tekstilci Hikmet Tanrıverdi, yaklaşık 2.5 yıl önce satın aldığı Etiler Marmaris’i Karadenizli Karsusan Karadeniz Su Ürünleri şirketine sattı. Yüzde 33’ü halka açık olan şirketin satışı 11 milyon liraya gerçekleşti

etiler-marmaris-karadenizlilere-satildi

Tekstil sektöründeki faaliyetlerine odaklanmak için Etiler Marmaris’i sattıklarını söyleyen Hikmet Tanrıverdi, “Grupta yeniden yapılanıyoruz. Bazı alanlardan çıkma kararı aldık. Gıda da çıkmayı planladığımız alanlardan biriydi. Bu yüzden yılın son günü Karsusan Karadeniz Su Ürünleri şirketine sattık” dedi.

Danışman bir arkadaşları sayesinde Karsusan ile görüştüklerini kaydeden Tanrıverdi, şirkete yaptıkları yatırımın altında bir fiyata satışı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Tanrıverdi, şöyle devam etti: “Gıda çok emek yoğun bir sektör. Çok vaktimizi alıyordu. Kendi işimiz olan tekstile yoğunlaşamıyorduk. Konsantrasyonumuzu kaybettik. Bu yüzden çıkma kararı aldık. Şirketi alan Karsusan, balık ve balıkla ilgili ürünlerde uzman bir grup. Danışman bir arkadaşımız sayesinde tanıştık. Yatırım yapmak istiyorlardı ve bizimle görüştüler. 11 milyon liraya sattık. Harcadıklarımıza göre biraz eksik aldık gibi oldu ama elimize geçen para bizi kurtarıyor. Sonuçta biz aldığımızda değeri bile olmayan bir şirketti. Bırakın değeri, kurumsal bir yapısı yoktu. Şimdi şirketin değeri 16-16.5 milyon liraya geldi.”

Tanrıverdi, geçen Temmuz ayında 2.81 TL’den halka arz edilen şirketin daha düşük fiyata Karsusan’a satılmasına ilişkin eleştirileri şöyle yanıtladı: “Aşağı yukarı yüzde 20 eksiğine sattık ama bizi kurtaran bir fiyat oldu. Hisse alanlar beklerlerse bu işten kârlı çıkarlar. Daha hisse gerçek değerinde değil, ayrıca Karsusan bu sektörde büyüme planları yapıyor. Etiler Marmaris’i daha da büyütecekler.”

Satış yılın son günü gerçekleşti
Etiler İnci Büfe Gıda Sanayi ve Dış Ticaret AŞ’den 31 Aralık 2012’de Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Şirketimizi İMKB’de işlem görmeyen mevcut ortaklara ait paylarını 31.12.2012 tarihi itibarı ile hisse başına 2.20 TL Hamiline ve Nama yazılı farkı gözetmeksizin Karsusan Karadeniz Su Ürünleri A.Ş.’ne devredilmiştir” denildi.

Karsusan’dan önceki gün KAP’a yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi: “Bu satın alma kararı, şirketimizin geleceğe yönelik büyüme politikaları doğrultusunda alınmıştır. Özellikle bu varlık alımının finansmanı konusunda dile getirilen bedelli sermaye artırımı söylentileri tamamen asılsızdır. Zira şirketimizce bu yönde bir karar alınması düşüncesi dahi kesinlikle bulunmamaktadır. Bilakis bu satın alma işlemine ilişkin finansmanın herhangi bir dış borçlanma olmaksızın tamamen iç kaynaklardan sağlanması planlanmaktadır. Diğer taraftan, söz konusu varlık edinimi ile şirket olarak potansiyel kaynaklarımızın daha verimli kullanılması ve gerek ülke ekonomisi, gerekse paydaşlarımıza katma değer sağlanması amaçlanmaktadır.”

Kaynak: Necla Dalan / VatanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri