Simit Sarayı, Mc Donalds'a rakip oluyor

04 Mayıs 2009 Pazartesi

Şubat ayında Pizza Max ve Miss Crispy'i bünyesine kayan Simit Sarayı, Alman ortakla yeni bir döneme girdi. Hedef, 2018'e kadar Avrupa'da 500 şube

simit-sarayi-mc-donaldsa-rakip-oluyor

Yaklaşık 8 yıl önce iki ortak tarafından Boğaziçi Üniversitesi'nin karşısında küçük bir dükkânda kurulan ve bugün günde 100 binden fazla simit üreten Simit Sarayı, dünya markası olmak için çalışmalara hız verdi. Almanya'da unlu mamul üretim hattı, fırın gibi ürünler üreten 150 yıllık bir firmanın CEO'sunun kendi isteğiyle ortak olduğu Simit Sarayı, 2018'e kadar Avrupa'da 500 şube açmayı hedefliyor.

Bu yıl içinde Yunanistan'da bir mağaza açacaklarını belirten şirket ortaklarından Haluk Okutur, "150 senelik bir Alman firmasının neredeyse sahibi durumundaki birinin bizi tercih etmesi projenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Firmadaki hisselerini önümüzdeki aylarda devredecek ve bizim Avrupa operasyonunun başına geçecek. Simit Sarayı Europe GmbH isimli bir şirket kurdu. Haziranda şirket aktif hale gelecek. Bu tarihten sonra Almanya'da 6 şehirde şubelerimiz açılacak" diye konuştu.

2018'e kadar İngiltere, Hollanda gibi pek çok Avrupa ülkesinde toplam 500 mağaza açmayı planladıklarını belirten Okutur, 2 bin olan çalışan sayısını 100 bine çıkarmak istediklerini vurguladı. Bu yıl Avrupa'yı yapılandıracaklarını, ardından Orta Doğu ülkeleri, Afrika olmak üzere dünyanın tüm ülkelerinde yer alacaklarını aktaran şirket ortaklarından Haluk Okutur, "Dünyada bulunan McDonald's'lardan bir fazlasını açma hedefindeyiz. Dünyada 34 bin McDonald's varsa biz 34.001 Simit Sarayı açacağız" diye konuştu.

Piyasanın tersine gidiyor
Amerika'da ise Temmuz ayında Şikago'da Simit Sarayı ismini kullanmadan bir mağaza açarak tüketicinin damak tadını tespit edeceklerini, bu doğrultuda 2012'de Amerika'nın meşhur Times Meydanı'nda şube açacaklarını dile getiren Okutur, "Bedeli ne olursa olsun mutlaka Times Meydanı'nda şube açacağız. Orada Türk simitinin olması çok önemli bizim için" dedi.

Yurt dışındaki mağazalarda yüzde 70 Türkiye'deki ürünlerin yüzde 30 ise bölgenin lokal ürünlerinin satılması planlanıyor. Yurt dışında Amerika, İngiltere, İrlanda, İsviçre gibi pek çok ülkeden hem fonlardan hem de şirketlerden ortaklık teklifleri aldıklarını belirten Okutur, tekliflere sıcak baktıklarını ifade etti.

Krizin hissedilmeye başladığı 2008'in ikinci yarısından itibaren yurt içinde mağaza açmayı hızlandıran şirket, bu süreçte 44 olan mağaza sayısı 110'un üzerine çıkardı. Daima piyasanın tersi yönde hareket ettiklerini vurgulayan Okutur, "2006'dan sonra piyasalar çok canlandı. Kiralar ve hava paraları artı. Böyle olunca biz büyümeyi yavaşlattık. 2008'in ilk yarısından itibaren insanlar kriz psikolojisine girince paniklediler ve kiralar düşmeye başladı. Kiralar makul seviyeye inince biz de yatırımlara hız verdik. 2010 yılına kadar iç pazarda 250 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kurulduğu 2001 yılında bu yana her yıl ortalama yüzde 70-80 büyüdüklerini söyleyen Okutur, 2009'da ise yüzde 100'ün üzerinde bir büyüme hedeflediklerini ifade etti. Hedefler daha da büyüdü Şubat ayında Pizza Max ve Miss Crispy'yi satın aldıklarını söyleyen Okutur, Türk girişimcilerin kurduğu bu iki markayı da yurt dışına taşımak istediklerini vurguladı.

İki markanın eski sahibi olan firmanın ağırlıklı lezzete önem vermesi nedeniyle satışın geri planda kaldığını, bu yüzden markaların yeterince büyümediğini belirten Okutur, Pizza Max'ın 16, Miss Crispy'nin ise 4 şubesi olduğunu dile getirdi. Öncelikle her iki markanın da mağaza konseptini ve logolarını değiştireceklerini belirten Okutur, 2010 yılına kadar 100 Pizza Max, 50 Miss Crispy mağazası açmak istediklerini belirtti. Her iki markada da franchise sistemiyle büyüdüklerini aktaran Okutur, yatırım maliyetinin 100 bin dolar civarında olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Referans - Ayşegül Sakarya


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri