YKM satışında son raund Boyner’in

10 Ağustos 2012 Cuma

Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’nin, YKM’nin yüzde 63 oranındaki hissesini satın almasına ilişkin işleme Rekabet Kurumu tarafından izin verildi

ykm-satisinda-son-raund-boynerin

Rekabet Kurumu, YKM Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi AŞ’nin yüzde 63 oranındaki çoğunluk hissesinin Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’ye satışını öngören ve Şubat ayında taraflar arasında imzalanan hisse devri sözleşmesine izin verdi. Rekabet Kurumu’nun bu izni ile gıda dışı perakende sektöründe cazip fırsatlar yaratacak, çok güçlü bir birleşmenin hukuki çerçevesi tamamlanmış oldu. İki büyük markanın birleşmesiyle Boyner’in mağaza saysıı 139’a yükseldi.

“Rekabet tüketici lehine yeniden şekillenecek”
Boyner Büyük Mağazacılık AŞ CEO’su Aslı Karadeniz, Rekabet Kurumu kararını değerlendirirken, iki köklü markanın güçlerini birleştiren bu adımla perakende sektörünün yeni ve büyük bir ivme kazanacağını belirterek şunları söyledi: “Bu birleşmeyle perakende sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Bu sıradan bir satış/satın alma işlemi değildir. İki köklü markanın güç birliği ile sektörümüzde yeni boyutları konuşmaya başlayacağız. Yepyeni fırsatlar doğacak, çok güçlü bir sinerji oluşacak ve bu büyümeden en kazançlı çıkan da kuşkusuz müşterilerimiz olacak. Bugüne kadar bizim 72 mağazamız arasında, ‘Müşterimizi nasıl daha çok memnun ederiz’ kaygısıyla süren rekabet, şimdi 139 mağazamız arasında da devam edecek. Birbirimizden ve müşterilerimizden öğrendiklerimizle zenginleşerek daha iyi hizmet sunmaya devam edeceğiz. Boyner Büyük Mağazacılık bu adımla konsolide net satışlarını ve net satış alanını yüzde 70 oranında büyütecek. Bu birleşmeyle müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımızın yanında ekonomi için de değer yaratacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“En çok kazanan tüketici olacak”
Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner de, perakende sektörünün en köklü markalarından birinin Boyner Büyük Mağazacılık AŞ ile güçlerini birleştirmesinden ve gruba katılmasından çok büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu: “Grup olarak perakende sektöründe derin ve güçlü tecrübelerimiz var. Bugüne kadar sektörde birçok yeniliğe imza attık, ‘Müşteri kraldır’ diyerek ‘Koşulsuz Müşteri Mutluluğu’ anlayışını öne çıkardık, alışverişe yepyeni boyutlar kazandırdık. Biz gücümüzü hep müşterimizden aldık. Grubumuzun daha fazla müşteriye dokunmasını sağlayacak her girişim, her yeni mağaza bizim gücümüzü biraz daha artırıyor. Bizim bu yenilikçi ve kavrayıcı bakış açımız, Türkiye’nin köklü markası YKM’nin mağazaları ve müşterisiyle güç kazanacak ve bu sinerjiden en kazançlı çıkan da tüketici olacak.”

“Kararın mevcut rekabet ortamına zararı olmayacak”
Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’nin avukatı Av. Gönenç Gürkaynak, kararın bu işlemin mevcut rekabet ortamına zarar vermeyeceğini gösterdiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Boyner’in talip olduğu YKM hisselerini alabilmesine izin verilmesi için müvekkil şirket Boyner adına Rekabet Kurumu’na başvurumuzu takip eden süreçte yürütülen detaylı ve derin inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, Rekabet Kurulu YKM'nin kontrolünün müvekkil şirket Boyner tarafından devralınmasının rekabeti kısıtlamayacağına ve işlemin rekabet hukukuna aykırı hiçbir yönü olmadığına karar vererek önerilen işleme izin vermiştir. İlgili piyasaların tüm katmanlarına ve unsurlarına büyük özenle bakıldıktan ve konuyla en ufak ilgisi olabilecek tüm parametreler teknik düzeyde aylarca değerlendirildikten sonra ulaşılan bu olumlu Rekabet Kurulu kararı ilgili piyasaların işlemden sonra da rekabetçi kalmaya devam edeceğini göstermektedir.”

Markalar korunacak
Satış işleminin tamamlanmasıyla YKM markasının yüzde 50 hissesi de Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’nin olacak. Ancak, her iki marka da korunacak ve iki markanın en iyi uygulamaları aynı şekilde sürdürülecek. Mağaza sayısını bu birleşmeyle ikiye katlayan Boyner Büyük Mağazacılık, hizmet verdiği il sayısında 39’a, yerleşim sayısında ise 49’a ulaşacak. YKM’nin 67, Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’nin 72 mağazasının aynı çatı altında yer almasıyla 139 mağazada müşteriye farklı kampanyalar sunulacak. Boyner Büyük Mağazacılık AŞ’nin 2011 sonunda 132 bin metrekare net satış alanı ve 660 milyon TL net cirosu, YKM’nin ise 116 bin metrekare net satış alanı ve 450 milyon TL cirosu vardı. İki markanın 2011 yılı sonunda toplam konsolide cirosu 1 milyar lirayı aşıyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri