Yumuşak bir törenle açıldı

11 Ekim 2013 Cuma

Hem Türkiye’nin en büyük gayrimenkul projelerinden biri olan hem de çok tartışılan Zorlu Center, dün sadece mağazaların kurdele kestiği yumuşak bir açılış yaptı

yumusak-bir-torenle-acildi

2007 yılında Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi ihalesini 800 milyon dolarla kazanan Zorlu Holding, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun o günkü açıklamasıyla buraya 400 milyon doları bulan bir yatırım yapacaktı.

2.5 milyar doları geçti
Geçen 6 yıllık süreçte iki global ekonomik kriz ve çeşitli itirazlarla karşılaşan proje, ilk olarak 2010 yılında yapmayı planladığı açılışı 2012 yılına erteledi. Sonra 2013 yılı takvime alındı. 26 Eylül’de yapılması planlanan açılış ise 10.10.2013, saat 10.10’a ertelendi. Ahmet Zorlu, “Bu dünyanın en büyük gayrimenkul projelerinden biri. Yatırım tutarı 2,5 milyar doları da geçti” dedi.

Siftah yapıldı
Ahmet Zorlu’nun titizliğini bu projeye yansıttığı da iş dünyasının gündeminde. Hatta Ahmet Zorlu’nun son üç aydır, gece gündüz Zorlu Center’da çalıştığı, en ufacık detayı bile yakından incelediği konuşuluyor. Dün sabah açılış yapan mağazaları da tek tek gezmeyi de ihmal etmedi Ahmet Zorlu. Hatta bazı markaların açılış kurdelesini de bizzat kesti. Mağazalara girerek ürünler denedi ve siftah alışverişlerini yapmayı ihmal etmedi. Mağazalarda ayakkabı, ceket deneyen Zorlu’nun çocuklar gibi şen olduğu görüldü.

Yeni çocuğum olmuş gibi
Dünyanın en iddialı gayrimenkul projelerinden birini yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Ahmet Zorlu, yaptıkları yumuşak açılışla ilgili şunları söyledi, “Bir insan nasıl çocuğu olunca sevinirse biz işadamları da bir fabrika kurunca, yeni bir yatırım yapınca çocuğumuz olmuş gibi seviniriz. Burası da benim yeni çocuğum. Zorlu Center ile çok ilgilendim doğru ama her işimle ilgilendim. Sadece 3 aydır değil, 6-7 yıldır ilgileniyorum. Burayla ilgili bir hayal kurmuştuk; ona ulaşılsın istedik. Açılışta burayı görüp ağlayan insanlar oldu. Bu duygu bana yeter. İnşallah çok turist çekecek ve ülke ekonomisine çok katkı sağlayacak.”

Makaslar uğur getirecek
Ahmet Zorlu’nun, açılış günü AVM gezisine eşi Zuhal Zorlu, kızı Şule Zorlu Cümbüş, ağabeyi Zeki Zorlu ve eşi Türkan Zorlu da eşlik etti. Silk & Cashmere mağazasının açılışına da Zorlu ailesinin bütün üyeleri katıldı. Ahmet Zorlu, markanın yaratıcısı ve CEO’su Ayşen Zamanpur’a övgüler yağdırarak, Silk & Cashmere’in global başarısından çok gururlandığını söyledi. Ahmet Zorlu, kurdeleyi kestikten sonra, hatıra olarak makası aldı. Zorlu, açılış kurdelelerini kestiği bütün mağazalarda makasları uğur olarak topladı.

Zorlu’ya 90 gün 90 gece açılış yaraşır
Zorlu Center’ın resmi açılışı ileri bir tarihe bırakıp, mağazaların kendi açılışlarına izin vermesinin en önemli nedeni, Kurban Bayramı bereketini kaçırmamak. AVM’nin gayrimenkul kiralama ve yönetim işlerini üstlenen Jones Lang LaSalle Türkiye’nin Başkanı Avi Alkaş, iskân ve restoranların içki ruhsatı gibi sorunlar olmadığını söyledi. Alkaş, “Ahmet Zorlu mükemmeliyetçi bir adam. İnce eledi, sık dokudu. Burası zorlu bir proje, açılışı da zorlu oldu. Buraya yakışan 40 değil, 90 gün 90 gece açılış yapmaktır” dedi.

Rakamlarla bakarsak
- Rezidans, alışveriş merkezi, otel, performans sanatları merkezi ve ofisler olmak üzere 5 fonksiyonu bir araya getiren Zorlu Center’ın AVM kısmında 200 mağaza bulunuyor.
- Çok sayıda marka Türkiye’deki ilk mağazasını burada açarak pazara girmiş oldu.
- Restoran karması da dikkat çeken projenin İstanbul ’da yeni bir merkez olup olmayacağı merak konusu.

H&M’de kuyruk ve izdiham
H&M de dün Zorlu Center’da mağazasını açtı. İstanbul’daki ilk full konsept H&M mağazası için sabahın erken saatlerinden itibaren kuyruklar oluştu. Açılışı H&M Türkiye Ülke Müdürü Thomas Coellner ve H&M Zorlu Center Mağaza Müdürü Serkan Bulut birlikte yaptı.

Kaynak: Radikal / Demet CengizGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri