Yurt dışındaki ‘hatalar’ markalara ışık tuttu

11 Eylül 2013 Çarşamba

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, Türk markaların her geçen gün dünyada daha geniş bir coğrafyaya yayıldığını vurgulayarak, “Markalarımızın yurt dışındaki tecrübelerimizden faydalanıp, stratejik hatalardan uzak duracağız. Böylece bugün 3 bin olan yurt dışındaki mağaza sayımızı 2023’te 20 bine çıkaracağız” dedi

yurt-disindaki-hatalar-markalara-isik-tuttu

BMD’nin, markaların uluslararası alandaki rekabet gücünü artırıp, işbirliklerini geliştirmesi amacıyla düzenlediği “Yurtdışı Açılımı Toplantılarının”  ilki İstanbul’da yapıldı. Hüseyin Doğan açılışta yaptığı konuşmada BMD olarak “markalı ekonomiyi” ülke gündemine taşıdıklarını belirterek, yüksek katma değer ile Türkiye’nin zenginleşmesine katkı sunduklarını ifade etti.  Türk markaları olarak sürekli daha uzaklara gittiklerinin altını çizen Doğan,şöyle devam etti:

“Artık tüm dünya bizim için oyun alanı. Sadece yakın çevremizi değil, Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar olan coğrafyada tüm ülkeleri Türk markaları açısından hedef pazarlar olarak kabul ediyoruz. Bir başka deyişle, yeni hedefimiz Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülkede en az bir Türk markasının mağaza açmasını sağlamak. BMD, bu hedefine ulaşmak üzere, rekabetçi bir dünyada markalarımızın avantajlı konumda olmalarını sağlayacak etkinliklerle, üye firmalarımıza yol gösterici oluyor
Bugün dünyada daha fazla söz sahibiyiz. Stratejik hatalardan uzak durmak için birbirimizin hatalarından, tecrübelerinden ders çıkarmak zorundayız.  Bir markamızın herhangi bir ülkedeki başarısı, bir diğer markanın da başarısı anlamına geliyor.  BMD üyesi markalarımızın yurtdışında sahip olduğu 3 bine yakın mağazayı, markalı ekonomiye dönüşüm sonucunda, 2023 yılında 20 bine çıkarabileceğimize inanıyoruz.”

Toplantıya katılan marka patronları ve profesyonel yöneticiler, her biri hayat dersi niteliğindeki şu ilginç tecrübelerini paylaştılar.

Penti YKB Sami Kariyo: Skin Color yazdık, Afrikalıyı kızdırdık
Çorap sektöründe en yaygın renk “ten” rengidir. Ten rengine İngilizce “skin color” yazarız. Amerika’daki mağazaya gönderdiğimiz çorapların ambalajına da bu ifadeye yer verdik. Ancak mağazaya gelen Afrikalı ABD vatandaşı “benim ten rengim bu değil” diyerek kızgınlığını dile getirdi. O günden sonra “skin color” ifadesini ambalajlarımızdan kaldırıp “kum rengi gibi şeyler yazdık.


Ziylan Yurt Dışı Pazarlar Direktörü Onur Ergür: Çinlinin cenazesinde mahçup oldum
Çinde 1 yıl kaldım. Bu dönemde vefat eden bir Çinlinin cenaze törenine katılmak için siyah renk takım elbise giyip tören alanına gittim. Baktım herkes bembeyaz giyinmiş. Çok mahcup oldum. Meğerse Çin’de matem rengi beyazmış. Bir başka zaman diliminde ise Japonya’da bir cenaze merasimine katılmak için yanıma siyah, beyaz ve gri renk takım elbise alıp uçağa bindim. Japonya’daki cenaze alanında baktım ki, herkes kırmızı giyinmiş. Oradaki matem rengi de kırmızıymış. Sonuç olarak ülkelerin kültürlerini daha yakından tanımak, bilmediğimizi sormak gerektiğini anladım.


Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan: Türk markalarla AVM Rusya’da tutmadı
TOBB öncülüğünde Rusya’da açılan bir AVM’ye Türk markalarıyla birlikte mağaza açtık. Sadece Türk markalarından oluşan bir AVM Ruslar için heyecan yaratmamıştı. Bir süre sonra kapattık. Sadece Türk markalarından oluşan bir AVM fikrinin doğru olmadığını gördük.


Suvari YKB Ahmet Coşkun: İran’da mağaza açtık, 3-4 yılda kapattık
12 yıl önce İran’a direkt giriş yaptık. İran pazarı için serbest ticaret bölgesi özelliklerine sahip Kiş Adası’nda yüzde 100 sermayeli bir şirket kurduk. 2 mağaza açtık ama buradan İran’ın içine giremedik. İlk başta hiç kimseye sormadan ve mevzuatlarına tam hâkim olmadan girdiğimiz bu pazardan 3-4 yıl sonra mağazalarımızı kapatıp ayrılmak zorunda kaldık. 


Boyner Murahhas Azası Serdar Sunay: Her ülkenin bakış açısı başkadır
Kuzey ülkelerinde hızlı servis önemliyken, Arap ülkelerine gittiğinizde sunacağınız hızlı servis, olumsuz algılanabiliyor. Hatta servis olarak görülmüyor. Ülkelerin iş ve kültürel yapılarına dikkat etmemiz gerekiyor. Sabırlı olmamız ve uzun vadeli bakabilmemiz lazım. Mısır’daki mağazamız Türkiye’deki en büyük mağazamızdan da büyük. Yeni pazarlara gererken potansiyelleri, birkaç yıl çok daha sonrası doğru hesap etmek durumundayız.


Kemal Tanca, Ecem Özcan: Yunanistan’da personel bulamadık
Yunanistan’da açacağımız 2 mağaza için ilanlar verdik. Sadece bir başvuru geldi. O da iş görüşmesi yapmak için gelmiyor, beni yanına çağırıyordu. Bunun üzerine İzmir’deki levanten vatandaşlarla görüştük. İzmir, Adana ve Gaziantep’ten bir kadro ile mağazalarımızı açabildik.


Özgür Yalta: Işık Doğu’dan yükselecek
Toplantıda “Rotamız Yurtdışı Pazarlar. Ne Kadar Hazırız? Nasıl Hazırlanacağız?” konulu bir sunum yapan Deloitte Türkiye Ortağı ve Turquality Program Direktörü Özgür Yalta ise 7 yıl içinde Asya Pasifik bölgesinde orta gelire sahip 800 milyon yeni bir nüfusun oluşacağına dikkat çekti. “Işık Doğu’dan Yükselecek” diyen Yalta, Türk markalarının bu bölgede yoğunlaşması gerektiğini aktardı.


Toplantıda ayrıca Jones Lang Lasalle Ülke Başkanı Avi Alkaş ile Darin Group Başkanı Malashene B. Sheni “Irak’ta Markaları Bekleyen Fırsatlar Ve Riskleri” anlattılar.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri