Yurt Konserve Salihli'de de üretecek

11 Ekim 2013 Cuma

Hazır yemek konserveciliğinde Türkiye’nin lideri olmayı hedefleyen Yurt Konserve, yoğun talebi karşılamak amacıyla Salihli’de yeni bir üretim tesisinin temellerini attı. Yurt Konserve Satış Müdürü Arif Suna, şirketin faaliyetlerini ve yatırımlarını anlattı

yurt-konserve-salihlide-de-uretecek

 

Yurt Konserve’nin temelleri nasıl atıldı?
Firmamızın temelleri Bulgaristan’da da konservecilik ile uğraşan kurucumuz Osman Kabasakal’ın 1950 yılında Vatan Konserve’yi kurması ile atıldı. Daha sonra 1974 yılında Yurt Konserve markası ile kurulmuş olan ve Nafiz Ünsal, Faruk Kabasakal ve Hakan Kabasakal tarafından yönetilen firmamız hazır yemek konserveciliğinde Türkiye’nin lideri olmayı hedef edinmiş, Türk mutfağının lezzetlerini konserve olarak tüketicinin beğenisine sunmuş ve kaliteden taviz vermeden, tamamen hijyenik koşullarda yapılan üretim ile günümüze kadar gelmeyi başardı. Bu süreçte çağın gerekleri olan tüm kalite anlayışlarını benimsemiş olan firma bunun için gereken tüm belgeleri çalışarak almış bununla da yetinmeyip çağın ilerisine geçen AR-GE çalışmalarıyla da ülkemize yenilikleri ilk sunan firmaların arasında yer almayı başardı.

Konserve sektörünün mevcut durumunu değerlendirir misiniz?
Konserve sektöründe salça üretenler, salça ve bezelye üretenler,  Yurt Konserve gibi hazır yemek üretenler, komposto ve reçel üretenler var. Belirttiğimiz gruplar arasında Türk halkı, genel alışkanlıklarından dolayı salça ve bezelyenin konservesini daha çok tüketmeyi tercih ediyor.
Reçel ve kompostoyu da kısmen tüketiyor. Hazır yemek ise, en son sıralarda yer alıyor. Ancak son 10 yılda çalışan kadın sayısının artması, sosyal yaşamın yoğunluğu, zaman darlığı ve özellikle büyük şehirlerin yoğun temposundan dolayı yemek yapmaya ayrılan zaman azaldı. Bu nedenle de hazır yemek tüketimi ve alışkanlığı günden güne artmaya başladı.

Üretim çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Fabrikamızda barbunya pilaki, fasulye pilaki, yaprak sarma, etli kuru fasulye, patlıcan kızartma, tas kebabı, soslu tavuk, yağlı Norveç uskumrusu,  mısır, rosto, İzmir köfte, nohut haşlama, barbunya haşlama, fasulye haşlama, haşlanmış bezelye, kahvaltılık sos, ıspanak ve garnitür gibi ürünler üretiyoruz. Bu ürünlerden yılda yaklaşık 50 milyon adet kutu konserve hazırlıyoruz.

Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?
Uskumru saç kavurmamızı, aşuremizi ve yeni diyet ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. Ayrıca yeni teneke, alüminyum ambalajları ile birlikte gıdaya uygun, farklı ve orjinal plastik ambalajlı kutularda üretimine başlayarak halkımızın damak tadına ve beğenisine sunacağız.

‘Konserve tazeliği muhafaza edebilmektir’

Konserve tüketimi hakkında tüketiciler nelere dikkat etmelidir?
Konserve, yiyebileceğimiz en temiz, raf ömrü uzun ve her ortamda tüketilebilecek tazeliğini koruyan, son derece lezzetli gıda ürünlerinin başında geliyor. En önemlisi ürünlerimizde hiç bir koruyucu katkı maddesi kullanılmadan ısıl işlem ile temizlenerek dayanıklı hale getiriliyor. Dolayısı ile halkımız ürünlerimizi gönül rahatlığı ile tüketebilir.  Halkımızın “Konservenin içine ne katıyorsunuz da üç yıl bozulmadan duruyor?” sorusuna da cevap vermiş olduk. Halkımıza ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini ve bu gerçek ile yaşamamız gerektiğini hatırlatarak, olası bir depremde her evin odasında bir kenarda yaşamımızı devam ettirebilmemiz için su ve dayanıklı konserve ürünlerinin bulundurması gerektiğini önemle tavsiye ediyoruz.

İhracat da ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?
Dört mevsimin yaşandığı her türlü sebzenin, meyvenin ve bakliyatın bolca yetiştiği ülkemizde bu ürünlerden en kaliteli bir şekilde hazır yemek konserve ürünleri üretip ve ihracatını gerçekleştirip ülkemize çok ciddi döviz girdisi sağlamamız gerekiyor.  Başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkeleri ile fiyat konusunda maalesef rekabetçi olamıyoruz. İtalya bakliyatı ülkemizden almasına rağmen haşlanmış bakliyat ürünlerini bizden daha ucuza satıyor. İtalyan hükümeti üreticisine ihracat teşvik pirimi vererek biz Türk üreticilerinin fiyat anlamda önüne geçiyor. Hükümetimizin de hazır yemek konserve üreticilerine aynı desteği vermesi halinde sektörel bazda dünya çapında söz sahibi olacağımız gibi, ülkemizde de ciddi bir döviz girdisi sağlayacağımıza inanıyoruz.

ABD'deki okullara ürünlerinizi gönderiyorsunuz. Bu çalışma nasıl başladı?
Amerika Birleşik Devletleri First  Lady’si  Michelle Obama,  ‘Obezite ile mücadele ve sağlıklı yaşam’ kampanyasında  önemli bir kamu sağlığı sorunu olan obezite ile mücadeleye dikkat çekti. Her üç Amerikalı çocuktan birinin kilo fazlası veya obez olduğunu belirten Michelle Obama, çocukların besin değeri düşük ama yüksek kalorili besinler tükettiğini ifade etti. Obama, ‘Haydi harekete geçelim’  adlı  bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı, çocuklarda obeziteyi önlemek olarak belirlendi. Bayan Obama’nın ilk odak noktası ise, okul yemekleri oldu. First Lady,  “Çocuklarımızı okula gönderdiğimizde,  evde onları uzak tuttuğumuz yağlı,  tuzlu,  şekerli yemekler tüketmemelerini beklemek en doğal hakkımız. Sağlıklı yemekler sunmak mücadelenin en önemli kısmı.  Asıl önemli olan, çocukların bunları yemek istemesini sağlamalıyız. Yoksa tepsideki sağlıklı yemekler çöpe gider”  diyerek okul beslenmesinin önemini vurguladı. Kamu yararı bilim merkezi’nde sağlık yetkilisi olan Margo Wootan ise, yeni standartlara uygun daha sağlıklı yemekler sunmaları gerektiğini söylüyor. Bu nedenle biz, çocukların beslenme çantasında bulunan protein değeri yüksek, besleyici yemekleri üretip, Amerika’ya gönderiyoruz.  Bu kapsamda konserve kutularının dış yüzeylerini de düşünüyoruz. Amerikalı iş adamları fabrikamızı ziyaret ederek tüm ürünlerimizden ve özel olarak yaptırdıkları ve diyet ürünlerini ülkesine gönderip gerekli testleri yaptırdıktan sonra bizim ürünleri tercih ediyorlar.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri