Yüzde 70 indirim şovu başladı

13 Eylül 2012 Perşembe

Giyim ve ayakkabı firmaları yazlık ürünlerde yüzde 70'e varan indirimler uyguluyor. Kiğılı, "Enflasyon düşük... Elinizde kalan malı depoda bekletirseniz yanarsınız. Bu nedenle düşük fiyatla satıyoruz" dedi

yuzde-70-indirim-sovu-basladi

Havaların serinlemesiyle birlikte firmaların sezon sonu indirimleri başladı. Özellikle giyim ve ayakkabı firmaları ellerinde kalan yazlık ürünleri önümüzdeki yıla kadar deposunda bekletmemek için yüzde 70'e varan oranlarda indirimlerle satışa sunuyor.

Risk almak lazım
Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, başta giyim ve aksesuar olmak üzere tüm sektörlerde ciddi indirim ve kampanyaların olduğunu söyledi. Kiğılı, "Biz mağazalarımızda yazlık ürünlerde yüzde 50 indirim uyguluyoruz. Kampanyamız bu ayın sonunda bitecek ama elimizdeki ürünlerin yüzde 95'i tükendi" dedi.

Firmaların yüksek oranlarda indirim yapmalarında en büyük etken olarak düşük enflasyonu gösteren Kiğılı, "Stok maliyetleri yüksek... Kalan malınızı depoda bekletirseniz yanarsınız. Bütün riskleri göze alıp fiyatı düşürüp satmanız lazım. Bu yüzden de firmalar büyük indirimler yapıyor" diye konuştu.

Collezione'nin sahibi Ekrem Akyiğit de firmaların müşteri talebi, diğer firmalarla rekabet, mevsim değişikliği ve yapılan yanlış mal alımları gibi nedenlerle fiyatlarını indirdiğini belirtti. Mağazalarında yazlık ve kışlık ürünleri bir arada sattıklarını kaydeden Akyiğit, "Mağazalarımızın yüzde 30'u indirimli ürünlerden oluşuyor. Yüzde 20'den yüzde 70'e varan indirimler uyguluyoruz" dedi.

Dip fiyatlar uygulanıyor
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, firmaların yazlık ürünlerde dip fiyatlar uyguladığını söyledi. Ağustos ayından itibaren kışlık ürünlerin de vitrinlerde yerini almaya başladığını kaydeden Mehmet Nane, "Markalar elinde kalan yazlık ürünlerini satmak için yüzde 70'e varan indirimler yapıyor. Kışlık ürünlerde de çeşitli kampanyalar uygulanıyor" diye konuştu.

15 gün sonra bitecek
İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, ayakkabı sektöründe yerli üretim yapan firmaların yüzde 50'ye varan indirimler yaptığını söyledi. 15 gün sonra yazlık ürün satışının sona ereceğini ifade eden Kızıltaş, "Moda çok hızlı değişiyor. Firmalar artık ellerindeki ürünleri bir sonraki yıl satamıyor. Enflasyonun yüksek olduğu yıllarda elde kalan malları depoda saklayıp sonraki sene satmak mantıklıydı ancak şimdi böyle bir durum yok" dedi. Kızıltaş birçok firmanın zarar etme pahasına indirim uyguladığını kaydetti.

Kaynak: Zeynep Ceylan / Bugün GazetesiGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri