2014’de kariyer 2015’de kariyer

“Yapı stratejiye bağlıdır. Strateji ise olaylara göre saptanır.” Cao Cao

 

‘Perakendede Kariyer Var'
Türkiye’de 3 milyon kişiye istihdam sağlayan perakende sektörü 2015’te yüzde 10’luk büyüme ile 350 bin yeni istihdam yaratacak.’ (9 Kasım 2014 Hürriyet İK) Bu haber ve diğer gelişmeler 2015 yılında da perakendenin önemini ortaya koyuyor.
Yerel ve ulusal zincirler yatırımlarını devam ettirdi. Yeni mağaza formatları açılıyor.
Karlılık, verimlilik, sürdürülebilirlik ve çalışan memnuniyeti gündemdeki yerini artırdı.
2014 yılında bir önceki yıl gerçekleşen DiaSA satışının etkisiyle bu konudaki olası satışlar ve yeni yatırımlar gündemdeki yerini korudu.
BİM, Şok, A101, UCZ, Hakmar Ekspres gibi mağazaların ulaştığı sayı ve pazar payları iştah kabarttığı için bu konuda yeni yatırımlar yapılır ve aranır oldu.
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) üç önemli çalıştay gerçekleştirdi.
Çalıştayların sonuç bildirgesinde bu konuda açıklama yapan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Discount ile rekabet etmek için discount açmak şeklinde yanlış bir algı var. Bu personel memnuniyeti ile ilgili gündemden sonra en çok konuştuğumuz konu oldu.”
‘Perakendede Kariyer Var’
BİM, File adı ile süpermarket segmentinde yatırım yapacağını resmen duyurdu.
Yeni mağaza bin 500 metrekare ve ortalama 4 bin ürün satacak.
Gerçi bu konuyu başlı başına bir yazıda ele almak istiyordum ve halen de öyle düşünüyorum.
Ancak önce konu ile ilgili Marka Danışmanı Güven Borça’nın yazısını okudum ve genelde kendi görüşlerimi buldum o yazıda. Geçtiğimiz günlerde Perakende Danışmanı Ercüment Tunçalp de konu ile ilgili güzel ve teknik bir yazı kaleme aldı. 
Evet, BİM bu format ile güçlü rakiplerinin olduğu bir kulvarda yarışa giriyor. Mevcut segmentinde adı nasıl yatırımın formatıyla hemen akla geliyorsa, yeni yatırımı planladığı alanda da süpermarket denince ilk akla gelen büyük ve güçlü rakipleri var. Doğru, güçlü bir lojistiğe sahip ama rakipleri de öyle. PL’yi çok iyi yönetiyor ancak rakipleri de kendi formatlarında iyi ve başarılı uygulamalar barındırıyor ve bu kulvar marka bağımlılığının ve çeşitliliğin ise yüksek olduğu bir alan. PL ağırlıklı bir konsept ile dengelenmesi zor. Bekleyelim ve görelim. 2015’te yatırımları görünce yeniden değerlendiririz.
‘Perakendede Kariyer Var’
Aralık ayının yeni yıla doğru yaklaşan günlerinde bir haber, önce alt yazı olarak yayınlandı ve sonrasında geniş haberlere ve konu ile ilgili açık oturumlara sahne oldu.
Uzunca bir süredir dönem dönem gündeme gelen bu haber ile ilgili çok şeyler yazıldı, söylendi ve öyle de oluyor. Ben de birkaç kez bu konu ile ilgili yazılar yazdım. Önceleri Market Yasa Tasarısı diye tanımlanan bu tasarı genelde hep bir maddenin başlığı ile anılır.
‘Marketler şehir dışına taşınıyor’
‘Market markalarına sınırlama geliyor’
Alışveriş merkezlerinin artan sayısı, birbirlerine olan yakınlıkları, bölgesel etkileri ve diğer nedenlerle bu kez bu ana başlık gündeme çıktı.
‘Alışveriş merkezleri pazar günü kapanıyor’
‘Pazar günü tüm alışveriş merkezleri ve marketler kapalı olacak’
İşte burada iş farklı yollara ayrılıyor. Bir kere herkes kendi açısından haklı. Tüm kesimlerde bir yasa beklentisi var bu da doğru. Ancak ilgili tüm kesimlerin ortak bir metinde uzlaşması ise bence hemen hemen olanaksız. Herkesin ortak uzlaşı sağlayamadığı bir konuda geriye kalan en önemli beklenti tabiri caizse ‘en az hasar ile bu konunun çözülmesi’ şeklinde nitelendirilebilir. Çünkü önceliklerin, maliyetlerin, yatırımların, piyasa koşullarının ve tüketicilerin gerçeğinden hareketle yola çıkıldığında çok derin görüş ayrılıkları ortaya çıkıyor. 
Yerel ve ulusal zincirler açısından bakıldığında, pazar günü kapanma genelde farklı görüşler barındırıyor. Yerel zincirler ağırlıklı olarak pazar günü kapanmayı destekliyor. Ulusal zincirlerin alışveriş merkezlerindeki market ağırlığı ise kapanmaya pek sıcak baktırmıyor bence. 
AVM’ler açısından bakıldığında en çok alışveriş yapılan günlerin hafta sonu olması gerçeğiyle, haftada 4 gün kapanma ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Böyle bir karar muhtemelen eleman azaltma ile neticelenebilir!
Küçük esnaf doğallıkla haklı… Ancak çözümün kapanma olması beklenen etkiyi yaratmayabilir. 
Çünkü alışverişte nihai karar tüm formatlar için alışverişçilerde. Tüketici alışkanlıkları değişti ve değişmeye de devam ediyor.
Farklı bazı düzenlemeler içeren yasanın alt komisyonda kabul edilen halinde pazar günü kapanma yok. Gene de genel kuruldan ne şekilde çıkacağını görmeden daha fazla yorum yapmak istemiyorum.
‘Perakendede kariyer var’
2014 yılında perakende sektör olarak önemini korudu. 2015 yılında da bunun böyle olacağı görülüyor.
İstihdam açısından önemi artıyor, artan şehirleşme ve organize perakendenin yatırım miktarı önemli bir boyutta. Bu da istihdam açısından sektörün pozisyonunu güçlendiriyor. Sektörde hamleler adeta satranç gibi. Bakalım 2015’de perakendede hangi hamleleri göreceğiz.
Perakendede kariyer devam edecek.
Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve verimli bir yeni yıl dilerim.