Agora’da uzmanlar eşliğinde aile terapisi

Her hafta Cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetleri’nin geçtiğimiz haftaki konuğu Psikolog Pınar Ersöz ve Uzman Psikolog Özlem Demirci oldu

Agora’da uzmanlar eşliğinde aile terapisi

Psikolog Pınar Ersöz aile danışmanlığı, evliliğe hazırlık, aldatma, ilişkilerde cinsellik ile alanında uzmanı olduğu konularda dinleyicileri bilgilendirirken, Uzman Psikolog Özlem Demirci ise ilişkilerde öfke bastırma yolarıyla ilgili püf noktalarını paylaştı.

Ersöz, günümüzde ilişkilerde sona yani evliliğe kilitlenildiğini ve bu sebeple flört sürecine gereken özenin gösterilmediğini savundu. Psikolog danışanlarından en çok duyduğu soru olarak da “Yıllarca flört ettik hiçbir sorunumuz yoktu. Evlendik, mutlu değiliz. Bambaşka bir ilişki ile karşı karşıyayız” şeklinde dile getirdi. Psikolog öncelikle insanların yıllar içerisinde değiştiğini, bunun yanı sıra flörtte yapılan minik jestlerin evlilikte de onarıcı ve dinamizmi ayakta tutmak adına yapılmasının çözüme en yakın yol olduğunu savundu. 

Ersöz, ilişkide en önemli evrenin flört olduğunu belirtirken, uzun süren bir ilişkinin temeli ise bu sürenin en az 6 ay, en çok 2 yıl olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Evlilik kararında yapılan en büyük yanlışın ise “Neden evleniyorum? Evlilikten ne istiyorum?” sorusunun karşı tarafa değil kişinin kendisine sorması ve cevabı bulamıyor ise bu karardan vazgeçmesi gerektiğini ya da bulana kadar evlenmemesinin doğru olduğunu savunan Ersöz, toplum olarak evlilik kararının alınmasında kişilerin ruh halinin genelde yalnızlık korkusu, aile baskısı ve ailesi tarafından ilgi görememesi olduğunu belirtti. Psikolog kendini duygu durumu olarak yeterli tam hissetmeyen ergen kişilerin, yaptığı evliliğin başarıya ulaşamayacağı ve bunun üzerine birde ebeveyn olmaları halinde boşanmanın kaçınılmaz olduğunu izleyicilerle paylaştı.

Psikolog mutlu bir ilişki ve evliliğin altın kuralarını şöyle özetledi; ne istediğinizden emin olun, kıyaslama yapmayın, karşınızdaki asla değiştirmeye çalışmayın ve ne istediğinizi açık açık konuşun.

Agora Sohbetleri’nin 29 Haziran Cuma günü konuğu ise Beslenme ve Diyet Uzmanı Andaç Yeşilyurt, “Metabolizmayı Harekete Geçiren Zayıflamaya Yardımcı Besinler” konulu sohbette ziyaretçilerle birlikte olacak.