“Bak şu firmacının yaptığına”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek bir konuşmasında: “*Geçmişte hepimizin yanlışları oldu. Gençlerin fikirlerine değer vermedik, her şeyi kendimizin bildiğini zannettik. İş ortağımız tedarikçilerimiz geldiğinde “firmacı” geldi dedik onları kapımızda beklettik, mağaza kapamayı – taşımayı saçma bir şekilde namus meselesi gibi gördük, verimsiz mağazaları bile açık tutmaya çalıştık, stok yönetimi – planogram – erp vb. bilişim uygulamalarının hepsine gereksiz gözüyle baktık, ekipmanı sadece raftan teraziden ibaret sandık. Bugün ise bu kafada yerel perakendeci parmakla gösterilir sayıda kaldı. Onlarında zaten yakın dönemde kalmadığını göreceğiz.” diyordu.

Mustafa Altunbilek’in söylediklerinden epey bir yazı konusu çıkar. Üstelik bu tarzda yapılan, geçmişe dönük hem ders çıkaran hem de samimiyetle örnekler veren açıklamaları dinlemek, okumak, geçmişten ders çıkarmak ve geleceğe de ışık tutmak anlamında yorumlanabilir. Ben bu yazıda konuya tedarikçilerimiz açısından yaklaşacağım.

 

Evet, Perakendeci – Tedarikçi – Alışverişçi çarkının doğru işleyebilmesi için, karşılıklı olarak yapılanlara, yapılabileceklere ve yapılması gerekenlere bakmak gerekiyor. Özelliklede perakendeciler ve tedarikçiler açısından. Öyle ya, alışverişçinin seçme şansı çok. Ya bir yan mağazada ya da bir “tık” mesafede.

 

O halde konuya klasik olarak, Kazan – Kazan – Kazan yaklaşımı ile bakmak gerek.

Doğallıkla perakendecinin kazanması gerek.

Aksi halde mağazaları ayakta tutmak zor!

Tedarikçinin de kazanması bir o kadar gerekli.

Zararına satarak satmaya devam edemez! (bu her ikisi içinde geçerli)

Perakendecinin satabilmek için alım yapacağı firmalara ve ürünlere ihtiyacı var.

Tedarikçilerin de ürünlerini satabilecekleri satış noktalarına.

Üçüncü kazanan ise tartışmaya gerek bırakmayacak şekilde; alışverişçi.

Fiyattan çeşide, çalışanların davranışından yakınlığa kadar uzanan bir yelpazede yapar seçimini.

Gelelim işin firmalar arasındaki kişisel ilişkilerin devrede olduğu kısmına. 

Satın alma ve/veya kategori yöneticileri açısından baktığımızda, her kes ana hatlarıyla kazanmak ve kar etmek amaçlı alım yapar. İşini kişiselleştirmez. Tedarikçisini iş ortağı olarak görür, görmelidir de.

Yani bu açıdan baktığımızda, “firmacı” mantığı ile bu işin yürümediği ve yürüyemeyeceği görülmüştür ve görülecektir de. Diyalogların önemini bilmek ve uygulamada bunu yansıtabilmekte bir o kadar önemlidir! Randevular biraz sarktığında çıkıp bir – hoş geldiniz –  deyip el sıkmak için bir es verilir.

Oraların bekleme salonlarında “firmacı” yazmaz.

Ancak oraya gelen satış temsilcileri de Kazan – Kazan yaklaşımı içerisinde gelirler ve sürece bunun gereksinimleri çerçevesinde yaklaşırlar.

Güvene ve bilgiye dayalı bir profesyonellik amaçlanır ve uygulanır.

 

Peki, bu süreci alışverişçiler bilirler mi?

Hayır. Onları pekte ilgilendirmez bu süreç.

Alışverişçi rafta aradığı ürünü bulabileceği veya alacağı fiyattan bulduğu sürece bu açıdan pek fazla sorun olmaz. Ancak işin mağaza ayağını da ihmal etmemek gerek!

Masanın her iki tarafında bulunmuş biri olarak eklemek isterim; mağazalarda da bu yaklaşım benimsenmiştir, benimsenmeli ve benimsetilmelidir de.

Satın almanın kazanımları mağazada yitirilmemelidir!

Mağazaların beklenti ve talepleri de satın alma tarafından dikkate alınmalıdır!

Promosyon elemanı desteği, sevkiyat ve/veya elaman desteğini içeren özel rut planlaması vb. 

Firmalarda kendi kazanımlarına bu açıdan bakmaktadırlar.

Bu talepler bazen hemen karşılanmakta bazen de biraz süre almakta veya gerçekleşmemektedir.

Planogram vb. uygulamalar ile tedarikçi firma elemanlarının uyması gereken kurallar iyi belirlenip işletildiği zaman, başka konular irdelenip tartışılır hale gelinir Kazan – Kazan çerçevesinde.

Mağaza ve satın alma arasında yaşanan “bazı sorunlar” tedarikçilere olabildiğince yansıtılmamalıdır.

Her iki tarafta birbirinin elini güçlendirmelidir.

 

Aksi halde bu sözü duymak kaçınılmaz oluyor; “ Bak şu firmacının yaptığına.”

 

 

(*) Sektörel Değişim Raporu konuşmasından, özetle.