Cari açık Ocak'ta beklentiyi aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre Ocak ayında cari açık 1,87 milyar dolar oldu. Ekonomistlerin beklentisi 1,55 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Rakamlara göre altın ve enerji hariç cari denge ise 1,2 milyar dolar fazla verdi

Cari açık Ocak'ta beklentiyi aştı

Ocak ayında Türkiye ekonomisinde cari açık 1,87 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak ayında ödemeler dengesinin 1,55 milyar dolar açık vermesi yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 12 aylık cari açık ise 36,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

TCMB'nin değerlendirmesine göre Ocak ayı cari denge rakamlarında , hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 milyar doları azalarak 455 milyon dolara gerilemesine rağmen, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1,4 milyar dolar daralmayla 1,9 milyar dolara gerilemesi etkili oldu.

Çekirdek cari denge rakamlarına bakıldığında ise altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 1,2 milyar dolar fazla verdi. Bir önceki yılın Ocak ayında bu rakam 3,02 milyar dolardı.

Yıllıklandırılmış çekirdek cari dengeye bakıldığında ise fazla Ocak ayında 8 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllıklandırılmış cari fazlada Eylül 2018'den bu yana en düşük seviye görüldü.