Çok geç kalmadan dijitali iş yapış şekline dönüştürmek

İşletmelerin dijitalleşme süreci tüm hızıyla sürüyor. Kuşkusuz her markanın bugün dijitalleşme hikâyesi, sektörü, rekabet koşulları ve işletme ölçeğiyle bağlantılı olarak farklı seviyelerde seyrediyor. Ama görünen o ki, dijitalleşme işletmeler için kritik bir eşiğe gelmiş dayanmış vaziyette. İnternette web sitesi açmak, sosyal medya hesapları oluşturmak, adwords gibi arama motoru reklamcılığından yararlanmak başarı için artık yeterli değil.

 

 

Peki, ne yapmak gerekiyor? Dijitali pazarlama ve satış faaliyetlerinin, reklamın temel bir unsuru olarak görmekten vazgeçmek gerekiyor. Tez vakitte dijital süreçleri, planlamayı, organizasyon aklını ve yapısını bir bütün olarak “dijital iş yapış şekline” dönüştürmek gerekiyor.

Peki, bu ne anlama geliyor? İş yapış şeklinden kastımız ne?
Dijital reklamcılığınızla ve sosyal medya hesaplarınız üzerinde görünen eğer yalnızca benzersiz olduğunu ve kaçırılmasının çılgınlık olduğunu düşündüğünüz teklifleriniz ise fena halde yanılıyorsunuz. Dijitalin sunduğu muhteşemlik ve bu muhteşemlik üzerine ihya olan, nihai aşamada sunmuş olduğunuz bu tekliflerle değil; velhasıl sizin hizmet ve ürününüzü pazara sunmadan önce başlayan ve hatta hizmet ve ürününüzün satın alınmasından sonra da süren bir yolculuk hikâyesinin tümüdür… Bu hikâye, ürün ve hizmetinizin vaadi (değer), organizasyonunuzun bütününün katılımıyla oluşturulur ve müşterilerin(tüketicilerin) satın alma takdiriyle devam eder; ama bu döngü asla bitmez.
Bu nedenledir ki, dijitalleşme işletmenizde yalnızca bir departmana, yalnızca yetkilendirdiğiniz birkaç kişinin uhdesine terk ettiğiniz bir süreç yönetimi değildir. Eğer mevzu bahis kaçınılmaz olan bir “dijital yapış şekline” geçiş ise bu artık organizasyonunuz tümüne ve insan kaynaklarınızın dijital zekâ, yetenek ve katılımına aittir.
Bu size çok karmaşık, zor ve imkânsız bir tablo mu sunuyor. Eğer bu tabloyu algılayıp, uyum sağlayacak işletme zekâsı ve dönüşüm beceresi sağlayamazsanız gelmekte olan karmaşa, zorluklar ve imkânsızlıklar nedeniyle ben size yanarım!
Elbette çaresiz değilsiniz. İş modelinizi geleneksel bir iş modeli içinde kurmuş ve büyütmüş olsanız da, iş zekânızın, çocuklarınız ve torunlarınızın akıllı telefonlarıyla yeni bir dünya kurduklarını kavramanıza yetmesi gerekiyor. Dijital dönüşümünüzü ve yeni ekosisteme uyumunuzu sağlayacak liderleri işletmenize ve yeni iş planınıza bir an önce dâhil etmelisiniz. Geliştireceğiniz strateji ve süreç planlamasıyla insan kaynakları envanterinizde yer alan her bir çalışanınızın dijital zekâ ve yeteneklerini geliştirmelerini desteklemeniz gerekiyor. Yarın çok geç olmadan!