E, ne var ne yok?

Gelecek, daima sizin bu günü terk etmeye hazır olmanızdan biraz daha önce gelir. Profesör Roger Blackwell

Bilgisayar yaygınlaştığında anlatılan fıkralardan biriydi.

“Demişler ki bu makineye ne sorarsanız sorun, cevabını alırsınız.

İngiliz bir soru sormuş? Bilgisayar cevabı vermiş.

Alman bir soru sormuş? Cevabı ekranda belirmiş.

Sıra bizim Temel’e gelmiş, o da sormuş? Uzun bir süre geçmiş, bilgisayardan dumanlar çıkıyor!

Bakmışlar problem var, sormuşlar; sen ne sordun?

Valla demiş Temel, ne var ne yok diye sordum.”

 

Bu günkü arama motorlarından sonra bu fıkra zaten icat olmazdı desem abartmış olmam sanırım. Peki, aynı soruyu “E–ticaret” için sorsak, yüzlerce cevap alırız ve seçenekler arasında gider geliriz.

O halde bazı rapor ve bilgilere göz atmakta yarar görüyorum.

 

“Türkiye’de hâlihazırda yaklaşık 50 milyon internet abonesi bulunmaktadır ve e – ticaret yüzde 40 düzeyinde büyümektedir. Akıllı telefon kullanım oranı yüzde 65 düzeyindedir. Türkiye’de e–ticaretin toplam ticaret içerisindeki payı yüzde 3,5 iken, bu oran gelişmiş ülkelerde % 10 düzeyine ulaşmış durumdadır. Gıda perakendesinde ise bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 5 iken, Türkiye’de sadece yüzde 0,5’tir, bu nedenle en önemli fırsatta gıda perakendesindedir.(1)”

 

“Düne kadar internet, fiyat ve ürün bilgisi araştırması için kullanılırken, artık tüketici, araştırmasını alışverişle tamamlıyor. Sosyal medyanın da etkisiyle internete taşınan sosyal yaşamına, alışverişi de katmış olması doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Rahat, ekonomik, çok seçenekli ve müşteri yorumlarının havada uçuştuğu bu dünya, giderek cazibesini arttırıyor. Bizce bu,  özellikle ülkemiz perakendecileri için önemli bir fırsat. Online alışveriş kanallarının gelişim potansiyeli hala yüksek. Genç nüfuslu ve yeniliklere hızlı uyum sağlayan Türkiye tüketicisine sunulacak çok hizmet var. Online alışveriş oranları hızla yükseliyor evet ama bu durum fiziksel mağazaları ortadan kaldırmıyor. Fiziksel mağazaların hayal edilen karlılığa ulaşmaları için, daha hizmet odaklı, daha yenilikçi olmaları ve yine müşterinin bir adım önünde hareket etmeleri şart. Müşteriler fiyat konusunda hassas olmalarına rağmen, seçtikleri mağazada kişiye özel bir hizmet bekliyorlar. Mağaza çalışanlarının bilgili, donanımlı ve müşteri odaklı olmaları konusunda, tüm dünya aynı fikirde.  Yetenekli ve kalifiye mağaza çalışanlarının yaratabilecekleri değişim, rakamlarla ortada.  Öte yandan araştırmanın içinde de göreceğiniz gibi, perakende sektörünün en önemli sorunlarından biri olan çalışan devir hızı, perakendecileri çalışanına eğitim yatırımı yapmak konusunda ikilemde bırakıyor. İyi hizmeti eğitimli çalışan sağlıyor ama eğitimli çalışan sayısı istenen düzeyde değil. (2)”

 

“Her mobil cihaz artık bir mağaza! Birçok perakendeci bu alanda çok önemli adımlar atıyor ve yenilikçi uygulamalarla müşterilerine fırsat yaratmayı başarıyor. Örneğin Zürih’te bulunan İsviçreli perakendeci Omega, ürünlerinin büyük çoğunluğunu vitrinlere QR kodlarıyla birlikte koyuyor; böylece müşteriler QR kodlarını tarayabiliyor, daha fazla bilgi edinmek için ürünü internette aratabiliyor, sonrada aynı gün teslimat için telefonları üzerinden sipariş verebiliyorlar. Otomobil ekipmanı ve yedek parça satışı yapan Danimarkalı perakendeci T. Hansen “Click and Collect” isimli bir kampanya başlattı. Müşteri bir ürünü online satın aldıktan sonra ürün 30 dakika içinde müşterinin kendi seçtiği bir mağazadan alınmak üzere hazır hale getiriliyor. Müşteri mağazaya geldiğinde cep telefonu taranıyor ve kuyrukta beklemiyor. Ürün belirtilen süre içerisinde hazır değilse müşteriye bedava veriliyor.(3)”

 

Bazı konular gerektiği önemi görmedi ve görmeyebilir de, ancak e- ticaret bunun bir ‘tık’ ötesinde… 

 

(1) Marketyo, İlk Bakışta Gıda Ve Gıda Perakendesi

(2) PwC Toplam Perakende 2016 raporu s. 4 – 5’den özetle.

(3) PwC Toplam Perakende 2016 raporu s.20’den özetle.