Facebook’u doğru kullanmanın 6 aşaması

Sosyal medyayı dijital pazarlama için kullanıyorsanız milyonlarca insanın aktif kullanıcısı olduğu platformları da etkin biçimde yer almalısınız. Bu platformlar içerisinde en popüler olanı bilindiği gibi Facebook. Küresel olarak 1,5 milyara yaklaşan üye sayısıyla Facebook, Türkiye’de de 30 milyonun üzerindeki kullanıcısıyla kişiler ve markalar için çok önemli bir kanal haline gelmiş durumda. Peki, Facebook’u markanız için etkin kullanmak için nelere dikkat edilmelisiniz?

 

Doğru sayfa açılmalı: Markanız için bir topluluk sayfası oluşturmanız ve operasyonlarınızı buradan yürütmeniz gerekir. Eğer kişisel profiliniz altında oluşmuş bir topluluğunuz varsa, profilinizi Facebook ayarlarından topluluk sayfasına dönüştürebilirsiniz. Sayfayı oluşturduktan sonra “Hakkında” bölümünü de ayrıntılı biçimde doldurun. Adres, telefon, web sitesi gibi tüm iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayın.

Kullanıcı adı: Marka sayfanızı oluşturduktan sonra bir kullanıcı adı belirlemelisiniz ki bu adresi e-postalarınızda, basılı ya da dijital tüm kurumsal kimlik çalışmalarınızda, reklam ve tanıtım operasyonlarınızda kullanabilesiniz. Bunu Facebook sayfa ayarlarından kolayca yapabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Facebook sayfanızı oluşturduktan sonra işin vitrini dediğimiz kısmına geçebilirsiniz. Grafik programlarıyla iyi bir kapak fotoğrafı oluşturabilirsiniz. Yine profil fotoğrafınızı da doğru biçimde koymalısınız. Profil fotoğrafı olarak logonuzu kullanmanızı öneririz.

Düzenli içerik: Teknik altyapınızı geliştirdikten sonra içerik paylaşımı kısmına odaklanmanız gerekir. Markanız hakkında, yani neden sizden satın almaları gerektiği konusunda güçlü bir algı yaratacak “değerlerinize” odaklanmalısınız. Ürününüz, hizmet kaliteniz, iş yapış şekliniz ve bunları kapsayan tüm standartlarınız sizin içerik stratejinizin parçası haline gelebilir. Metinlerinizi kısa, mümkünse bir iki cümleden uzun olmayacak şekilde yazmalısınız. Fotoğraf kalitesiniz yüksek olsun ve Facebook’un belirlediği ölçü standartlarını korumaya özen gösterin. Fotoğraflarınız üzerinde logonuzu kullanmayı unutmayın. Günde 3-4 içeriği aşmayın.

Moderasyon (etkileşim yönetimi): Paylaşım yaptıktan sonra etkileşimleri takip edin. Özellikle yorumları yakından takip edin, hızlı yanıtlar verin. Marka sayfalarında göz ardı edilen ama en önemli konulardan bir tanesi de budur. Yorumları takip etmemek, yanıtlamamak takipçilerinizi (müşterilerinizi) kızdırır. Yorumları yanıtlarken de insan psikolojisini iyi yönetin, doğru yanıtlar verin. Bol bol teşekkür edin, gerektiğinde özür dileyip hızlıca hatanızı düzeltin.

Facebook reklamları: Ne yazık ki Facebook marka sayfalarında görüntüleme oranlarını neredeyse sıfıra yaklaştırdı. Bunun için aylık belirli bir bütçeniz olsun ve Facebook reklamlarını mutlaka kullanın. Bu reklamları kullanırken de içeriklerinize uygun lokasyon, cinsiyet, yaş grubu gibi parametreleri kullanın.