Gündemin hızı değişiyor, verimli hareket etmek gerek

Bir günde yaşanan iki mevsim. Günümüzde meteorolojik olarak yaşanan bu durum sektörlerde de yaşanıyor, yaşanabiliyor. Bir tarafta verimlilik teması ile yerel zincirler yeni bir buluşmaya ev sahipliği yaparken, bir gece önce duyurulan Beğendik’e kayyum atandığı haberi gündemdeki havayı değiştirebiliyor. Verimli ve düşündürücü bir gündem demek de mümkün bence. Bazı temalar, kazanımlar veya sorunlar sektörün tümünü kapsar. Verimlilikte, sektörün ortak bir gündemi haline geldi.

Gündemin hızı değişiyor, verimli hareket etmek gerek

Hava, mevsimler demektir.

(Sun Tzu)

 


Ortak gündemin bazı “ortaklarına” bir göz atalım. Önce asgari ücretteki artış ve bunun etkilerine değinmek gerekli. Bu konuya iki açıdan yaklaşacak olursak, sektör büyüdükçe doğal olarak istihdamda artıyor. Sektörlerin sağladığı istihdam önemli. Perakende bu konuda önemli sektörlerin içerisinde yer alıyor. İstihdamın sağlanması veya artması büyük ölçüde yapılacak yeni yatırımlara ve mevcutların sağlıklı işlemesi ile doğru orantılı. Bu nedenle işletmelerin ayakta kalması ve kar edebilmesi önemli! Bir diğer açıdan, çalışanların geçim standartları ve mutluluğu da diğer önemli bir faktör. Doğallıkla bunları dengelemek ve dengeleyebilmekte, sanırım bir o kadar önemli.


Farklı zamanlarda kaleme almıştım ve gene yineliyorum;  bazı sorunlar ortaktır, yereli veya ulusalı olmaz. Domatesin tarladaki fiyatı ile tezgâhtaki fiyatı haberlerinde olduğu gibi. Çözümlerindeki uzlaşı veya formülünde de olabileceği gibi.


Diğer bir taraftan yerel zincirlerin 2015’deki yüzde 13 büyüme oranı dikkat çekici. Ancak bu oran içinde bulunduğumuz yılsonunda ne gösterecek bunu bilemem. Yaşanan olumsuz gelişmeler ve diğer etkenler bize 2016 yılının zorlu bir yıl olacağını gösteriyor. Evet, perakendecilik her yıl daha zorlaşan bir sektör dedim ve dediğinizi de duyar gibiyim, bazen bazı yıllar daha farklı zorluklarla gelebiliyor,  2001, 2008 gibi. Kâhin değilim ama bu denli bir kriz beklenmiyor ve bende beklemiyorum. Ancak sektörün önündeki sorunların birçoğu giderek ortak bir sorun haline geldi. Çünkü her geçen gün güç kazanan perakende sektörü her kulvarda büyüdü. Zincir mağazalardaki gelişim devam ediyor. Alışveriş merkezleri giderek daha fazla bir pay alarak büyüyor. İndirim mağazacılığı ise zaten aldı yürüdü. Discount formatı kendi arasındaki rekabetten çoktan çıktı, genelde bir tercih ve rekabet etkeni haline geldi. Bu da verimlilik temasının doğruluğunu ve gündemdeki önemini koruyacağının göstergesi olarak yer alıyor.


Bu nedenle firmalar her alanda daha verimli olacak çalışmalara imza atmalılar veya bu kapsamdaki çalışma ve uygulamalarını da arttırmalıdırlar. Doğru ve hızlı kararların alınması bu noktada önemli hususlardan biri. Bununda doğru kişilerin seçimi ile doğru politikaları da gerektirdiği gibi. Sektörün büyük zincirlerinden biri olan Beğendik ve yaşanan gelişmelere gelince; umarım bu zorlu süreçten çıkarlar ve yollarına kaldıkları yerden devam ederler. Önemli yatırımlara imza attıkları gibi, istihdam açısından da çok sayıda çalışanı bünyesinde barındıran Beğendik’in yerel olarak başlayıp ulusal çizgiye gelen kuruluşlardan biri olduğunu da unutmamak gerek.


Hep söylediğim ve yazdığım gibi, güçlü bir perakende sektörü hepimize lazım ve olmalı da.
Yazımı bir İtalyan atasözü ile bitirmek istiyorum. “Oyun bittiğinde, kral ve piyon aynı kutuya döner.”