Ahmet Yar karlılığa odaklanacak

40 yılı aşkın bir süredir marketlerin ihtiyacı olan soğutucu kabinler, soğuk depo panel ve kapıları, soğutma sistemleri üreten Ahmet Yar, Ocak ayı itibarıyla sektörün deneyimli ismi Savaş Şimşek’e emanet. Ahmet Yar Genel Müdürü Savaş Şimşek ile yeni dönem planlarını konuştuk

Ahmet Yar karlılığa odaklanacak

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

2014 yılı itibarıyla Ahmet Yar’ın yeni Genel Müdürü olarak göreve başladınız. Sektörde uzun yıllarınız geçti… Biraz bahseder misiniz bize deneyimlerinizden, kendinizden…
1972’de İstanbul’da doğdum. Doğma büyüme İstanbulluyum. Yaklaşık 18 yıldır sektörün içindeyim. Bundan önce Tekso Soğutma’nın Fabrika Müdürlüğü’nü ve Maryap Soğutma’nın Genel Müdürlüğü’nü yaptım. 8 sene Ahmet Yar’ın diğer firması Yarso’da çalıştım. Ocak ayı itibarıyla da Ahmet Yar’ın Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum. İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezunum.

İstanbul’un ardından İzmir’de yaşam nasıl?
Başlangıçta eşim pek alışamasa da çok problem yaşamadık, İzmir’i beğendik zira. İstanbul’un kargaşasından, trafiğinden kurtulmak bile bize yetti. İstanbul Çengelköy’de oturup Çatalca’da çalışıyordum. Yaklaşık 90 kilometrelik bir yoldan bahsediyoruz burada. Ama boğazı bırakıp buraya gelmek de insanı demorelize etmiyor değil. tam bir işkolik olduğum için alışmam pek zaman almadı. Ayrıca tenisi ve dağcılığı çok seviyorum. Katıldığım yarışmalardan aldığım çokça kupam var. İzmir de bu sporlar için çok uygun bir şehir.

Ahmet Yar’da işe nereden başlayacaksınız? Neler yapmayı planlıyorsunuz?
Organizasyon yapısında ufak tefek değişiklikler yapacağız. Özellikle satın alma maliyetlerini biraz daha aşağı çekmemiz gerekiyor. Ahmet Yar’ın dünya çapında bir marka değeri var zaten. Dünyanın en büyük 4 firmasından 3’üne satış yapıyoruz: Wal-mart, Tesco, Ahold. Bunlardan üçünün büyük tedarikçisiyiz. Marka değerinden ziyade firmanın organizasyon yapısıyla ve maliyetleri geri çekmeyle ilgili hemen çalışmalarımız başladı.

Ahmet Yar’ın üretim tesisleri, toplama ve stok alanları hakkında bilgi verebilir misiniz? Marketlere hangi ürünlerle hitap ediyorsunuz?
Hipermarket sektöründe ürün gamı tam... Türkiye’de diğer buzdolapçılardan farklı olarak biz soğutmayı da kendimiz yapıyoruz. Diğer firmalar genelde soğutmayı taşere ediyor. Ahmet Yar’ın avantajı, soğutmasını da kendisi yapıyor olması. İzmir’de 3 fabrikamız var ve kendi sektörümüzde Türkiye lideri konumundayız. Çalışan sayımız 500’leri geçiyor. Bu 3 fabrikanın toplam kapalı alanı 55 bin metrekare. Marketlere verdiğimiz ürünler arasında soğutmalı kabinler, deep freeze’ler, sütlük dolapları, şarküteri dolapları, soğuk hava tesisleri, şoklama odaları var. Ürünlerin montaj-servis-bakım işleriyle de ilgileniyoruz. Ayrıca bunun yanında uzaktan izleme dediğimiz sistem ile kendi merkezlerimizde marketlerin dereceleri 7/24 izleniyor. Böylelikle yurt dışındaki marketleri bile kontrol edip bakıma gidebiliyoruz. Patron veya firma sahibinin haberi bile olmadan sorunu tespit edip, çözüm bulabiliyoruz. Bu sistemi Türkiye’de uygulayan ilk firma Ahmet Yar’dır. Kısacası sadece satış değil, hizmet de sunuyoruz.

Ahmet Yar’ın yıllık anahtar teslim üretimi nedir?
2013 rakamlarıyla 34 bin 500 metre buzdolabı olarak ifade edebilirim.

Ürünleriniz birçok ülkeye de ihraç ediliyor, değil mi? Nereler bunlar? Hangi önemli mağazalarda ürünlerinizi görmek mümkün? Yurt dışına daha çok hangi ürünler tedarik ediliyor?
İhracat rakamlarımız yüzde 45 oranında. Müşterilerimizin arasında Avrupa’dan Wal-mart, Tesco, Hollanda firması Ahold olduğu gibi Türkiye’den de BİM, A101 ve Kipa var. Yurt dışından her türlü ürün alınabiliyor. Bunların arasında pek ayrım yapılmıyor. Örneğin İngiltere’den difriz, Hollanda’dan duvar reyonu siparişi alabiliyoruz.

Yeni projeler ve uygulamalar var mı? Bu yılın hedeflerinde neler var?
Bu yıl kapasite artışı ve karlılığa odaklanacağız.

Soğutma ekipmanları konusunda Türkiye ne durumda sizce?
Aslında İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği kurulduktan sonra tüm sektörü toparladı. Bu sayede periyodik toplantılar yapılmaya başlandı. Soğutma sektörünün tüm katılımcıları, sektör paydaşları böylelikle bir araya geldi. İhracat artmaya başladı. Rakiplerimiz Avrupa’da bizi geçse de, onları yakaladık sayılır. Türkiye, son 5 senede soğutma sektöründe ciddi şekilde büyüdü. Biraz da kaliteyi artırabilirsek, dünyanın sayılı oyuncularından biri olacağız.