Perakende PageSkin

Çalışan mutluluğu yatırımı

Dokuz yıldır dünyanın en değerli markalarının belirlediği BrandZ araştırmasının 2014′e raporunda üç yıldır dünyanın en değerli şirketi olarak seçilen Apple‘ın bu sene yerini Google‘a bıraktı. Google’ın bu yükselişinin en büyük nedeni ise çalışanlarına (yeteneklerine) yaptığı büyük yatırımlar

Çalışan mutluluğu yatırımı

Çalışanların mutlu ve yaratıcı olduğu Google tarzı şirketlerde bunu yapabilmek için önemli bütçelerin ayrıldığını görüyoruz. Mutsuz şirketlerin tıkandığı temel nokta ise gelir/bütçe olmadan çalışan mutluluğu şartlarını sağlayamamak. Peki, o zaman nasıl çözülecek bu sorun? Lifehack’te yayınlanan bu grafik aslında her şeyin özeti gibi.

Birinci kısım çalışan mutluluğu. Yani bu sağlanamadan şirket kara geçemiyor, çünkü inovasyon ve tutku eksik kalıyor ve vasat/orta düzeyde bir çalışma ortamı oluşuyor. Dördüncü kısım ise karlılıkla yükselen çalışan gelir ve şartları. Başarısız şirketlerde bu döngünün ilk kısmı yok. O olmayınca da artan gelir yok ve sonrasında başlayan çöküş var.

Henüz iyi bir geliri/karı olmayan şirketler dördüncü adımdaki şartları nasıl sağlayacak?
Çalışan mutluluğu yatırımı şu an hayal gibi gelebilir veya romantik görünebilir. Ama çalışan mutluluğu, şirket binası, üretim ekipmanları gibi, işe başlanırken zorunlu olarak yatırım yapılan kalemlerden biri olmalı. Makineye yatırım varsa, çalışan mutluluğuna da yatırım yapılmalı. Bu yatırım, diğer yatırımların geri dönüş hızını da kısaltabilir. Teorik olarak böyle, ama pratik olarak uygulamak cesaret ve yatırım kalemlerine “Çalışan Mutluluğu bütçesini” eklemeyi gerektiriyor ve çalışan mutluluğu yatırımını bir gider değil, bir yatırım olarak görmek gerekiyor. Peki, bunu yapmayan şirketler ne olacak? Bu şirketler ne kadar iyi yönetilirse yönetilsin yetenekleri ellerinden kaçıracaklar ve başarısız olacaklar. Çünkü rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir dünyada şirketleri başarıya vasat (ortalama) çalışanlar değil yetenekli çalışanlar götürebilir. Yetenekleri tutamayan bir şirket ise vasat bir şirket olur ve hayatını sürdüremez.

Çalışan mutluluğu yatırımı, tıpkı şirket binası, üretim ekipmanları gibi bir yatırım. Hatta bunlardan daha önemli bir yatırım. Ama üstüne iyi yönetim ve liderlik şartı gelmeden tek başına bir işe yaraması mümkün olmayan bir yatırım. 

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin