Fersan, 2022 sonuna kadar 1.3 milyar dolarlık sirke ihracatında aldığı payı artıracak

Fersan, 2022 sonuna kadar 1.3 milyar dolarlık sirke ihracatında aldığı payı artıracak

40 ülkeden fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, sirke sektörünün lideri olan Fersan, 2022’de yatırımlarını artırarak 1.3 milyar dolarlık sirke ihracatında aldığı payı artıracak.

40 ülkenin Fersan turşusunu yediğini açıklayan Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürhan Güven, “Yılda 20 bin ton sirke ve 6 bin ton turşu üretiyoruz.  200 çalışanımızla 40 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ürettiğimiz turşuların yüzde 95'i, sirkenin ise yüzde 20'sini 40 ülkeye ihraç ediyoruz. Ancak Türkiye’den tağşişli sirke ihracatı yapılmasından dolayı, ihracatta önümüz kapanıyor ve dünya sirke ihracatında çok gerilerde kalıyoruz. Mevcut mevzuatı değiştirip, en kaliteli sirkenin Türkiye’de üretilmesini sağlayacağız. Türkiye başta olmak üzere Rusya, Japonya, İtalya, Dubai gibi ülkelerde de yoğun şekilde faaliyet gösteren uluslararası fast food zincirlerinin mutfaklarında İzmir'den gönderilen turşularımız kullanılıyor. Fersan olarak,  geleneksel olarak üretilmiş, rafta bulabileceğiniz turşular üretmiyoruz. Biz tamamen hızlı tüketim restoranlarına, örneğin Mc Donalds gibi fast food zincirlerine özgü turşu üretiyoruz dedi.                   

Adana'nın şalgamını İzmir'de üretmeyi başardık

Adana'nın şalgamını İzmir'de üretmeyi başardıklarını da sözlerine ekleyen Güven, “2 yıllık emeğimizin sonucu koruyucusuz ve Adana usulü müthiş bir şalgam üretimine başladık. Ekibimiz Adana’ya çok gidip geldi. Hatta Adana’dan 1 sene boyunca sürekli teknisyenleri getirdik ve bu şekilde reçeteyi oturttuk. Hedefimiz uluslararası piyasada 1.3 milyar dolarlık sirke ihracatında aldığımız payı artırmak. Mevzuattaki sorunlar ve gıda kodeksindeki eksiklikler tamamladıktan sonra yurt dışında Türk sirkesi kalitesiyle bilinir ve tercih edilir olacak.

Pandemide sirke satışlarımız yüzde 66 arttı

Öte yandan sektörün en iyi dönemini pandemide yaşadık. Herkes bir anda sirke kullanmaya başladı. Sirke girmeyen eve bile sirke girdi. Bu süreçte sirke satışlarımız yüzde 66 arttı. Sirkenin doğal asitli oluşu nedeniyle temizliğe de çok uygun. Mesela bir temizlik ürünü aldığınızda arkasında en az 15 tane farklı kimyasal bileşen görürsünüz. Bunların ne olduğunu çoğu kimse bilmiyor. Bizim ürünümüzde ise sadece sirke var. Bu vesileyle biz de temizlik amaçlı kullanmak için sprey ve şişelerde temizlik sirkesi çıkarttık” diyerek sözlerini tamamladı.