Geleceğin Teknolojik Meslekleri

Geleceğin Teknolojik Meslekleri

Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin artışa geçmesiyle beraber bazı meslek kuruluşlarına talepler ciddi oranda yükseldi. Teknoloji alanında neredeyse hergün yeni bir meslek grubu oluştuğunu eminim sizlerde gözlemliyorsunuz.

Geleceğin mesleklerini ve hayatımıza girecek meslekleri sizler için sıraladım.

Yapay Zeka ve Robotik Mühendisi

İnsan davranışlarını problem çözme ve karar verme süreçlerinde analiz eden yapay zeka mühendisleri, çeşitli sorunlar karşısında makinelerin çalışması, karar verme süreçleri ve sistemlerin organizasyonu üzerine çalışırlar. Yapay zeka mühendislerinin görevleri arasında:

 • Veri mühendisleri ile işletme yöneticileri ve uzmanları arasında koordinasyon sağlamak,
 • Veri bilimi takımının kullandığı altyapıyı otomatik bir düzene oturtmak,
 • Makine öğrenme modellerini diğer uygulayıcıların kolaylıkla erişebileceği ve kullanabileceği şekilde düzenlemek,
 • Yapay zeka modellerini test etmek ve çalıştırmak,
 • Makine öğrenmesini faydalı hale getirerek süreçlerin otomatik bir hâl almasını sağlamak, yer alır.

Veri Bilimci

Veri bilimci; bilgi odaklı keşifler yapabilen, bulunduğu ortama dair mevcut durumu tanımlayan, sınıflandırıcı olan ve durum hakkında gelecekle ilgili tahminleri yazılım kullanarak yapabilen kişidir. Farklı araçlar kullanarak elindeki veriyi betimler. Yapılan çalışmalar hakkında çıkarımlar yapar. Öngörüsel, tahminsel ve önleyici modelleme yapar.

Veriden faydalı bilgi çıkarmakla yükümlü olan veri bilimcinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

 • Veriyi nereden alacağını iyi bilmek ve veri analizi yapmak,
 • Gelen verinin yapısını çözmek,
 • Verinin ne ifade ettiğini doğru kavramak,
 • Verideki eksiklikleri tespit etmek,
 • Çözmek istediği problem doğrultusunda veriyi şekillendirmek,
 • Kümeleyici ve sınıflandırıcı çözümler üretmek,
 • Görselleştirme tekniklerini kullanarak çalışmak,
 • İstatistiksel araştırma modelleri belirlemek,
 • Hipotez geliştirmek ve çıkarımlarda bulunmak,
 • Yazılım alanında yeni analitik verileri kullanmak.

Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerji bu yakıtlara alternatif olarak doğdu ve günümüzde kullanıyor. Ancak bu alternatifler halen ihtiyaca tamamıyla cevap veremiyor. Gelecekte eviniz, iş yeriniz, sosyal alanlarınız ve hatta ve hatta yaşadığınız şehir için en doğru yakıtı kullanmak önem taşıyor olacak. Bu noktada "Alternatif Enerji Danışmanlığı", sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından önem kazanacak ve yüksek talep alan mesleklerden biri olacak.

3D Üretim Mühendisi

3 boyutlu yazıcılar kullanılarak kurulan girişimler, özellikle sağlık, yemek ve tekstil gibi sektörlerde önemli değişimler vaat ediyor. 3D üretim mühendisliği ile yakın gelecekte seri üretimin yerini kişiselleştirilebilir üretimin alması bekleniyor. 3D üretim teknolojisi tıp alanında da kullanılmaya başladığında böbrek, kalp, kulak gibi organların üretiminin gerçekleşmesiyle organ nakli için bekleme listeleri tarihe karışacak.

3D mühendisliğinin mesleki görevleri ve mesleğin etkin olacağı sektörler hakkındaki genel bilgiler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ürünlerin daha kapsamlı hale gelmesi ve yeni sektörlere adapte olması için 3D üretim mühendisleri yeni projeler üretmektedir.
 • 3 boyutlu yazıcılar, uzun süredir ilgi duyulan ve merak uyandıran teknolojik buluşlardan bir tanesidir. Elde edilen bu icadın yeni sektörlere aktarılması ve cihazların daha fonksiyonel hale getirilmesi, 3D üretim mühendislerinin çalışmaları sonucunda meydana gelecektir.

Otomotiv, elektronik, sağlık ve giyim sektörleri başta olmak üzere, eğlence, savunma ve gıda gibi çeşitli alanlarda da 3 boyutlu yazıcılarla üretim yapılması hedeflenmektedir.

Kişisel IoT Güvenlik Onarım Personeli 

Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Hayatımıza entegre olacak bu cihazların bozulması durumunda ise gelecekte “Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli” adı verilen işgücüne ihtiyaç duyacağız ve hemen hemen hepimizin bir ya da birden fazla Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli olacak.

Dijital Dedektif

Siber suçların tavan yaptığı günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak da artık son derece önemli. Gelecekte bir şirketin varolabilmesi için siber suçlulardan kendini gerektiği gibi koruyabilmesi gerektiğinden, bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç fazlasıyla artacak. Dijital dedektif olarak da nitelendirilen bu meslek grubunda olan uzmanlar bilgisayar bilimlerinde uzmanlaşarak bu mesleği eline alabiliyor ve maaşları 60.000 Dolara kadar çıkabiliyor.