Karaca olarak Türkiye'de 600 bayi ve 2 bin 500 satış noktası ile hizmet veriyoruz

Karaca İnsan Kaynakları Direktörü Tuba Albayrak merak edilen soruları perakende.org okuyucuları için cevapladı

Karaca olarak Türkiye'de 600 bayi ve 2 bin 500 satış noktası ile hizmet veriyoruz

Bize Karaca firmasından bahseder misiniz?

Temelleri 1973 yılında Eminönü’ndeki bir cam atölyesinde atılan Karaca, bugün sofra – mutfak gereçleri ve ev tekstili kategorisinde pazarı domine eden marka haline geldi. Yarım asıra yaklaşan bu başarı hikayesinin arkasında markaya ve ekibine yatırım yapan bir yönetim anlayışı; markayı sahiplenen ve emeğini katan güçlü bir ekip yer alıyor. Karaca olarak Türkiye'de 600 bayi ve 2 bin 500 satış noktası, 140 Karaca ve 21 Karaca Home mağazamız ile hizmet veriyoruz. Tüketiciye kaliteli ve yenilikçi ürün sunmak için çalışırken, aynı zamanda iyi bir işveren markası olma yolunda önemli projelere imza atıyoruz.

Pandemi sonrasında Genel Müdürlük ve mağazalarınızda çalışma koşulları değişti mi?

İlk vaka görüldükten sonra çalışanlarımızın sağlığı için merkez ofisimizde bulunması zorunlu olan departman ve kişiler haricinde tüm çalışanları evlerine gönderdik. 19 Mart tarihinden sonra ise mağazalarımızda çalışan arkadaşlarımızın sağlığı için mağazalarımızı kapatma kararı aldığımızı duyurduk. Lojistik ekipleri, e-ticaret ve bordro gibi departmanlar bu süreçte çok kritik rollerde olmaları sebebiyle sağladığımız tüm sağlık koşulları dahilinde ofise gelmeye devam ettiler. Hamile, kendisinde ya da ailesinde kronik rahatsızlığı olan ekip arkadaşlarımızı evden çalışma sistemine geçirdik. Mağazaların tekrar açılacağı süreye kadar hem merkez ofisi hem de mağazalarımızı hiçbir çalışanımızın sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde hazırladık. AVM’lerin açılma kararından sonra iki haftalık süreçte mağazalarımızı kapalı tutarak ekibimizin ve tüketicilerimizin güvende olacağı koşulları sağladık. Gerekli önlemleri alarak, mağaza koşullarının uygun olduğundan emin olduktan sonra yeni çalışma sistemimiz ile açılması kararını aldık. Olası bir sağlık durumunda ekibin tamamını riske atmamak için ekipleri 14 gün boyunca aynı kişilerle eşleşecek şekilde oluşturduk ve buna göre shiftleri düzenledik. Merkezde de benzer şekilde haftalık 4 gün olacak şekilde dönüşümlü bir çalışma sistemine geçtik. Haftanın belirli günleri evden çalışma modelimizi halen devam ettiriyoruz.

 

Karaca olarak Pandemide çalışanlarınıza nasıl bir çalışma ortamı sağlıyorsunuz?

Pandemi ile birlikte hem merkez ofisimizde hem de mağazalarımızda çalışma ortamımızı ve sistemimizi tamamen değiştirdik. Mağazalar için belirlenen kurallar dahilinde içeriye giren müşteri sayısını kontrol ediyor, tüm mağazalarımıza düzenli dezenfektan gönderimi sağlıyor ve çalışanımızın kendisini rahatsız hissetmesi durumunda, hızlıca sağlık kurumuna yönlendiriyoruz. Merkezdeki tüm çalışanlarımızın düzenli olarak ofis girişlerinde ateş ölçümü yapılıyor. Maske kullanımı zorunlu tutuyoruz ve mesafe kurallarına dikkat edilmesi ile ilgili düzenli duyurular yayınlıyoruz. Yerleşim düzeni, toplantı odaları ve sosyal alanların kullanımları gibi konularda da gerekli düzenlemelerimizi yaptık. Bütün bu değişikliklerin uygulanması için kontrollerimizi de yapıyoruz. Ayrıca dezenfektan, maske, kolonya gibi ürünleri mağaza ve genel merkezimizin birçok noktasında bulundurduğumuz gibi ekip arkadaşlarımızın kişisel kullanımı için de sürekli tedarik edip, paylaşıyoruz.

Kamuoyundaki vaka sayılarının arttığı dönemde merkez ofisimizde çalışan tüm arkadaşlarımız için test yaptırdık. Halen şüphe duyan, semptom gösterdiğini düşünen kişileri anlaşmalı olduğumuz hastaneye test yaptırmak için yönlendirmeye devam ediyoruz. Sonucu gelene kadar kendisini iyi hissetse bile evde kalmasını sağlıyoruz.

Bütün bu rutin uygulamaların dışında, pandemi sürecinin en başından itibaren mağazacılık da dahil olmak üzere tüm çalışanlarımız için bu süreci daha verimli hala getirecek programları hayata geçirdik. İnsan Kaynakları bölümü olarak, Akademi birimimizle birlikte haftalık olarak uygulanan “Evde Gelişim” programları oluşturduk. Şirket içi kurum eğitimleri, ürün eğitimleri gibi iş yetkinliğini geliştirecek eğitimler haricinde film önerileri gibi sosyal konuları da dahil ettik. Alanında uzman olan kişiler ile online etkinlikler düzenledik. Şu anda da hafta sonları özellikle mağazacılık için eğitimler düzenlemeye devam ediyoruz. Ayrıca bu süreç boyunca tüm çalışanlarımız ile aktif olarak sürekli iletişim içerisindeydik. Telefon ile düzenli olarak herkese ulaşıp, kurum olarak her birinin yanında olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. Rahatsızlık geçiren çalışanlarımız için ihtiyaçlarını karşıladık. Devam eden süreçte de iletişimi kopartmadan desteğimizi devam ettiriyoruz.

 

Yakın zamanda hizmete giren yeni genel merkezinizin diğer çalışma ortamlarına göre farkları nelerdir?

Genel merkezimizin Bomonti’ye taşınması oldukça önemli ve köklü değişiklik yaratacak bir karardı. Fatih Karaca 2020 Yeni Yıl mesajında bu haberi tüm ekip ile paylaştı. Bomonti, çok kültürlü yapısı ile ön plana çıkan, Cumhuriyet öncesine dayanan geçmişi ile hep kültür ve sanatın merkezi olarak bilinmiş, İstanbul’un her bölgesinden kolaylıkla ulaşımı olan, İstanbul’un önemli ve tarihi yerlerinden biri… Karaca olarak bu bölgeye taşınmak; içerisinde yaşadığımız metropolün kültürü, sanatı ve insanları ile daha çok iç içe olma fırsatını da beraberinde getirecekti. Tüm bu zengin tarihi geçmiş ve bölgeye yapılan geleceğe dönük yatırımlar göz önünde bulundurulduğunda, Bomonti’ye taşınmak, Karaca’nın dünya markası olma yolunda belirlenen vizyonu için önemli bir adım oldu.

Taşınma süreci öncesinde, her bir çalışanımızın fikrini alarak, nasıl bir çalışma ortamı hayal ettiklerini ve beklentilerini workshoplar düzenleyerek belirledik. Yine aynı şekilde yemek tercihleri ile ilgili online anketler düzenleyerek sonuçlara göre seçimlerimizi yaptık. Şu anda modern, ulaşılabilir ve özellikle de pandemi sürecinde en önemli konulardan biri olan daha geniş, birebir insan temasını aza indiren bir çalışma ortamımız var.

Günümüz ekolojik koşulları düşünüldüğünde gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmanın kolay olmayacağı anlaşılıyor. Bu noktada ekolojik ayak izini azaltma girişimleri kritik önem taşıyor. Biz de Karaca olarak Bomonti’de sürdürülebilir bir ofis inşa ettik. Enerji verimliliği ve çevre duyarlılığı konusunda fark yaratan bir uygulama ile çalışanlarımızı da bu konuda bilgilendirdik. Ofisimizde uygulanan tasarruf ve iyileştirme programı sayesinde elektrik ve su tüketiminin azaltılmasından kağıt ve kartuş tasarrufuna kadar iyileştirmeler yaptık. Bu iyileştirmeler sayesinde gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. 

Çalışan bağlılığı için yapılan sosyal projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Çalışma arkadaşlarımızın beklenti ve isteklerini karşılamak, bağlılığı arttırmak ve kurum kültürünü de yaygınlaştırmak için Kültür Elçileri uygulamasını hayata geçirdik. Bu uygulamayla kurum değerlerimiz ile örtüşecek şekilde projeler yapıyoruz ve buradaki çıktılara göre yeni kararlar alıyoruz. Örneğin sağlıklı yaşam talebine istinaden merkez ofisimizde diyetisyen desteği sağladık, yine aynı şekilde tamamlayıcı sağlık sigortası imkanı da bu proje ile ortaya çıktı. Eski çalışma ofisimizde gelen istekler doğrultusunda yemekhane, toplantı odaları gibi alanları yeniden tasarladık.  Sosyal ortamı güçlendirmek adına yine eski merkezimize Cooklife Sanayi Cafe’yi şirket binasına yaptık. ‘Arkadaş Öner’ projesi ile çalışanların kuruma verimli olacak kişileri kazandırması için öneri ve ödüllendirme sistemi geliştirdik. Yeni evlenenlere tanımladığımız “Evlilik Çeki” diğer bir ödüllendirmemiz arasında. Yabancı dil eğitimi, excel eğitimi, işaret dili eğitimi gibi talebe yönelik eğitimler düzenleyerek çalışanların yetkinliğini artırmalarına olanak sağlıyoruz. Ayrıca merkez ofisimizde düzenli olarak kahvaltı, gün içinde dinlenme alanlarında sürpriz yiyecek – içecek konumlandırıyoruz. Ayrıca ekip ruhunu canlı tutmak ve daha da güçlendirmek için Tema Vakfı ile koşu ve Dragon Fest gibi sosyal etkinliklere kurum olarak katılıyoruz.