Palandöken: Esnafı ayağa kaldıracak faizsiz kredi desteğine ihtiyaç var

Esnaf uzun süredir de borçlandığını ve borçların tekrardan yapılandırıldığını belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Bu borçların vadesi geliyor. Yani esnaf dükkanını açar açmaz bir borç yığınıyla karşılaşılacak. Bunun için esnafı ayağa kaldıracak faizsiz kredi desteğine ihtiyaç var. Öte yandan var olan tüm kredi borçları, doğrudan faizsiz olarak 2022'ye ötelenmeli." dedi

Palandöken: Esnafı ayağa kaldıracak faizsiz kredi desteğine ihtiyaç var

Esnafın önemli bir bölümünün yaklaşık bir yıldır müşterilerini ağırlayamadığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, marttan itibaren planlı bir şekilde gerçekleştirilecek kademeli normalleşme sürecinin esnaf ve sanatkarlar için çok önemli olduğunu ifade etti.

Salgın sürecinin biraz daha hafiflemesi, aşılamanın yapılması gibi tedbirlerin ardından sıranın iş yerlerinin açılmasına geldiğini ifade eden Palandöken, bazı sektörlerde açılıştan önce hazırlık yapılması gerektiğini bildirdi.

Palandöken, kademeli normalleşme sürecinin iller bazında salgının daha hafif seyreden yerlerden başlayacağına işaret ederek, bunun esnafın dükkanını kısmen de olsa müşterilerine açması ve iş hayatına dönmesi açısından önemli bir hamle olduğunu dile getirdi.

Marttan itibaren atılacak adımlara dikkati çeken Palandöken, "İş yerlerinin açılmasına yönelik tedbirler illerdeki hıfzıssıhha kurullarına bırakılıyor. Yani denetimler daha kolay olacak. Hijyen ve mesafe koşulları ile maske ve benzeri gibi bulaşıcılığı azaltıcı tedbirlerin denetlenmesi bu kurul tarafından yapılacak." diye konuştu.

"Tüm kredi borçları 22'ye ötelenmeli"

Bir an evvel iş yerlerinin açılmasını ve esnafa "Ayağa kalk kredisi" verilmesini talep eden Palandöken, "Bir yıldır esnafın elindeki avucundaki bitti. Esnaf uzun süredir de borçlandı. Borçlar tekrar yapılandırıldı. Bu borçların vadesi geliyor. Yani esnaf dükkanını açar açmaz bir borç yığınıyla karşılaşılacak. Bunun için esnafı ayağa kaldıracak faizsiz kredi desteğine ihtiyaç var. Öte yandan var olan tüm kredi borçları, doğrudan faizsiz olarak 2022'ye ötelenmeli." şeklinde konuştu.

Palandöken, kademeli normalleşme dönemindeki tedbirlere de değinerek, kendilerine bağlı esnafta salgına yönelik tedbirlerde otokontrol mekanizmasının geliştiğini söyledi. Salgına yönelik tedbirlerde olumsuz hadiselerin de görüldüğünü belirten Palandöken, "Kış turizminde Antalya, Bodrum gibi eğlence yerlerinde bu görüntüleri görebiliyorsunuz. Hala 5 yıldızlı otellerde yemek yemenin açık olduğunu görüyorsunuz. Bu konuda haksız bir rekabetin olduğunu düşünüyoruz. Bulaşıcılık sadece esnaftan mı diye tereddüt ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Palandöken, kademeli normalleşme döneminde mesafe ve hijyen kurallarına uyarak bulaşıcılığın tekrar yaygınlaşmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı. Vatandaşların rahat rahat ihtiyaçlarını giderebileceği ortamların oluşturularak esnafın mağduriyetinin önlenebileceğini bildiren Palandöken, bu durumun istihdamı ve devletin gelirini de artacağını kaydetti