Sarar, yurt dışında büyüyecek

Sarar bu yılsonunda yurt dışındaki mağaza sayısını 83’e çıkaracak. Yeni mağazaların 3’ü ABD’de olacak

Sarar, yurt dışında büyüyecek

Eskişehir’de 1944 yılında Abdurrahman Sarar tarafından kurulan Sarar Giyim Sanayi, bu yıl 70’inci yılını kutluyor. Bu yıl 11 yurt dışı mağazası daha açacak Sarar’ın sene sonunda yabancı ülkelerdeki mağaza sayısı 83’e ulaşacak.  5 kıtada, 50 farklı ülkede mağazaları olan Sarar, Zegma, Lora Piano ve Cerrutti gibi kumaşları kullandığı erkek ve kadın giyimde uluslararası bir marka da olmuş durumda.

Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, “Firmamız bugün Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 120 bin metrekarelik alandaki üç fabrikası, Eskişehir-Kütahya yolu üzerindeki 235 bin metrekarelik alana kurulu Sarar Ev Tekstili ve Gömlek Fabrikası ve İstanbul Bomonti’deki Sarar Kadın Hazır Giyim İşletmesi ile tekstil ve hazır giyim sektörlerinde faaliyetlerine devam ediyor. 5 bin kişilik çalışanımızla günde 5 bin ceket, 5 bin pantolon, 500 mont ve kaban, 500 palto ve pardösü, 5 bin gömlek ve bin kadın ceketi, eteği ve pantolonu üretiyoruz” dedi.

Eskişehir’de 1996 yılında faaliyete geçen Sarar Ev Tekstili ve Gömlek Fabrikası’nda günlük 85 bin metre üretim yaptıklarını anlatan Cemalettin Sarar, bu üretim tesislerinde gömlek ve ev tekstili üretimi yaptıklarını belirtti. Sarar, gruplarının ev tekstili markası olan Sarev ile 2005 yılında ev tekstili sektörüne ilk adımı attıklarını ve kısa bir süre içinde marka olmayı başararak ülkenin aranan markası haline geldiklerini açıkladı.

Yüzde 10 büyüyecek
Sarar Grubu olarak, kurulduğu günden bu yana gerek yatırımlar, gerek ciro ve karlılık marjı bakımından gelişen bir grafik çizdiklerini belirten Cemalettin Sarar, 70’inci yıllarında da yüzde 10’luk bir büyüme öngördüklerini anlattı. Sarar, gerek yurt içi gerekse de yurt dışı mağazalaşmaya önem verdiklerine işaret ederek, “Önümüzdeki günlerde Berlin’e bir mağaza daha açıyoruz. Bu yıl içinde Avrupa’da 8, Amerika’da 3 mağaza daha açacağız. Bayilerle birlikte Türkiye’de 165 mağazamız olacak, yıl sonuna kadar yurt dışı mağazamız ise 83 adete ulaşacak” diye konuştu.

Kapasite yüzde 35 artacak
Gömlek ve ev tekstili üretimini Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden fabrikaya taşıyacaklarını anlatan Cemalettin Sarar, “Geçen yıl OSB’de bir fabrika alarak yenileme ve ek bina yatırımlarına başladık. Bu yıl da makine ve ekipmanına yatırım yaparak, üretime hazır hale getirmeye çalışıyoruz. 15 milyon dolarlık bir yatırım yaparak gömlek ve ev tekstili üretimimizi bu yeni tesise taşıyacağız. Bu yılsonunda da üretime başlamayı hedefliyoruz“ diye konuştu.

Yeni üretim tesislerinin 40 dönüm üzerine kurulu bulunduğunu ve 30 bin metrekaresinin kapalı alan olduğunu açıklayan Sarar,  istihdamın bin 500 kişiye ulaşacağını anlattı. Yeni tesiste teknolojik yatırımlar yaptıklarını anlatan Sarar, kapasitelerinin de yüzde 35 artacağını söyledi,

Tülay Taşkın’ın Dünya gazetesinde yer alan 08.04.214 tarihli haberinden alıntı yapılmıştır.