Tchibo'dan kahve severlere ve sağlıklı beslenenlere yep yeni bir ürün: Tchibo Coffee Break

Tchibo Türkiye Stratejik Planlama ve Pazarlama Direktörü Ceyda Kaptan ile yeni ürünleri olan " Tchibo Coffee Break " üzerine konuştuk.

Tchibo'dan kahve severlere ve sağlıklı beslenenlere yep yeni bir ürün: Tchibo Coffee Break
  1. Tchibo Türkiye,  geçtiğimiz yıl 15.yılını kutladı. Geride bırakılan 15 yılda nasıl yol aldınız ?

Tchibo 72 yıllık öyküsüyle dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri. Almanya dahil Avrupa’nın pek çok ülkesinde öğütülmüş kahve kategorisinde pazar lideriyiz. Tchibo Türkiye olarak bizler de bu kahve tutkusunu daha fazla kahve severle paylaşmak için yatırımlarımızı son senelerde daha da arttırdık, satış kanallarımızı ve kahve ile ilgili iş ortaklıklarımızı genişlettik. Hem ulusal hem de geleneksel kanalda yeni iş birliklerimiz ve yeni konseptlerimizle kahve tutkumuzu tüketicilerimizle paylaşıyoruz.

  1. Pandemi’de mağazalar kapandı, açıldı. Tekrar kapanma konuşuluyor. Tchibo mağazaların kapalı olduğu dönemde nasıl bir yol izledi?

Mağazalarımızın kapalı olduğu dönemde çok kanallı bir perakende şirketi olmamızın gücünü kullandık. Internet mağazamıza olan talep bu dönemde daha da arttı. Yeni kahve satış kanallarımızı çoğalttık. Bu sayede müşterilerimizden uzak kalmadık. Yaptığımız iletişim çalışmaları, sosyal medya canlı yayınlarımız ve daha yoğun bir müşteri hizmetleri iletişimi ile müşterilerimizin ilgisini canlı tutmaya çalıştık.

  1. Tchibo uzun süredir online pazarda ve satışları da iyi seviyelerde diye biliyoruz. Pandemi döneminde online kanallardaki satışlarınız ne kadar arttı?

Pandeminin ilk döneminde internet mağazamızda 3 büyük il başta olmak üzere pek çok ilde kahve satışlarımız geçen yıla göre en az 3 kat arttı. Ayrıca kahve dışında spor, ev giyim, gıda hazırlama ve saklama ürünlerimizin ve kahve makinalarımızın satışlarında ciddi bir artış yaşandı.

Bu dönemde, Tchibo Latin Grande öğütülmüş kahvemiz ve Tchibo Barista çekirdek kahvemiz en çok satılan kahvelerimizden oldu. Tchibo Türk kahvesi de pandemide satışını katlayan kahvelerimiz arasında yer aldı. Sadece kahvelerimiz değil, pratik kahve makinalarımız da bu dönem epey tercih edilen ürünlerimizdendi. Çoğu kişinin evden çalıştığı veya daha fazla evde olduğu bu dönemde, hızlı ve pratik kapsüllü kahve makinamız Cafissimo ve kapsül kahvelerimiz online alışverişte en çok satın alınan ürünlerimizden oldu.

  1. Tchibo ürün kategorisi konusunda oldukça zengin, iş modeliniz hakkında neler söylemek istersiniz? 

Benzersiz perakende modeli ile sektörde fark yaratan bir markayız. Bu iş modelimizin temelinde tüketicilerimize sadece ürün ve hizmet değil aynı zamanda fikir ve deneyim sunmak yatıyor. Değişen temalarımız, gerçek kahve lezzetimiz, lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar sunan kahve barlarımız ve iş modelimizle perakende sektöründe farklı bir noktada konumlanıyoruz. Yeniliğe, değişime ve farklı iş ortaklıklarına açık yapımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

  1. Yakın zamanda Tchibo Coffee Break diye bir ürün çıkardınız. Bu ürün fikri nasıl oluştu? Tepkiler nasıl?

Sağlıklı beslenme bilincinin artmasıyla birlikte özellikle yoğun tempoda çalışanlar için besleyici atıştırmalıklar önem kazandı. Buradan hareketle, biz de çok sevilen Tchibo kahve lezzeti ile doğal meyveler ve kuruyemişlerin lezzetini buluşturmayı hedefledik. Kahvenin merkezde olduğu, lezzetli, besleyici ve yüksek besin değerine sahip bir atıştırmalık bar geliştirdik. Yeni lezzetimiz çok sevildi, müşterilerimizden güzel dönüşler alıyoruz.

  1. Ürün özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tchibo Coffee Break; kuru meyveler, kuruyemişler ve öğütülmüş kahveden oluşuyor. Atıştırmalığımızda katkı maddesi, gluten, şeker ilavesi ve tatlandırıcı bulunmuyor. Kuruyemişler ve kuru meyvelerden gelen doğal şekerle lezzetleniyor. En önemlisi de vegan olmasıyla fark yaratıyor. Tchibo Coffee Break’in, cevizli ve misket limonlu, fındıklı ve portakallı, bademli ve vişneli olmak üzere üç farklı çeşidi var.

  1. Kahve severler ve sağlıklı beslenenler Tchibo Coffee Break’lere nerelerden ulaşabiliyor?

Müşterilerimiz Tchibo Coffee Break’lere mağazalarımız, internet mağazamız, Migros satış noktaları ve diğer geleneksel satış noktalarından ulaşılabiliyorlar.

  1. Pazarlama çerçevesinden baktığınızda 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılı hedefleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz yıl bazı sektörler ve markalar adına zorlu bir yıl oldu. Perakende ve pazarlama dünyası da bu süreci en efektif şekilde yönetmek adına büyük bir mücadele verdi. Tchibo olarak bu zorlu döneme rağmen daha önce tohumlarını attığımız projelerimizi hayata geçirmeye devam ettik. 

Geçen yıl mağaza açmaya devam ettik ve yeni kahve barı konseptimiz olan Tchibo Barista mağazalarımızı İstanbul’da Akaretler’de ve Bahariye’de açtık. Petrol Ofisi ile birlikte geliştirdiğimiz benzin istasyonlarında sıcak kahve satışı iş birliğimiz, geçtiğimiz yılın en önemli projelerindendi, 250’nin üzerinde satış noktasına aştı. Bu yıl da kahve yatırımlarımıza yeni projeler, yeni satış kanalları ve yeni ürünlerimiz ile devam edeceğiz.