Tchibo olarak gelişen dünyanın değişen beklentilerine göre bir strateji belirliyoruz

Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, Pandemi dönemindeki hizmetlerini ve müşteri alışkanlıklarındaki değişimleri perakende.org okuyucuları için açıkladı

Tchibo olarak gelişen dünyanın değişen beklentilerine göre bir strateji belirliyoruz

1-Pandemi dönemi, online satışlarda artış oldu mu? En çok hangi ürünler tercih edildi?

Pandemi döneminin ilk zamanlarında çoğu marka gibi, geçici olarak mağazalarımızı kapatmak durumunda kaldık. Haziran’a kadar olan bu sürede www.tchibo.com.tr internet mağazamız ile 7/24 tüm Türkiye’ye aralıksız hizmet vermeye devam ettik. Spor ürünleri ve mutfak ürünlerinin yanı sıra kahve, kahve makineleri, kahve ile ilgili aksesuar ve yan ürünlere talebin ciddi şekilde arttığını söyleyebilirim.  Özellikle Mart- Haziran ayları arasında 3 büyük il başta olmak üzere pek çok ilde kahve satışlarımız geçen yıla göre neredeyse 3 kat büyüme gösterdi. Süpermarket zincirleri satışlarında da benzer oranlarda talep yoğunluğu yaşandı. Filtre kahvemize olan ilgi de büyük bir değişim gözlemledik. Aynı zamanda kapsül kahveye ilginin de epey artması bizi mutlu etti. Bu süreçte sadece kahvelerimiz değil, pratik kahve makinalarımız da oldukça popüler ürünlerimizdendi. Tek tuşla farklı kahveler yapabileceğiniz Cafissimo kapsüllü kahve makinalarımız kompakt tasarımları ile online alışverişte en çok satın alınan ürünlerimizden oldu.

2-Tchibo Barista yeni mağaza konsepti nasıl ortaya çıktı, diğer mağazalarınızdan farkı nedir?

Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan Tchibo,  71 yıl önce Almanya’da evlere posta ile kahve gönderme tutkusu ile kurulmuş, bugün ise Almanya dahil Avrupa’nın pek çok ülkesinde kahve kategorisinde pazar lideri. Tchibo Türkiye olarak biz de köklü kahve tutkumuzu daha çok kahve severle paylaşmak için ülkemizde kahve odaklı yatırımlarımızı artırıyoruz. Yeni konseptimiz Tchibo Barista da bu tutkumuzun en büyük göstergelerinden biri.  Tchibo’nun köklü kahve geçmişini, kahve uzmanlığını ve yenilikçiliğini yansıtarak misafirlerimize özgün bir kahve deneyimi sunmayı hedefledik.  
 

Kahve severlerin enerjisiyle huzur bulacağı ve konforlu hissedeceği bir mağaza tasarlamaya çalıştık. Tchibo Barista mağazalarımızda, diğer mağazalarımızdan farklı olarak müşterilerimize daha geniş kahve çeşitleri, kahve yanında tüketilebilecek daha geniş çeşitli lezzetli yiyecekler, Tchibo to go dolabımızda ise farklı damak zevklerine göre sağlıklı atıştırmalıklar sunuyoruz.

Akaretler’de yer alan Tchibo Barista’mız ile Sıraevler’in tarihi dokusunu ve büyülü atmosferini hissettiriyoruz. Kadıköy’ün keyifli ortamını ise Bahariye’de açtığımız Tchibo Barista’mız ile yansıtıyoruz.

3-Satış ağınızı genişletmek için ne gibi işbirlikleri yapıyorsunuz?

Kahvelerimizin daha fazla kişiye ulaşabilmesi için satış kanallarımızı genişletiyor, hem ulusal hem de geleneksel kanalda yeni iş birlikleri yapıyoruz. Kahve çeşitlerimize; Migros, Macrocenter ve CarrefourSA gibi ulusal zincir marketlerden ve Çağdaş, Onur, Mopaş gibi yerel marketler zincirlerden ulaşılabiliyor. Tüketicilerimiz, İstanbul ve Ankara’da yerel zincirler dahil birçok satış noktasında Tchibo kahvelerini kolayca bulabiliyorlar.. Yakın zamanda CarrefourSA ile işbirliğimizi güçlendirdik. Kahve severler CarrefourSA’larda ve CarrefourSA Online Marketi’nde artık daha çok çeşitte kahvemizi görecekler.

Bunun yanı sıra artık kahve tutkumuzu ve uzmanlığımızı; oteller, restoranlar, kafeler, iş yerleri başta olmak üzere, toplu tüketim ve ev dışı tüketim hizmeti veren profesyonellere de sunuyoruz. Petrol Ofisi ile işbirliğimiz kapsamında birçok Petrol Ofisi noktasında, yolda sıcak kahve keyfini çıkarmak isteyenlere Tchibo 2 Go konseptimiz ile hizmet veriyoruz.

4-Kahve Türkiye’de artık çok farklı bir yerlere gidiyor. Yeni kahve çeşitlerinizden ve makinalarınızdan da söz edebilir misiniz?

Tchibo, Türkiye’de 15 yıldır kahve sevgisinin artmasına öncü olan markalardan biri.  Müşterilerimiz bizden sürekli yenilik bekliyor, zaten bu da doğamızda var. Biz de farklı damak zevklerine hitap edebilecek yeni kahveler sunmaya özen gösteriyoruz. En yeni kahve çeşitlerimiz ise Blonde Roast, Exclusive Decaf Kafeinsiz Filtre Kahve ve organik kahvemiz. 

Blonde Roast çekirdek kahvemizle, kahve tutkunlarına yumuşak içimli lezzetli bir alternatif sunduk. Exclusive Decaf Kafeinsiz Filtre Kahve ise günlük tüketiminde kafeini sınırlandırmak ya da hiç tüketmemek isteyenler için keyifli bir seçenek oldu. Organik kahvemiz, Etiyopya’nın verimli arazilerinden toplanan %100 Arabica kahve çekirdeklerinin tüm süreçlerinde organik yöntemlerin kullanılmasıyla hazırlanıyor. Organik ve doğal kahve tutkunlarının yeni favorisi olacağına inanıyoruz.

Tchibo olarak kapsül kahve alanında da liderliğimizi sürdürüyoruz. Tek tuşla kahve yapmanızı sağlayan kapsüllü kahve makinelerimiz, işlevsel yönüyle kendi mutfağınızın baristası olmanızı sağlıyor ve kahve tutkunları için büyük kolaylık sağlıyor. Son olarak kahvesiz yapamayanları yeni tam otomatik çekirdek kahve makinemiz Esperto Latte ile buluşturduk. 

5-Ben şahsen Tchibo mağazalarına gidip bir şeyleri deniyorum ve eve gelip evden siparişimi veriyorum. Amacınız bu şekilde bir satın alma davranışı geliştirmek miydi tüketicilerde? Çünkü bende bayağı başarılı oldu diyebilirim.

Sizin de belirttiğiniz gibi amacımız tüketicilerimizin deneyimlerini ve Tchibo mağazalarındaki tercihlerini aynı kolaylıkla internet sitesinde de bulabilmeleriydi. Bunu sizin gibi tüketicilerimizden duydukça doğru bir yolda olduğumuzu bir kez daha anlıyoruz.

Tchibo olarak gelişen dünyanın değişen beklentilerine göre bir strateji belirliyor, her geçen gün değişime uğrayan ihtiyaç ve talepleri karşılayacak yenilikler sunmayı hedefliyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, artık insanlar teknolojik alt yapıyı daha çok tercih ediyor. Bizim de mağazalarımızda sunduğumuz ayrıcalıklı deneyimi, dijital ortamda da sürdürerek herkesin taleplerini maksimum oranda karşılayacak bir internet mağazamız var.