Tchibo’ya Mükemmel Müşteri Memnuniyeti ödülü

Özgün perakendecilik anlayışıyla Türkiye’de 15 yıldır müşterilerini yeniliklerle buluşturan Tchibo, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Sikayetvar.com’un düzenlediği, “Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri”nde Tchibo, Departman Mağazacılığı Kategorisi’nde ’Gold’ ödülünün sahibi oldu

Tchibo’ya Mükemmel Müşteri Memnuniyeti ödülü

Sürekli yenilenen koleksiyonları, sürpriz tema ve benzersiz iş modeliyle mağazacılıkta fark yaratan Tchibo, şikayetvar.com’un müşteri memnuniyetini ölçümlediği ve bu yıl 6’ıncısını düzenlediği A.C.E Awards ‘Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri’nde Departman Mağazacılığı Kategorisi’nde Gold ödülünü aldı. 

Farklı sektörlerden yüzlerce markanın şikayet, teşekkür, memnuniyet oranlarının 3 ayda bir değerlendirildiği, Diamond, Silver, Gold derecelerinde ödül almaya hak kazandığı gecede Tchibo, Gold ödülüne sahip oldu.  

Aldıkları ödül ile büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Tchibo Türkiye Stratejik Planlama ve Pazarlama Direktörü Ceyda Kaptan; “Kurulduğumuz günden bu yana kahve tutkumuzu müşterilerimizle paylaşmak için çalışıyoruz. Benzersiz perakende modelimizle müşterilerimizi mutlu etmeyi esas alan, yeniliğe ve farklı iş ortaklıklarına açık bir yapımız var. Aldığımız bu ödülün haklı gururunu yaşıyoruz. Müşterilerimizle kurduğumuz bağı daha da güçlendirecek çalışmalarımız devam edecek.” dedi.