Perakende PageSkin

TJS Yazılılm, "Tüm sektörlere yönelik ürünlerimiz ve tecrübelerimiz var"

TJS Yazılılm, "Tüm sektörlere yönelik ürünlerimiz ve tecrübelerimiz var"

Öncelikle TJS Yazılımı tanıyarak başlayalım...

TJS Yazılım, uzun yıllardır devam eden Hukuk Otomasyonu ve Avukat ürünleri yolculuğumuzda bizi taşıyan Avukatpro Ltd, Avukatmarket Ltd gibi lokomotif şirketlerimizden biri.

Meslektaşlarımıza yazılım ayağında TJS Yazılım, diğer avukat ürünleri konusunda Avukatmarket Ltd. ile ulaşıyoruz.

Bir de meslektaşlarımızın mesleki sorumluluk sigortaları ve diğer sigorta işlemleri için kurmuş olduğumuz AAB Sigorta Ltd Şti var.

Biz bugüne kadar tüm çalışmalarımızı Hukukçular ve özellikle Avukatlar için yaptık.

Tüm şirketlerimizin ana misyonu; avukatların ihtiyaçlarına cevap verecek ürünleri bir arada sunarak mesleklerini daha kaliteli bir şekilde icra etmelerin sağlamak.

Hukuk Yazılımı üretme fikri nasıl doğdu?

Aslında bu yolculuğun başlangıcı lise son ve hukuk fakültesindeki ilk yıllarımdan başlıyor. Özellikle bazı veri tabanı programlarına olan ilgim nedeniyle özellikle hukuk fakültesinde ileride yapacağım mesleğimde teknolojiden nasıl faydalanabilirim diye düşünürdüm. Yabancı ülkelerdeki meslektaşlarımızın teknolojiyi nasıl kullandığını çok merak ederdim.

Özellikle internetle tanışmamızdan hemen sonra yurt dışında kullanılan hukuk teknolojilerini araştırmaya başladım. Bu arada D-BASE in ilk sürümlerini QA gibi yabancı sorgu ve rapor programlarını da kurcalamaya ve örnek tablo ve formlar yapmak için çok uğraştığımı hatırlıyorum.

Veri tabanlarına ilgim çok sevdiğim -geçtiğimiz yıllarda rahmetli olan- Salih Pektaş isimli bir ağabeyimizle tanışmamdan sonra arttı. Kendisi bir muhasebe yazılımını hem yazmış ve hem de dağıtımını yapmaktaydı. Aynı zamanda bilgisayar da satıyordu. Kullandığım yerli marka bir bilgisayardan Packard Bell bilgisayara geçişim ve Access ve Excell in ilk sürümleri ile ilk tanışmam ve öğrenmem konusunda bana yardım etti.

Sonrasında avukatlık yaparken kullanmakta olduğum bir icra programından esinlenerek Access de bir dava programı hazırladım ilk olarak. Aynı zamanda arkadaşım olan, bir icra programı yazdırmış ve satıyor olan İzmir’ deki Avukat arkadaşım Av. Tamer Köseler’ e (Allah Rahmet eylesin 2017 yılında rahmetli oldu) bu programın formlarını götürdüm ve dava programını da profesyonel olarak yazmasını istedim.

Çok ısrar etmeme rağmen bu isteğim maalesef gerçekleşmedi. Sonrasında aylarca analizini yaptığım bu programı bir yazılımcıya kendim yazdırmaya karar verdim. Böylece Türkiye’ nin ilk dava programı modüler olarak hayata geçmeye başlamıştı.

Öncesinde kendi ofisimde kullanmak üzere yazdırmaya başladığımız bu program yakın çevremizdeki avukat arkadaşlarımızın da teşviki ile profesyonel bir yapıya dönüştü. Yazılımımızı yazan mühendis arkadaşımızı da ortak ederek şirketimizi kurduk.

Ürün yelpazenizin kurumsal tarafında neler yer alıyor?

Aslında tüm sektörlere yönelik ürünlerimiz ve tecrübelerimiz var.

Bankalar, Sigorta Şirketleri, Enerji Şirketleri, Finans Kurumları, Belediyeler, Resmi Kurumlar, Özel Şirketler. Bunların tamamı ile ilgili özel ara yüzler ve jargonlarla hazırlanmış menü ve formlar içeren hukuk programı uygulamalarımız var.

Ayrıca ürünlerimiz bireyselde de olduğu gibi UYAP, KEP, UETS, EBYS entegrasyonu hazır olarak teslim ediliyor.

Bunun yanında şirketlerin hali hazırda kullandığı global, kurumsal yazılımlar ile sektörlere  özel yazılımlarla kolayca entegre olabilecek ara yüzlerimiz ve apilerimiz var.

Yine çok hızlı şekilde bu kurumlara özel ara yüzler ve formlar geliştirebiliyoruz. Şu anda da çok sayıda kurumla çok uzun yıllardır çalışmaktayız. Memnuniyetlerini de her zaman dile getiriyorlar.

Lawyer Team’ in kullanıcıya, özellikle kurumlara sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Lawyer Team şirket felsefemize uygun olarak hazırlanmış bir ürün. Kullanıcı dostu ve sistemimizi kullanan hukukçuların gereksinimlerine göre hazırlanmış bir sistem.

Zaten bir avukat tarafından tasarlanmış bu sistemin daha azını vermesi düşünülemez.

Entegrasyonlar kullanıldığında çok az veri girişi ile tüm gereksinimlere cevap veren, kullanıcıya hayat için zaman kazandıran keyifli bir uygulama. Mobil desteği ile dünyanın her yerinden kolayca ulaşılabilen özel bir ürün.

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kurumlarda Dijital Dönüşüm hızla büyüyor. Kurumların Hukuki süreçlerdeki dijital dönüşümünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Neden dijitalleşmeliler?

Dijital Dönüşüm gerçek bir zorunluluk. Sadece ülkemizin değil Dünyanın gerçeği bu. Artık teknoloji kullanmayan işini ve çalışma ortamını dijitale taşımayan hukuk ofisleri de hızla dijitalleşen müvekkillerine ayak uyduramazlar.

Zaten teknoloji avukatı ve hatta vatandaşı zorluyor geçiş için. Avukatlar artık icra dairelerine giderek takip açamıyorlar, kısmen bugün manuel yapılan dava açma işlemleri de yakında kısıtlanacak. Ankara’ da bazı mahkemelerde sanal duruşmalar başladı.

Bugün avukata elektronik ortamda yapılmayan tebligatlar Yargıtay tarafından geçersiz sayılıyor.

Yani artık zorunluluktan öte bir yaşam gerçeği haline geldi dijital dönüşüm.

Genelde hukukçular teknolojiye çok yakın değillerdi ama bugün teknoloji MERNİS ile, MERSİS ile, UYAP ile KEP ile UETS ile en çok hukukçuları zorluyor.

Dijital Dönüşüm Şart…

Yazılımlarınızın Perakende sektörüne sağladığı avantajlar neler? Özellikle B2B, B2C süreçlerde en sık karşılaşılan hukuki işlemlerin takibinde, kullanıcı dostu olma noktasında Lawyer Team ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Hukuk Yazılımları pazarlamak önceki senelerde gerçekten zordu. Yani 20 yıl öncesinden bahsediyorum. Zira hukukçular için hazırlanmış bu özel ürünleri – teknolojiye şaşı bakan-hukukçulara anlatmak, hem hukuki bilgi  hem de müthiş bir ikna kabiliyeti gerektiriyordu.

Tabii satıştan sonra destek de aynı şekilde işi zorlaştırıyordu.

Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzaktan destek, uzaktan sunum ve eğitimler için kullanılabilen video konferans ve webinar sistemleri hem pazarlamayı hem de destek olayını tamamı ile kolaylaştırdı.

Dün için zor ve ikna edilmesi imkansız gibi gözüken hukukçu ve avukatlar artık hukuk otomasyonları olmaksızın mesleklerini yapamaz duruma geldiler.

Bizim merkezi destek ve eğitim sistemimiz ile yurdun dört bir yanındaki avukatlara ürün verebiliyor ve destek olabiliyoruz.

Para kazanmak isteyen ciddi yazılım pazarlama firmalarına biz de tüm desteği tarafımıza ait olmak üzere Distribütörlük ve Bayilik kapılarımızı açıyoruz.

Çok özel ve ciddi bir Pazar onları bekliyor.

Sunmuş olduğunuz çözümlerden bugüne kadar hangi kurumlar faydalandı? 

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (12 Yıldır), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez belediyesi (4 Yıldır), İSU Genel Müdürlüğü (10 yıldır),  İspark (8 yıldır), Doğa Sigorta, Gama Holding, İSU,  STFA Holding (12 Yıldır), Anadolu Holding Grubu Efes Pazarlama A.Ş (13 Yıldır), Dorçe Prefabrik, Polis ve Yardım Sandığı (10 Yıldır), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (6 Yıl önce kodumuzu satın aldı bizim Sitemimiz kullanılıyor.)