Türkiye’de artık evde turşu yapmak yemek kadar kolay olacak

Lahanadan kornişona, fasulyeden havuca, karnabahardan patlıcana birçok çeşidiyle sofralarının vazgeçilmezi olan turşu, kendine has lezzetiyle mutluluk verirken, sağlığa da çok büyük katkılar sağlıyor. “Fersan Turşu Yap” ile artık evde doğal ve sağlıklı turşular yapmak çok kolay hale gelecek

Türkiye’de artık evde turşu yapmak yemek kadar kolay olacak

Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Gürhan Güven, turşunun özellikle evde cam kavanozda, uygun koşullarla yapılması ve dozunda tüketilmesi durumunda fayda sağlayacağını belirtirken, turşu tüketmesinde sağlık açısından bir problemi bulunmayanların özellikle evde yapılan turşuyu ölçülü tükettiklerinde sağlık açısından çok faydalı olduğunu ifade etti.

“Ne kadar uğraşsam da annem gibi turşu yapamıyorum.” diyenlerin sebebinin kıvamı tutturulamamış salamura suyu olduğunun da altını çizen Güven, “İyi ayarlanmamış salamuradaki turşu, kütür kütür olmaz. Evde turşu yapmayı kolaylaştıran turşu karışımını Türkiye’de ilk kez Fersan Turşu Yap ile buluşturduk. Tüm ihtiyacınız ise mevsim sebzeleri, Fersan Turşu Yap ve 20 günlük süre. Fersan Turşu Yap ile kolayca, kütür kütür, lezzetli turşular kurmak mümkün. Turşu Yap dışında sezonda turşu yapımında kullanılmak üzere 5000ml üzüm sirkelerimiz de büyük ilgi görüyor.” dedi.

Fersan Turşu Yap salamurasının Türk damak tadına uygun turşular için özel olarak hazırlandığını da sözlerine ekleyen Güven, “Turşunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Soğuk algınlığına karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kan şekerini dengeliyor, sporcularda krampları azaltıyor, kansere karşı koruyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve zayıflatıyor. Fersan Turşu Yap ile şaşırtıcı bir iştahla tüketeceğiniz, ev yapımı, lezzetli turşular yapabilirsiniz. Dilerseniz Fersan Turşu Yap kavanozunun içine, doldurduğunuz taze sebzelere ek olarak, damak tadınıza göre defne yaprağı, maydanoz, dereotu, kereviz yaprağı, tane karabiber, sarımsak koyabilirsiniz.  Yaklaşık 20 gün sonra turşunuzu afiyetle yiyebilirsiniz. Turşu Yap ile hazırlanılan turşu suyunu da sulandırarak içebilirsiniz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.