Perakende PageSkin

Yeni eğitim biçimleri ve sınıf içi eğitimin sonu

Google’a yazdığımız bir soruya veya konuya anında cevap bulabiliyor, anında o konu ile ilgili çok sayıda makaleye, sunuma ve hatta en önemlisi konunun uzmanı tarafından anlatıldığı bir videoya ulaşabiliyoruz. Bu durum, öğrenme biçimimizi değiştirirken var olan eğitim sisteminin de değişeceğine dair sinyaller veriyor.

İnternet olmadan, her konuyu ezberlemek zorundaydık ve buna uygun bir eğitim sistemimiz vardı. Ama elinizde mobil telefon taşıdığımız günümüzde, istediğimiz her şeyi 10 saniyede elimizdeki telefondan bulabiliyoruz.

Genç kuşaklar iPhone, iPad ile büyürken, eğitim sistemi köklü bir değişim geçiriyor. Bu değişimi arka planında ise iş dünyasının dinamikleri ve sosyolojik nedenler yatıyor. Günümüz yaşam yapısı daha bireyci ve ben odaklı olmaya başladı. Bu da yapılan her şeyin kişiye özel hale getirilmesine yol açtı. Artık firmalar bile ürünlerini kişiye özel üretmeye başladılar. Mesela Coca Cola son kampanyası ile markasını ürünlerinin üzerinden kaldırarak ürünlerin üzerine kişi isimlerini yazdı. Herkes kendi ismindeki Colayı alıp ismini saklamak istiyor.

Youtube bu değişimi fark etmiş ve YouTube EDU isimli bir eğitim kanalını çoktan açmış. Çok sayıda üniversite uzaktan eğitime geçti bile. Bu durum en çok şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarını ve eğitim şirketlerini ilgilendiriyor. Uzun eğitimlerin, sınıf içi eğitimlerin zamanı artık bitiyor, şirketler de eğitimleri internet üzerinden vermeye başlıyorlar.

Yıllardır şirketler çalışanlarına 1 veya 2 gün süren zaman yönetimi, iletişim, motivasyon eğitimleri verip durdular ama bu konuda çoğu kişinin ortak kanaati bu eğitimlerin beklenen başarıyı yaratmadığı yönündeydi. Artık bireysel eğitimler döneminin ve e-öğrenmenin başladığını, sınıf içi eğitimlerin bittiğini söyleyebiliriz. Başarılı ve yenilikleri takip eden şirketler klasik sınıf içi genel eğitimleri çoktan kaldırdılar ve sadece mesleki/teknik eğitimleri sınıf içinde bıraktılar. Diğer eğitimleri e-öğrenme haline getirdiler ve uzaktan eğitim sistemlerini kullanmaya başladılar. Türkiye’nin büyük ulusal/uluslar arası perakende firmaları da uzaktan eğitim sistemlerini başarı ile kullanıyorlar ve bunlara e öğrenme portalı veya e-akademi diyorlar. Perakende tarzı dağınık yerleşime sahip şirketler için ise büyük kolaylıklar getiriyor bu eğitim sistemi. Çalışan, nerede olursa olsun bir bilgisayardan rahatlıkla ulaşıyor bu eğitimlere.

Bu noktada biz eğitimcilerin ve İK’cıların en çok üzerinde durması gereken şey şu. Artık eğitim kişiye özel hale geldi. Bu yüzden bir sınıfa 15 kişiyi doldurup zaman yönetimi, iletişim anlatmak pek bir şey ifade etmiyor. Bu eğitim özellikle bireysellikle büyümüş Y kuşağı ve hatta şimdi çocuk olan Z kuşağı için neredeyse anlamsız. Artık herkes kendi ihtiyaçlarına göre menüden kendi seçtiği eğitimleri istediği anda bilgisayarından veya cep telefonundan seyretmek istiyor. Şirketler sınıf içi eğitimle iş süresinde kaybedecekleri zamanı, uzaktan eğitimle geri kazanıyor.

Bir de bireysel ve performans gerektiren toplu eğitimler var. Bu eğitimlerin bir kısmı kişinin üstü/mentorü tarafından iş sırasında veriliyor. Bir kısmı Outdoor eğitim şeklinde(Yelken, Rafting, Trekking…) şeklinde uygulamalı takım çalışması olarak verilebiliyor.

Yeni bir eğitim tarzı ise eğitim uygulaması yerine çalışana çalışana Koçluk vermek. Koçluk yeni bir uygulama, deneyimli ve başarılı koçların yaptıkları uygulamalarda kişinin performansında \%30-40 lara varan artışlar sağlandığı koçluk dernekleri tarafından da belirtiliyor. Koçluğu yeni bir eğitim bireysel öğrenme/gelişim sistemi olarak değerlendirebiliriz.. ( Koçluk oldukça uzun ve önemli bir konu, o yüzden onu başka bir yazıda ayrıca paylaşacağım )

Peki, şirketlerin büyük yatırımlar yaptığı akademi tarzı eğitim birimlerine ne olacak? Bu birimler dönüşüm geçirip, sadece mesleki işbaşı/oryantasyon eğitimlerine odaklanacak. Eğitimlerinin büyük bir kısmını e-öğrenme haline getirecekler. Liderlik, mentorlük, koçluk tarzı yeni eğitim biçimleriyle çalışanlarına bireysel öğrenme/eğitim verecekler.

Bu süreçte klasik eğitim paketlerine sahip (motivasyon, zaman yönetimi, iletişim, çatışma yönetimi, müşteri memnuniyeti v.s.) firmalar zor durumda kalabilir. Çünkü bu eğitimler e-öğrenme şeklinde internette mevcut olacak. Eğitim firmaları kişiye özel eğitimler, koçluk, liderlik eğitimlerine yönelecek. Ama sadece çok iyi olanlar ayakta kalacak. Bir kısmı da e-öğrenme işine girecek ve varlıklarını orada sürdürecekler.    
Özetlersek; Eğitim biçimleri değişiyor, eğitimler kısalıyor, internete, akıllı telefonlara taşınıyor. Yalnız e-Öğrenme ciddi bir iş. Sistemin konusunda uzman bir firma tarafından tasarlanması ve eğitimlerin uzmanlarca hazırlanıp tasarlanması gerekiyor. Olay sadece bir web sitesi hazırlamakla olmuyor. İçeriklerde kaliteli ve rahat seyredilebilir yapı, sayfanın herkes tarafından rahat kullanılacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Bunun için ayrılacak bütçeler ise büyük akademilerin maliyetlerinden kat ve kat düşük olacak gibi görünüyor.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin