Yerli ürün satışları yüzde 20’lerinden üzerinde

İstanbul PERDER ve Pin Fuarcılık (PİN Grup) organizasyonuyla bu yıl 4. kez gerçekleşen Yerli Market Haftası (YMH) Fuarı, WOW Convention Center'da başladı

Yerli ürün satışları yüzde 20’lerinden üzerinde

Etkinlikte konuşan İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ulu, etkinliğin her geçen yıl büyüdüğünü ifade ederek, kendilerinin yerel perakendeyi temsil ettiğini söyledi. Ulu, yerli ürünleri satın almanın bu yıl yüzde 20'lerin üzerinde arttığını bildirerek: “Eskiden ilkokullarda ‘Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı’ gibi bir slogan vardı. Biz bunun tekrar yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Anadolu'nun muhtelif bölgelerinde küçük ve orta ölçekli firmalarımızın ürettikleri ürünlerin İstanbul pazarında yer alabilmesi için çaba ve gayretimiz var. Onların satış temsilcileri ile bizim satın almacılarımız, kategori yöneticilerimiz burada iş ve ticaret konuşacaklar.” şeklinde konuştu.

 

Yerli ve millilik konusunda kendilerini çok önemsediklerini belirten Ulu: “Biz bu ülkenin gerçek ve yerli perakendecileriyiz. Bizim satışa sunduğumuz ürünlerin yüzde 5'i yabancı, yüzde 95'i hizmet tezgahlarında satışa sunduğumuz süt ürünlerimiz, sebze-meyve ve taze ürünleri de katarsak zaten yerli... Yerli ürünleri satın alma bu yıl yüzde 20'lerin üzerinde arttı. Enflasyonla Topyekun Mücadele'ye ilk önce biz start verdik. Enflasyonla Topyekun Mücadele'ye çok ciddi katkı sunduğumuzu söyleyebilirim. Dövizin düşmesi ile ülkede enflasyon oranları gün gün, ay ay düşüyor. Biz de bundan dolayı son derece mutluyuz.” dedi.

 

Yöresel ürünler için özel alan oluşturuldu

Verilen bilgiye göre, geçen yıl 70 firmanın katıldığı ve 3 bin 600'ün üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Yerli Market Haftası etkinliği, “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla gerçekleştiriliyor. Etkinliğin ana sponsoru Arpacıoğlu olurken, gala sponsorluğunu Kılıçlar üstlendi. Yerli Market Haftası'nda bu yıl yöresel ürünler için özel bir alan oluşturuldu. Böylece İstanbul'daki market zincirlerine ulaşmak isteyen küçük ölçekli lokal işletmelere özel koşullar sağlanarak yeni pazarlar için kapı aralandı.

 

Etkinliğin özel formatlarından biri de önceden planlanmış B2B görüşmeleri oldu. Stantlı katılan firmalar, istedikleri yerli market zincirleri için randevu alarak 15'er dakikalık görüşmeler gerçekleştirebiliyor.