İstihdam ve perakende

Organize perakende demek istihdam demek (mi)?

İstihdamın artması doğallıkla her iş kolu için önemli ve önem verilmesi de gerekiyor!

Zaman zaman yayınlanan rakamlar var bu konuda;

“Ocak – Mart Döneminde En Çok İstihdam Yaratılan 20 Meslek

Güvenlik Görevlisi: 19 bin 39

Satış Danışmanı: 18 bin 742

Temizlik Görevlisi: 10 bin 89

Konfeksiyon İşçisi: 8 bin 949

Garson: 7 bin 580

Turizm, Otelcilik Elemanı: 7 bin 298

Büro Memuru: 7 bin 32

Dikiş Makineci: 6 bin 461

Proses İşçisi: 4 bin 618

Reyon Görevlisi: 4 bin 211

Kasiyer: 3 bin 427

Çağrı Merkezi Temsilcisi: 3 bin 131

İnşaat İşçisi: 3 bin 28

Konfeksiyon Makineci: 2 bin 672

Şoför:  2 bin 659

Figüran: 2 bin 78

İmal İşçisi: Bin 989

Gıda Satış Elemanı: Bin 913

Hemşire: Bin 909

Müşteri Hizmetleri Görevlisi: Bin 894

20 Meslek Toplamı: 118 bin 719

Genel Toplam: 296 bin 544

*Kaynak: 21 Nisan 2019 Hürriyet İK”

 

Bu açıdan bakıldığında perakende açısından fırsat devam ediyor ve bu iyi bir haber.

 

Söz konusu rakamların içerisinde doğrudan ya da dolaylı perakende ile ilgili (satış danışmanı, reyon görevlisi, kasiyer, gıda satış elemanı ve müşteri hizmetleri görevlisi) toplamı ise; 30 bin 187

Doğallıkla rakamların perakende sektörünü baz aldığını ve bunun içinde tüm formatların yer aldığı gerçeği ile düşünmek gerek. Başka bir açıdan da kıyaslamak gerekirse, Türkiye Perakendeciler Federasyonunun (TPF) resmi internet sitesinde; 335 üye şirket ve 3 bin 882 satış noktasında 68 bin 744 çalışan rakamlarını paylaşıyor.

 

Ancak bu rakamların istihdam edilmesi için perakende sektöründe büyümenin ve karlılığın devam etmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Eğer mağazaların kapatılması devam eder, verimlilik ve diğer bazı etkenler sebebiyle çalışan sayısının azaltılma süreci artarsa, sektör yeni mağaza ve yatırımlar hariç bu rakamları ne oranda yakalar veya yakalayabilir? Ya da yeni mağazalara zaten mevcut mağazalardan ve/veya kapanan mağazalardan kişiler transfer edileceği için sayı belli oranları geçemeyecektir.

 

Burada özellikle belirtmek istiyorum, ben sektörün bu rakamları yakalamasını ve hatta daha ilerisine geçmesini uman ve gerçekleşmesini dileyenlerdenim. Ancak güçlü ve kar eden bir perakende sektörü ile bu rakamların yakalanabileceğine inanıyorum. Bunun içinde özellikle market kanalında belli oranda iyileşme ve/veya teşviklere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. KDV indirimi vb. teşvikler belli oranda sektörün elini daha da güçlendirecektir.

 

İŞKUR üzerinden sağlanan istihdama sektör olumlu tepki verdi ve uygulama yaygın olarak kullanıldı ve kullanılıyor.

 

Diğer taraftan indirim marketlerindeki büyüme istihdama olumlu katkı sağlamaya devam edecek gibi görünüyor. Yalnız bu formatında belli bir süreçte optimum bir sayıya ulaşıp belli oranda lokasyonlarda seçici olabileceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerek. Ayrıca perakende yasasındaki revizyon beklentisinin de bu kulvara nasıl sirayet edeceğini görmek gerek. Tıpkı sektörün diğer formatlarına nasıl yansımaları olabileceği gerçeğini de unutmadan.

 

Sonuç olarak sektördeki istihdamın artması önemli çünkü organize perakendenin büyüklüğü halen cazibesini korumasını sağlıyor. Bunun için de sektörün kar ediyor ve büyüyor olması gerekiyor…