Merdiven altı sirke üretimi SirkeDer ile son bulacak

Türkiye’de 2020 yılında 263 milyon TL’ye ulaşan sirke sektörü pandeminin de etkisiyle büyümeye devam ederken, merdiven altı firmaların standart dışı üretimleri ise tehlike saçıyor. SirkeDer, merdiven altı üretimin önüne geçmek için tüm market zincirleri ile görüşerek, ürün kontrollerini uluslararası standartlara göre yapmalarını önerdi

Merdiven altı sirke üretimi SirkeDer ile son bulacak

Tüketicilerin hem gıda hem de temizlik için kullandığı sirke ile ilgili sektörün gelişimine katkı sağlayan, tüketicilere ve kamuoyuna, doğru, güvenilir kaynaklardan bilgi akışını aktaran ve çeşitli faaliyetler gerçekleştiren SirkeDer, merdiven altı üretimde Türkiye’de uygulanan testlerin yetersiz kalması dolayısıyla yeni bir çalışma başlattı.

SirkeDer Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Güven, sirke kategorisinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 66 oranında artış gösterdiğini ve dünya sirke pazarının 1,33 Milyar dolara ulaştığını belirterek, “Türkiye’de maalesef bazı merdiven altı firmalar standart dışı üretim yapıyorlar. Merdiven altı üretime karşı standardizasyon sağlatmaya çalışıyoruz.  Merdiven altı üretimin önüne geçebilmek için SirkeDer olarak tüm market zincirleri ile görüştük. Ürün kontrollerini uluslararası standartlara göre yapmalarını istedik.” dedi.

Türkiye’de uygulanan testlerin yetersiz kaldığını da sözlerine ekleyen Güven, “Çünkü çok az miktarda sirke içeren karşımlar bile doğru ürünmüş gibi sonuç veriyor. Asıl olması gereken C13 olarak bilinen karbon izotop tayini metodu. Türkiye’de bunu yapacak akredite laboratuvar yok. SirkeDer olarak gerekli düzenlemelerin sağlanması ve akredite laboratuvar çalışmalarının hızlanması için araştırmalar yürütüyoruz.  Bu metodun uygulanması için çeşitli laboratuvarlarla irtibat kurduk. Teşviklerden yararlanabilirsek hızlı bir şekilde bu laboratuvarlardan birine bu cihazı kuracağız. Şu an ara çözüm olarak büyük market zincirleri testlerini yurtdışında yaptırıyor ve bunun ücretini ilgili sirke üreticisinden alıyor. Biz bundan şikayetçi değiliz. Dileğimiz tüm market zincirlerinin aynı yolu izlemesi. Tüm ürünler test edilsin ve gerçek sirkeyi ülkemize kazandıralım.” şeklinde konuştu.